Aktualności

Biblioteka IT oraz Pracownia Dokumentacji w okresie wychodzenia z pandemii

06.05.2020

Czytelnia Instytutu Teatralnego, książki i analogowe zasoby dokumentacyjne - z uwagi na wytyczne Biblioteki Narodowej związane z sytuacją epidemiologiczną - pozostaną niedostępne. Na bieżąco jednak staramy się poszerzać naszą ofertę online: dużą część naszych zbiorów znajdziecie już w wirtualnej czytelni w Encyklopedii teatru polskiego: www.encyklopediateatru.pl.

W czytelni ETP można znaleźć kilkaset książek i niemal trzysta numerów różnych czasopism branżowych poświęconych teatrowi polskiemu. Zbiór powiększa się sukcesywnie także o nowe książki – dzięki wydawcom do 30 maja działa specjalna „półka” z książkami nominowanymi do tegorocznej nagrody PTBT. Za chwilę będzie można również mieć dostęp do wspaniałej książki Agnieszki Wanickiej „Dramat i komedia Teatrów Warszawskich 1868-1880”. Jak korzystać z Encyklopedii instruują specjalne tutoriale przygotowane przez redakcję, dostępne na FB - #przewodniketp.

Codziennie przyrasta też liczba materiałów ze zbiorów Pracowni Dokumentacji Teatru dostępna w wersji cyfrowej. Są one prezentowane w dwóch miejscach – na stronie e-teatr.pl oraz w Encyklopedii Teatru Polskiego. Dostępne są zarówno bieżące materiały prasowe, jak i archiwalia. Przycisk „zamów materiały” umieszczony jest pod każdą informacją w Bazie Realizacji i pozwala Czytelnikom wskazywać te spektakle, do których dokumentacja w postaci zdjęć, recenzji i programów teatralnych powinna zostać uzupełniona. Baza Realizacji rejestruje wystawienia wszystkich sztuk teatralnych na scenach dramatycznych, lalkowych, muzycznych, słuchowiska Teatru Polskiego Radia i spektakle Teatru Telewizji. Liczy obecnie niemal 74 000 realizacji.

Zachęcamy też do korzystania z opcji „zamów kwerendę”, umieszczonej w Bazie Osób, dzięki której można zdobyć dokładną informację, jakimi materiałami dysponujemy. Baza ta zawiera informacje o twórcach związanych z polskim teatrem dramatycznym, muzycznym, tańca i ruchu, lalkowym, alternatywnym, itp. Rejestruje ponad 91 000 osób.

Na platformie ETP zachęcamy do korzystania z Bazy Wiedzy i Zasobów. Odnaleźć tam można materiały źródłowe, opracowania, multimedia których zbiór liczy obecnie przeszło 7 000 pozycji i coraz więcej z nich jest w otwartym dostępie. Znajdą tam Państwo również odnośniki do najbardziej wiarygodnych i wartościowych zasobów internetowych dotyczących teatru – między innymi do innych archiwów cyfrowych, teatralnych baz danych, wirtualnych muzeów, bibliotek cyfrowych i specjalistycznych wyszukiwarek.

Wszystkie pytania o materiały źródłowe można kierować bezpośrednio na adres: dokumentacja@instytut-teatralny.pl lub redakcja@encykopediateatru.pl. Kontakty mailowe z pracownikami Biblioteki znajdą Państwo na stronie Instytutu Teatralnego. Na podstronie Biblioteki znajdą Państwo także informacje o nowościach książkowych, bibliografie dziedzinowe dotyczące teatraliów w książkach, recenzje książek oraz filmowe archiwum spotkań z cyklu Książka w teatrze. Wirtualny katalog Biblioteki także jest dostępny online.

Będziemy na bieżąco reagować na potrzeby czytelników – prosimy o mejlowe nadsyłanie swoich próśb, pytań, kwerend. Postaramy się pomóc zdalnie lub skierować do zasobów cyfrowych.

Aktualności

zobacz wszystkie

Komunikat ws. zawieszenia wydarzeń w siedzibie IT

09.04

W związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju od 12 marca 2020 do odwołania zawieszamy organizację wydarzeń w siedzibie Instytutu Teatralnego.

czytaj dalej

MKiDN: Wypłata dodatkowych wynagrodzeń nie tylko za spektakl

24.04

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podało wykładnię ważnego dla twórców przepisu.

czytaj dalej

Ponowne otwarcie instytucji kultury - w maju poznamy wytyczne

24.04

Instytut Teatralny oraz IMiT we współpracy z Departamentem Narodowych Instytucji Kultury MKiDN powołują zespół ds. wypracowania wytycznych dla instytucji kultury w zakresie ponownego otwarcia placówek

czytaj dalej

#INSTYTUTwsieci. Program Instytutu Teatralnego online | 04.05 - 10.05

04.05

Ósmy tydzień naszej e-ramówki, czyli aktualnego, tygodniowego planu wydarzeń, aktywności i inspiracji Instytutu Teatralnego - dostępnych bez wychodzenia z domu i podzielonych na ścieżki tematyczne.

czytaj dalej