Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza 21 października o godz. 18:00 na spotkanie z cyklu „Książka w teatrze” poświęcone książce „Czwarty akt Wesela. Teatr polski wobec rewolucji 1905 roku” Anny Kuligowskiej-Korzeniewskiej wydanej przez Wydawnictwo Instytutu Teatralnego. Wstęp bezpłatny, obowiązuje rezerwacja miejsc pod adresem bilety@instytut-teatralny.pl.
Zapraszamy na spotkanie z książką wydaną przez Wydawnictwo Instytutu Teatralnego w serii „Mistrzowie”, która prezentuje nowe publikacje naszych nauczycieli. W książce „Czwarty akt Wesela. Teatr polski wobec rewolucji 1905 roku” Anna Kuligowska-Korzeniewska przestudiowała rolę teatru i utworów dramatycznych w rewolucji 1905–1907 r. w Polsce, a także jej echa na scenach.
Profesor Anna Kuligowska-Korzeniewska od wielu lat z pasją i kompetencją bada zagadnienie odbicia wydarzeń i programu rewolucji 1905 roku w polskim teatrze. Jej wieloletnie działania doprowadziły do obszernego opracowania, w którym zawarła monograficzny obraz refleksów w teatrze polskim ważnego wydarzenia politycznego i społecznego, jakim niewątpliwie było „czwarte powstanie”. Czwarty akt „Wesela”. Teatr wobec rewolucji 1905 roku uzupełnia lukę w wiedzy o polskich dążeniach niepodległościowych, po raz pierwszy wiążąc je z życiem teatralnym. Jest efektem wielkiej pracowitości i wiedzy Autorki, a także jej zaangażowania w pamięć o tradycjach patriotycznych w działaniach polskiego środowiska teatralnego.
— prof. dr hab. Lidia Kuchtówna
Anna Kuligowska-Korzeniewska przestudiowała rolę teatru i, szerzej, utworów dramatycznych, w rewolucji 1905–1907 r. w Polsce, także jej echa w późniejszej twórczości oraz na scenach. Ten porewolucyjny „remanent” jest również bardzo ważny. Niekiedy przychodzi znacznie później, jak gdyby przemyślenie zajmowało czas. Rewolucja z lat 1905–1907, będąca zarazem powstaniem narodowym, jest słabo obecna w polskiej tradycji. Ostatnio wzmacnia się zainteresowanie owym konfliktem. Stało się bardzo szczęśliwie, że Anna Kuligowska- Korzeniewska pochyliła się nad nim. Uczyniła to z nadzwyczajną znajomością faktografii i źródeł historycznych – co doceni zwłaszcza historyk, dobrze rozumiejący, ile pracy pociąga takie badanie.
— prof. dr hab. Marcin Kula
Spotkanie otworzy Andrzej Seweryn czytając „Balladę o Placu Teatralnym” Władysława Broniewskiego, wiersz upamiętniający masakrę ludności w Warszawie w 1905 roku.
W spotkaniu udział wezmą: Małgorzata Semil, Małgorzata Szpakowska, Maciej Janowski, Marcin Kula, Andrzej Mencwel, Adam Michnik i Jacek Sieradzki. Rozmowę poprowadzi Jarosław Cymerman.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, ale z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc konieczna jest rezerwacja. Można jej dokonać pod adresem: bilety@instytut-teatralny.pl. Rezerwacja będzie ważna po otrzymaniu wiadomości potwierdzającej, która zostanie wysłana w ciągu trzech dni roboczych. Osoby, które nie dokonały rezerwacji, będą wpuszczane w ramach dostępnych miejsc.