Aktualności

#INSTYTUTwsieci. Program Instytutu Teatralnego online | 20.04 - 26.04

19.04.2020

#INSTYTUTwsieci, czyli szósty tydzień naszej ramówki, w której znajdziecie propozycje e-wydarzeń i e-inspiracji Instytutu Teatralnego - niepublikowane materiały wideo, najważniejsze projekty przeniesione do sieci, ciekawe publikacje popularnonaukowe, premiery wydawnicze online i wiele innych propozycji upowszechniających i budujących - bez konieczności wychodzenia z domu - wiedzę o polskim teatrze.

A wszystko spakowane w ścieżki tematyczne i cykle, które pomogą Wam łatwiej odnaleźć się w e-repertuarze IT. W tym tygodniu mamy dla Was sporo premierowych działań. Są też kontynuacje cykli i ścieżek tematycznych, po których tak chętnie chodzicie. Dziękujemy Wam za to i zapraszamy na:

Szczegółowy program wydarzeń online IT:

Poniedziałek, 20.04
12:00: Spacer i wejście za kulisy jednej z najważniejszych polskich scen teatralnych - Teatr Polski w Warszawie im. Arnolda Szyfmana. Szyfman, Żyd z Galicji, ceniony dyrektor kabaretów, wymyślił sobie, że zbuduje w Warszawie pierwszy, nowoczesny, wielki teatr dramatyczny. I jak sobie wymyślił, tak zrobił. A więcej dowiecie się z kolejnego odcinka naszego serialu dokumentalnego o najważniejszych momentach w dziejach polskiego teatru. #wideoteatr

Wtorek, 21.04
11:00: Dziś rocznica premiery "Kordiana" (Teatr Narodowy w Warszawie, 1956) w reżyserii Erwina Axera. Z tej okazji dzień spędzamy właśnie z reżyserem i wirtualnym archiwum jego twórczości, które stworzyliśmy dla Was jakiś czas temu. #przewodnikETP

19:00: PREMIERA W #czytelniadramatuIT nasza kolejna unikatowa propozycja na wieczór. Wieczorem zaprosimy Was na niepublikowany wcześniej zapis wideo jednego ze spektakli Rafała Urbackiego - reżysera, choreografa, performera, antropologa ruchu, aktywistę. #wideoteatr

Środa, 22.04
12:00: Oddajemy w Wasze ręce kolejny bezpłatny e-book z półki bezpłatnych e-booków na czas pandemii. #książkanadługidzień

18:00: PREMIERA Pierwszy ONLINE, a trzeci w ramach cyklu "Teatr Staropolski. Re: Konstrukcje", wykład Patryka Kenckiego. Tym razem porozmawiamy o staropolskich przedstawieniach akademickich. A po wykładzie zapraszamy na LIVE (Fanpage/Facebook) - z prowadzącym. #WykładyOnline

Czwartek, 23.04
12:00: 23 kwietnia urodził się (i... zmarł - tak przynajmniej głosi jedna z teorii) William Shakespeare. I dlatego w kolejnym odcinku naszej teatralnej audycji przypominamy o jego obecności na polskich scenach - dawniej i dzisiaj. #teatrnagłos

18:00: Mieliśmy spotkać się tam, gdzie spotykamy się zawsze przy okazji rocznicy urodzin (i śmierci) Shakespeare'a - w sali Instytutu Teatralnego. Ale spotkamy się ONLINE. Wieczorem członkowie Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych ogłoszą nagrodę dla najlepszej publikacji książkowej z zakresu wiedzy o dramacie, teatrze, widowiskach i innych sztuk performatywnych. A my to Wam pokażemy. Dzień nie jest przypadkowy - PTBT zostało powołane właśnie 23 kwietnia (2012) w miejsce istniejącego wcześniej Polskiego Towarzystwa Historyków Teatru (założonego z kolei m.in. przez naszego patrona - Zbigniewa Raszewskiego).

Piątek, 24.04
#piątkidladzieci - wirtualna przestrzeń dla najmłodszych: ćwiczenia, zajęcia, inspiracje i spektakle dla dzieci oraz młodzieży. Zajrzyjcie tu w piątek i sprawdźcie, co wybraliśmy dla Was tym razem.

19:00: PREMIERA w #czytelniadramatuIT i kolejny mocny głos kobiet. Czytanie sceniczne ONLINE "Pięści" w reżyserii Krystyny Duniec i Katarzyny Szyngiery.

Sobota, 25.04
12:00: "Teatr w internecie" na www.e-teatr.pl to bez dwóch zdań najlepszy adres w sieci żeby sprawdzić, co robią dziś teatry. Jeśli na temat kultury w czasie pandemii czegoś tutaj nie ma, to zapewne jeszcze się nie wydarzyło. Sprawdzamy i wybieramy najciekawsze naszym zdaniem teksty, analizy oraz propozycje teatralne na weekend.

14:00: Dziś mija 55 lat od legendarnej premiery "Księcia Niezłomnego" w reżyserii Jerzego Grotowskiego. Encyklopedia teatru polskiego trzyma rękę na pulsie, a my... trzymamy drugą i prezentujemy najciekawsze archiwalne perełki dotyczące tego wydarzenia.

Niedziela, 26.04
17:00: Tydzień zaczynaliśmy od Teatru Polskiego w Warszawie i Teatrem Polskim (choć nie wprost) kończymy. Oddajmy głos jego obecnemu dyrektorowi, ale tym razem nie będziemy mówić tylko o teatrze i życiu na scenie. Andrzej Seweryn ONLINE w rozmowie z Mike’em Urbaniakiem w ramach cyklu "Moja historia". Ścieżka #YouTubeMix to nasze najpopularniejsze materiały z kanału YouTube, usiądźcie wygodnie i posłuchajcie tych opowieści.

Aktualności

zobacz wszystkie

Czytelnia Dramatu IT. Prezentacje online Instytutu Teatralnego

08.04

W tym tygodniu w naszej e-ramówce pojawia się nowy cykl wideo - #CzytelniaDramatówIT. Będziemy w nim przypominać performatywne czytania, które odbywały się w Instytucie w latach 2009-2019.

czytaj dalej

#INSTYTUTwsieci. Program Instytutu Teatralnego online | 13.04 - 19.04

14.04

Piąty tydzień naszej e-ramówki, czyli aktualnego, tygodniowego planu wydarzeń, aktywności i inspiracji Instytutu Teatralnego - dostępnych bez wychodzenia z domu i podzielonych na ścieżki tematyczne.

czytaj dalej

Warsztaty fotograficzne online z Krzysztofem Bielińskim

14.04

Zapraszamy na mistrzowskie warsztaty fotografii teatralnej. Bezpłatne zajęcia, w formie cotygodniowych spotkań online, potrwają 10 tygodni. Na zgłoszenia czekamy do 24 kwietnia.

czytaj dalej

Teatr staropolski. Re: Konstrukcje. Pierwszy wykład online

22.04

22 kwietnia zapraszamy na trzeci w ramach cyklu

czytaj dalej

Projekty

zobacz wszystkie

MOJA HISTORIA - cykl rozmów z artystami teatru

15.03

Cykl rozmów z najwybitniejszymi artystami teatru, ludźmi różnych specjalności i zawodów.

czytaj dalej

DEMOKRACJA. PRZEDSTAWIENIA - wykłady

24.09

Wykłady Joanny Krakowskiej. Historia III RP w dziewięciu przedstawieniach.

czytaj dalej

SCENA NIEPODLEGŁYCH KOBIET

24.10

Czytania sceniczne tekstów, zamieszczonych w antologii

czytaj dalej