Aktualności

II edycja programu DRAMATOPISANIE. Czekamy na pomysły dramatopisarskie

01.04.2021

15 autorek i autorów dramatów znalazło się w finale II edycji programu DRAMATOPISANIE Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego. Z tego grona, na podstawie nadesłanych eksplikacji dramatopisarskich, członkowie Kapituły wybiorą stypendystów Konkursu. Prace zostaną opublikowane nakładem Wydawnictwa IT oraz wystawione na deskach polskich teatrów publicznych w kolejnym sezonie.


DRAMATOPISANIE jest programem stypendialnym służącym wspieraniu polskiej dramaturgii współczesnej. Składa się z dwóch etapów - w pierwszym typowane są nazwiska pisarzy mających szansę otrzymać półroczne stypendium w wysokości 5 tys. zł netto miesięcznie. Wyboru dokonują kierownicy literaccy i dramaturdzy 10 teatrów publicznych a następnie członkowie Kapituły Konkursu. W tym roku w szerokim gronie rekomendowanych dramatopisarek i dramatopisarzy znalazło się 55 nazwisk. Spośród nich Kapituła wskazała -  uzupełniając listę o dwie własne (niezgłoszone przez Selekcjonerów) kandydatury -  finalistki i finalistów: Beniamina Marię Bukowskiego, Jana Czaplińskiego, Martę Guśniowską, Jarosława Jakubowskiego, Marka Modzelewskiego, Weronikę Murek, Malinę Prześlugę, Mateusza Pakułę, PiK (Katarzynę Dworak i Pawła Wolaka), Marka Pruchniewskiego, Zytę Rudzką, Małgorzatę Sikorską-Miszczuk, Ishbel Szatrawską, Wojciecha Tomczyka i Annę Wakulik.

Wymienione osoby zostaną poproszone o przygotowanie eksplikacji dramatopisarskich nowych, oryginalnych utworów, które mogłyby powstać w ramach stypendium. To na podstawie zgłoszonych pomysłów Kapituła wybierze nowych stypendystów (dwie osoby).

Powstałe w ten sposób sztuki zostaną wydane nakładem Wydawnictwa Instytutu Teatralnego i wystawione w kolejnym sezonie przez trzy teatry, które otrzymają na ten cel dofinansowanie. Drugi etap DRAMATOPISANIA  również będzie odbywać się w drodze konkursu.

_____

Celem Programu jest wspieranie najzdolniejszych polskich autorów sztuk współczesnych poprzez stworzenie im dogodnych warunków pracy, popularyzacja ich osiągnięć i upowszechnianie wiedzy o polskim dramacie współczesnym. DRAMATOPISANIE ma doprowadzić do powstania, publikacji, opracowania i prapremierowej inscenizacji nowych tekstów dramatycznych o wysokich walorach artystycznych.

W pierwszej edycji Programu stypendium dramatopisarskie otrzymały Amanita Muskaria oraz Antonina Grzegorzewska. Powstały dwie sztuki: „Ciemna woda” (autorstwa Amanity Muskarii) i „La Pasionaria” (Antoniny Grzegorzewskiej). Ich teksty dostępne są między innymi na stronie internetowej Instytutu Teatralnego oraz na stronie księgarni „Prospero” IT. Na podstawie zwycięskich dramatów jeszcze w tym sezonie odbędą się prapremiery w Teatrze Współczesnym w Szczecinie („La Pasionaria” w reżyserii Karoliny Szczypek i Pawła Sablika), w Nowym Teatrze w Słupsku oraz w Ośrodku Brama Grodzka - Teatr NN w Lublinie („Ciemna Woda” w reżyserii Iwo Vedrala - Słupsk oraz Arkadiusza Ziętka i Witolda Dąbrowskiego - Lublin).

Organizatorem DRAMATOPISANIA jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, a środki na jego realizację pochodzą z budżetu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

REGULAMIN Programu (edycja II) na stworzenie utworu literackiego:

REGULAMIN Programu (edycja II) na stworzenie utworu literackiego:

Projekty

zobacz wszystkie

DRAMATOPISANIE

01.04

Dramat nie musi stać w miejscu. Program stypendialny IT - skierowany do dramatopisarzy i teatrów - służący wspieraniu polskiej dramaturgii współczesnej.

czytaj dalej

Aktualności

zobacz wszystkie

Odzyskana awangarda teatralna. Nowe wydawnictwa IT

24.03

Rozpoczynamy publikację serii książek składających się na krajobraz teatralnej awangardy Polski i Europy Środkowo-Wschodniej.

czytaj dalej

60. Międzynarodowy Dzień Teatru. Ale dopiero drugi taki

27.03

„Do nas wszystkich kieruję słowa: Zatroszczmy się o siebie!” - pisze w przesłaniu do polskiego środowiska teatralnego reżyserka, pedagożka i nasza koleżanka z IT Justyna Sobczyk.

czytaj dalej

O widowni teatru online. Raporty z badań i webinar

27.03

Publikujemy kolejne raporty (i ich streszczenia) z szeroko zakrojonych badań prowadzonych na zlecenie Instytutu Teatralnego.

czytaj dalej

WYNIKI KONKURSU NA NAJLEPSZĄ PRACĘ MAGISTERSKĄ

27.03

Jak co roku, w Międzynarodowy Dzień Teatru, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ogłasza laureatów Konkursu na najlepszą pracę magisterską z zakresu wiedzy o teatrze, widowisku i performansie

czytaj dalej