Aktualności

DRAMATOPISANIE | Trzy teatry zrealizują zwycięskie dramaty!

04.03.2021

Teatr Współczesny w Szczecinie, Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku oraz Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN w Lublinie - w tych teatrach odbędą się premiery spektakli zrealizowanych w oparciu o zwycięskie dramaty konkursu DRAMATOPISANIE Instytutu Teatralnego. „La Pasionarię” Antoniny Grzegorzewskiej i „Ciemną Wodę” Amanity Muskarii wyreżyserują Karolina Szczypek/Paweł Sablik, Iwo Vedral oraz Arkadiusz Ziętek/Witold Dąbrowski.

O wyborze tych właśnie koncepcji reżyserskich zdecydowała kapituła programu DRAMATOPISANIE w składzie: Anna Augustynowicz, Małgorzata Bogajewska, Jarosław Cymerman, Jacek Kopciński (przewodniczący), Wawrzyniec Kostrzewski. Premiery spektakli odbędą się jeszcze w tym roku - do 30 września - a Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego przeznaczy na wsparcie realizacji każdego z nich 50 tys. zł brutto. Kwota może zostać przeznaczona przez teatry wyłącznie na wynagrodzenie osób zaangażowanych w realizację spektaklu (twórców, aktorów, rzemieślników teatralnych oraz pracowników technicznych).

W Teatrze Współczesnym w Szczecinie zostanie wystawiona „La Pasionaria” w reżyserii Karoliny Szczypek i Pawła Sablika, a w Nowym Teatrze w Słupsku oraz w Ośrodku Brama Grodzka - Teatr NN dramat „Ciemna Woda” w reżyserii Iwo Vedrala (Słupsk) oraz Arkadiusza Ziętka i Witolda Dąbrowskiego (Lublin).

O zwycięskich koncepcjach reżyserskich:

Eksplikacja zgłoszona przez dwóch reżyserów: Arkadiusza Ziętka i Witolda Dąbrowskiego z Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN w Lublinie zainteresowała Kapitułę konkursu oryginalnym pomysłem inscenizacyjnym. Opis zapowiada spektakl o formule łączącej teatr żywego planu, teatr przedmiotu i słuchowisko, w którym role bohaterów grają manekiny animowane przez dwóch aktorów. Kapituła zwróciła także uwagę na zapowiedź stworzenia Teatru Podróżnego, który z „Dziwowiskiem Ciemna woda” dotrze do małych miejscowości na Lubelszczyźnie, konfrontując ich mieszkańców z trudnym tematem dramatu Amanity Muskarii.

W eksplikacji Ivo Vedrala z Teatru im. Witkacego w Słupsku Kapituła doceniła reżyserską świadomość wyrafinowanej konstrukcji dramatu „Ciemna Woda” i jej znaczenia. Według reżysera dramat Amanity Muskarii jest tekstem o wystawianiu Pasji i jednocześnie jest Pasją - przedstawia cierpienie i sam je zadaje. Kapituła doceniła także muzyczną koncepcję wystawienia „Ciemnej Wody”, w której różne gatunki muzyczne wyrażają różne wymiary świata scenicznego - od wzniosłego sacrum, po zawstydzające i bolesne profanum.

W eksplikacji Karoliny Szczypek i Pawła Sablika z Teatru Współczesnego w Szczecinie, którzy podejmą się realizacji „La Pasionarii” Antoniny Grzegorzewskiej, Kapituła dostrzegła celną interpretację historii hiszpańskiej działaczki komunistycznej. Według twórców utwór Grzegorzewskiej to studium gniewu przerodzającego się w tyranię, a zarazem opowieść o transformacji bohaterskiej kobiety w autorytarną ideolożkę. Kapituła uznała za ciekawy pomysł obojga artystów, by projekt scenograficzny spektaklu oprzeć na kolażach przygotowanych przez autorkę „La Pasionarii”.

Anna Augustynowicz - jako członkini Kapituły, ale jednocześnie dyrektor Teatru Współczesnego w Szczecinie - nie brała udziału w omawianiu eksplikacji reżyserskiej nadesłanej z tej instytucji. Koncepcja została wybrana jednogłośnie przez pozostałych członków Kapituły jako jedna z trzech najlepszych nadesłanych na konkurs.
Organizatorem DRAMATOPISANIA jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, a środki na jego realizację pochodzą z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekty

zobacz wszystkie

DRAMATOPISANIE

01.04

Dramat nie musi stać w miejscu. Program stypendialny IT - skierowany do dramatopisarzy i teatrów - służący wspieraniu polskiej dramaturgii współczesnej.

czytaj dalej

Aktualności

zobacz wszystkie

Rusza 27. Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

21.09

Rozpoczynamy 27. edycję Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

czytaj dalej

Wznowienie działalności teatrów w liczbach | List do widzów

23.02

Sytuacja epidemiczna skłoniły Zespół Ekspercki ds. sytuacji teatrów w czasie pandemii działający przy IT do przygotowania LISTU DO WIDZÓW.

czytaj dalej

La Pasionaria i Ciemna woda | Nowe dramaty w księgarni Prospero

26.02

Od dziś ze strony internetowej księgarni Prospero Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego można pobrać bezpłatnie nowe dramaty Antoniny Grzegorzewskiej oraz Amanity Muskarii

czytaj dalej

NOWE FORMY ISTNIENIA. Jak zmieniał się teatr w pandemii?

03.03

Publikujemy wyniki szeroko zakrojonych badań dotyczących życia teatralnego w Polsce.

czytaj dalej