Aktualności

Finał 26. edycji Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej w najbliższą środę

18.11.2020

18 listopada poznamy laureatów 26. edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Tegoroczne uroczyste rozdanie nagród odbędzie się w formule online. Transmisję uroczystości o godz. 19.00 opublikujemy na stronie na Facebook'u oraz na kanale YouTube Instytutu Teatralnego.

Do Konkursu przyjęto w tym roku 113 spektakli. 19 z nich – z powodu ograniczeń związanych z pandemią COVID-19 – członkowie Komisji Artystycznej nie mieli możliwości obejrzeć i ocenić.

Jacek Sieradzki, Jan Karow, Katarzyna Lemańska, Andrzej Lis, Kamila Łapicka, Michał Mizera i Sabina Zygmanowska, którzy współtworzyli Komisję Artystyczną, do finału 26. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej zakwalifikowali 11 przedstawień. #chybanieja, będący koprodukcją Centrum Kultury w Lublinie, Teatru „Maska” w Rzeszowie oraz Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie, Czy pan się uważa za artystę z Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, Greta i ostatni wieloryb  z Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, Inna dusza z Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy, Inni ludzie z Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, Jezus  z Nowego Teatru w Warszawie, Mazagan. Miasto z Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu, Polskie rymowanki albo ceremonie z Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, Rutka z Teatru Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi, Tymczasem pa, Kochany Skarbunieczku ze Stowarzyszenia Artystycznego USTA USTA w Poznaniu, Wielkie mi coś z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki. Z przyczyn losowych dwa spektakle: #chybanieja oraz Inni ludzie nie mogły zostać zagrane w okresie pracy Jury. W związku z tym ocenie podlegało 9 przedstawień.

Jak co roku, przyznane zostaną nagrody Komisji Artystycznej oraz nagrody Jury (w którym w tegorocznym składzie znaleźli się – Mariusz Ostrowski, Szymon Kazimierczak, Marzenna Wiśniewska, Janusz Opryński i Przemysław Pilarski). Jury przyzna m.in. indywidualne nagrody aktorskie oraz nagrodę im. Jana Świderskiego, ufundowaną przez Zarząd Sekcji Teatrów Dramatycznych ZASP.

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Aktualności

zobacz wszystkie

Piękni czterdziestoletni: Maria Seweryn | ONLINE

20.11

W listopadzie Michał Smolis spotka się z aktorką teatralną i filmową – Marią Seweryn.

czytaj dalej

Teatr staropolski. Re: Konstrukcje | Teatr zawodowy | WYKŁAD ONLINE

26.11

Zapraszamy na ósmy wykład Patryka Kenckiego w ramach cyklu Teatr Staropolski. Re: Konstrukcje

czytaj dalej

Ponad dwa tysiące podmiotów otrzyma pomoc z Funduszu Wsparcia Kultury

13.11

2064 podmioty otrzymają pomoc finansową w ramach Funduszu Wsparcia Kultury, którego budżet wynosi 400 mln zł.

czytaj dalej

Najlepsze teatralne zdjęcia sezonu 2019/2020. 15 grudnia finał VI edycji KFT

15.11

16 fotografów znalazło się w finale VI edycji Konkursu Fotografii Teatralnej

czytaj dalej