Aktualności

Indywidualne wizyty w Bibliotece i Pracowni Dokumentacji Teatru IT

05.05.2021

Biblioteka Instytutu Teatralnego oraz Pracownia Dokumentacji Teatru wznawiają od 4 maja możliwość indywidualnych wizyt czytelników i badaczy. Korzystanie ze zbiorów i praca w Czytelni będą możliwe po wcześniejszym zgłoszeniu drogą mailową chęci przybycia.

Zgłoszenia chęci odwiedzin Pracowni Dokumentacji Teatru można kierować bezpośrednio na adres: dokumentacja@instytut-teatralny.pl. Kontakty mailowe z pracownikami Biblioteki znajdą Państwo na naszej stronie internetowej.

Przed wizytą prosimy o zapoznanie się z obowiązującymi w Instytucie Teatralnym zasadami dyscypliny sanitarnej.

Zbiory dostepne online

Zachęcamy także do zgłębienia naszej oferty online. W czytelni Encyklopedii Teatru Polskiego można znaleźć kilkaset książek i niemal trzysta numerów różnych czasopism branżowych poświęconych teatrowi polskiemu.

Zbiory Pracowni Dokumentacji Teatru dostępna w wersji cyfrowej prezentowane są w dwóch miejscach - na stronie e-teatr.pl oraz w ETP. Dostępne są zarówno bieżące materiały prasowe, jak i archiwalia. Przycisk "zamów materiały" umieszczony jest pod każdą informacją w Bazie Realizacji i pozwala Czytelnikom wskazywać te spektakle, do których dokumentacja w postaci zdjęć, recenzji i programów teatralnych powinna zostać uzupełniona. Baza Realizacji rejestruje wystawienia wszystkich sztuk teatralnych na scenach dramatycznych, lalkowych, muzycznych, słuchowiska Teatru Polskiego Radia i spektakle Teatru Telewizji. Liczy obecnie niemal 74 000 pozycji. Zachęcamy również do korzystania z opcji "zamów kwerendę", umieszczonej w Bazie Osób, dzięki której można zdobyć dokładną informację, jakimi materiałami dysponujemy. Baza ta zawiera informacje o twórcach związanych z polskim teatrem dramatycznym, muzycznym, tańca i ruchu, lalkowym, alternatywnym, itp. Rejestruje ponad 91 000 osób.

Na platformie ETP zachęcamy do korzystania z Bazy Wiedzy i Zasobów. Odnaleźć tam można materiały źródłowe, opracowania, multimedia których zbiór liczy obecnie przeszło 7 000 pozycji i coraz więcej z nich jest w otwartym dostępie. Znajdą tam Państwo także odnośniki do najbardziej wiarygodnych i wartościowych zasobów internetowych dotyczących teatru - między innymi do innych archiwów cyfrowych, teatralnych baz danych, wirtualnych muzeów, bibliotek cyfrowych i specjalistycznych wyszukiwarek.

Z kolei na podstronie Biblioteki zamieszczamy informacje o nowościach książkowych, bibliografie dziedzinowe dotyczące teatraliów w książkach, recenzje książek oraz filmowe archiwum spotkań z cyklu "Książka w teatrze". Wirtualny katalog Biblioteki także jest dostępny online.

Księgarnia "Prospero"

"Prospero" - jedyna w Polsce księgarnia tematyczna poświęcona w całości teatrowi - w czynna jest we wtorki oraz w piątki w godzinach 10:00 - 16:00. Z troski o bezpieczeństwo pracowników i odwiedzających, w środku może przebywać tylko jedna osoba (oprócz sprzedawcy, którego stanowisko dostosowane jest do ogólnych wytycznych przeciwepidemicznych GIS). W dalszym ciągu obowiązuje nakaz dezynfekcji rąk (IT zapewnia środki dezynfekcji) przed wejściem do księgarni oraz zakrywania ust i nosa. Zachęcamy do korzystania z internetowej odsłony księgarni - prospero.e-teatr.pl.

Aktualności

zobacz wszystkie

Książka w teatrze | Rosjanie

03.11

Spotkanie odbędzie się w formie online.

czytaj dalej

Wojtyła-Grotowski &. | Zmiana terminu konferencji

05.11

W związku z panującą epidemią COVID-19 konferencja naukowa nie odbędzie się w planowanym terminie

czytaj dalej

Ponad dwa tysiące podmiotów otrzyma pomoc z Funduszu Wsparcia Kultury

13.11

2064 podmioty otrzymają pomoc finansową w ramach Funduszu Wsparcia Kultury, którego budżet wynosi 400 mln zł.

czytaj dalej

Najlepsze teatralne zdjęcia sezonu 2019/2020. 15 grudnia finał VI edycji KFT

15.11

16 fotografów znalazło się w finale VI edycji Konkursu Fotografii Teatralnej

czytaj dalej

Biblioteka IT

czytaj więcej