Aktualności

Fundusz Wsparcia Kultury. Ostatnie dni na złożenie wniosku

19.10.2020

Tylko do środy (21 października) trwa nabór wniosków w ramach Funduszu Wsparcia Kultury. Instytucje artystyczne, organizacje pozarządowe oraz przedsiębiorcy prowadzący działalność kulturalną w obszarze teatru, muzyki lub tańca mogą ubiegać się o rekompensatę poniesionych strat z powodu pandemii COVID-19. Wnioski przyjmowane są za pośrednictwem platformy Witkac.pl pod adresem fwk.witkac.pl.

400 milionów złotych, które znalazły się w budżecie Funduszu, będzie przeznaczonych na zapewnienie ciągłości działalności artystycznej i utrzymanie miejsc pracy w sektorze kultury.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie

Poziom wnioskowanej rekompensaty jest obliczany na podstawie danych statystycznych za rok 2019. O wsparcie mogą ubiegać się podmioty prowadzące działalność kulturalną w dziedzinie teatru, muzyki lub tańca:
 

  • samorządowe instytucje artystyczne - do wysokości 40% utraconych przychodów netto;
  • organizacje pozarządowe (NGO-sy) - do wysokości 50% przychodów netto;
  • przedsiębiorcy - do 50 % przychodów netto, w tym usługodawcy wspomagający tę działalność przez organizację zaplecza technicznego.

Przeznaczenie środków z Funduszu

Otrzymane wsparcie finansowe będzie można przeznaczyć na tzw. koszty kwalifikowalne. Zaliczane są do nich między innymi: wynajem nieruchomości czy też koszty podróży i materiałów bezpośrednio związanych z działaniem artystycznym. W ramach dofinansowania rozliczyć będzie można też koszty personelu pracującego na rzecz instytucji kulturalnej, jak również organizacji spektakli i koncertów. Pełna lista możliwych kategorii do uwzględnienia w rozliczeniu dostępna jest na stronie www.gov.pl/kultura/fundusz-wsparcia-kultury. Co ważne - w ramach otrzymanej refundacji beneficjenci będą mogli rozliczyć koszty poniesione od początku pandemii, czyli od 12 marca. Środki należy wykorzystać do końca 2020 roku.

- Fundusz Wsparcia Kultury to program pomocy dla branży kulturalnej na bezprecedensową skalę. Z dofinansowania skorzystają zarówno instytucje samorządowe, teatry czy filharmonie państwowe, ale także organizacje niezależne działające w formie stowarzyszeń czy fundacji oraz przedsiębiorcy. Fundusz to dla nich prawdziwy pomocowy krok milowy. Pieniądze te pozwolą artystom i twórcom dalej pracować i ze spokojem planować zawodowe działania na najbliższe miesiące - wyjaśniał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński podczas czwartkowego briefingu, na którym omawiano szczegóły uruchoimionego mechanizmu wsparcia.

- Znajdujemy się w momencie, w którym cele Funduszu z każdym dniem zyskują na znaczeniu. Ono będzie fundamentalne dla utrzymania ciągłości funkcjonowania instytucji kultury. Mówimy tu o wielkich liczbach i wielkiej skali wsparcia. Za nimi stoją konkretni ludzie: jeśli chodzi o sam teatr, to mówimy o blisko tysiącu teatrów o różnym statucie instytucjonalnym – bez ruchu amatorskiego. Te teatry, w ostatnim badanym przez nas sezonie, dały ponad 1600 premier, a działały w ponad 400 miejscowościach w całej Polsce - wyliczała dyrektor Instytutu Teatralnego Elżbieta Wrotnowska-Gmyz.

Dostęp do platformy online

Nabór wniosków prowadzony jest pod adresem: fwk.witkac.pl. Dostępne są tam między innymi: regulamin, kryteria przyjmowania wniosków oraz wzór umowy podpisywanej przez beneficjenta z instytucją, do której aplikował o dofinansowanie.

Mechanizm Funduszu

Fundusz to kolejny element działań pomocowych rządu dla kultury, których łączna wartość szacowana jest na ok. sześć miliardów złotych. Jego operatorami z ramienia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego są Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Instytut Muzyki i Tańca.

Podstawą prawną uruchomienia Funduszu jest specjalne Rozporządzenie Rady Ministrów opublikowane 7 października. Założenia finansowe FWK zostały wypracowane przez działający przy Instytucie Teatralnym zespół ekspercki ds. sytuacji teatru w czasie pandemii - w tym przedstawicieli środowisk muzycznych i tanecznych - oraz ekspertów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji na stronie: www.gov.pl/kultura/fundusz-wsparcia-kultury.

 

Punkt informacyjny

Dla wnioskodawców utworzono infolinię z numerami telefonów: Instytut Teatralny: 22 122 11 83 oraz Instytut Muzyki i Tańca: 22 122 11 82. W okresie naboru wniosków jest ona czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-17:00 oraz w soboty i niedziele w g. 10:00-15:00. Pytania można także kierować na odpowiednie tematycznie adresy email: fwk_teatr@instytut-teatralny.org, fwk_muzyka@imit.org.pl, fwk_taniec@imit.org.pl.

Aktualności

zobacz wszystkie

400 mln zł dla kultury na walkę ze skutkami pandemii

05.08

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy wsparciu Instytutu Teatralnego powołuje Fundusz Wsparcia Kultury, którego celem będzie zapewnienie stabilnego funkcjonowania instytucji i utrzymanie

czytaj dalej

400 milionów dla kultury. Pakiet Zespołu Eksperckiego przy IT przyjęty

14.08

W piątek (14.08.2020) Sejm przyjął wart 400 mln zł pakiet pomocowy dla kultury

czytaj dalej

Pakiet dokumentów COVID-owych dla teatrów | [wzory dokumentów]

20.08

Udostępniamy pakiet wzorów dokumentów opracowany przez Zespół Ekspercki ds. sytuacji teatrów przy IT mogący stanowić pomoc dla podmiotów wznawiających działalność kulturalną

czytaj dalej

Rozpoczynają się konsultacje społeczne dotyczące Funduszu Wsparcia Kultury

31.08

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpoczęło dziś konsultacje społeczne dotyczące przygotowywanego rozporządzenia w sprawie powołanego na początku sierpnia Funduszu Wsparcia Kultury.

czytaj dalej

Aktualności

zobacz wszystkie

Przy IT rozpoczyna prace zespół ekspercki ds. sytuacji teatrów

28.05

W czwartek 28.05 odbędzie się pierwsze spotkanie online zespołu eksperckiego, którego głównym zadaniem będzie wypracowanie rozwiązań prawnych, mających chronić teatry oraz ich pracowników przed skutka

czytaj dalej

Po pierwszym posiedzeniu zespołu przy IT.

02.06

W czwartek 28 maja 2020 odbyło się pierwsze spotkanie zespołu eksperckiego ds. sytuacji teatrów, który został powołany przy Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego. Wzięli w nim udział prakty

czytaj dalej

MKiDN, MR, GIS: Nowy zestaw wytycznych dla instytucji kultury

02.06

Publikujemy zestaw wytycznych, opracowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Rozwoju oraz Główny Inspektorat Sanitarny, a dotyczący m

czytaj dalej

Instytucje artystyczne w nowej rzeczywistości - zadaj pytanie [zapis rozmowy]

15.06

8 czerwca 2020 r. odbyła się konferencja on-line "Instytucje artystyczne w nowej rzeczywistości - zadaj pytanie ekspertowi", zorganizowana przez IT oraz IMiT. Poniżej publikujemy jej zapis.

czytaj dalej

ZESPÓŁ EKSPERCKI

czytaj więcej

W tym miejscu dokumentujemy i prezentujemy prace Zespołu Eksperckiego ds. sytuacji teatrów, powołanego przez Instytut Teatralny w związku z pandemią wirusa ‎SARS-CoV-2. Głównym zadaniem Zespołu jest wypracowywanie konkretnych rozwiązań prawnych, mających chronić podmioty prowadzące działalność teatralną, ich pracowników i współpracowników o