Aktualności

Konferencja Zespołu Eksperckiego ds. sytuacji teatrów. Zadaj pytanie! | Nowy termin konferencji

09.10.2020

23 października odbędzie się konferencja Zespołu Eksperckiego ds. sytuacji teatrów, powołanego przy Instytucie Teatralnym. Podczas wydarzenia poruszone zostaną najistotniejsze problemy dotyczące organizacji życia teatralnego w Polsce w czasie pandemii COVID-19. Już dziś każda zainteresowana osoba może zadać pytanie ekspertom. Streaming konferencji dostępny będzie na stronie internetowej, kanale YouTube oraz na Facebook'u  Instytutu Teatralnego. Zachęcamy do aktywnego uczestnictwa!

W programie konferencji znalazły się trzy panele dyskusyjne dotyczące kwestii finansowych, ustrojowych i "pandemicznych". Pierwszy z wymienionych poświęcony będzie uruchomionemu 8 października Funduszowi Wsparcia Kultury. W jego budżecie znalazło się aż 400 mln zł, które zostaną przeznaczone na zrekompensowanie instytucjom artystycznym, organizacjom pozarządowym oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność kulturalną w obszarze teatru, muzyki lub tańca strat poniesionych z powodu pandemii COVID-19. Powołanie Funduszu zostało zainicjowane przez nasz Zespół, a założenia finansowe wypracowane we współpracy z ekspertami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przedstawicieli środowisk muzycznych i tanecznych.

Podczas panelu pandemicznego omówimy obecną kondycję oraz wyzwania stojące przez teatrami i artystami w czasie pandemii oraz przyjrzymy się obowiązującym wytycznym i zagadnieniom dotyczącym komunikacji z widzami. Panel ustrojowy poświęcimy na analizę obecnych przepisów regulujących życie teatralne w Polsce oraz pracę artystów teatru i zwrócimy się w stronę „katalogów dobrych praktyk” w relacjach między poszczególnymi grupami interesariuszy.

Przebieg konferencji będzie w całości transmitowany w internecie - na stronie www Instytutu Teatralnego oraz w naszych kanałach społecznościowych. Co ważne, "wirtualni uczestnicy" konferencji będą mogli „na żywo” zadawać pytania panelistom - przewidzieliśmy na to miejsce w programie wydarzenia.

Uwagi, spostrzeżenia i sugestie tematów lub problemów wartych omówienia można zgłaszać już dziś, wysyłając wiadomość na adres: noweotwarcie@instytut-teatralny.pl. Gorąco do tego zachęcamy!

Przypominamy, że na wszystkie pytania dotyczące Funduszu Wsparcia Kultury czekamy również tutaj: fwk_teatr@instytut-teatralny.org, fwk_muzyka@imit.org.pl, fwk_taniec@imit.org.pl.

Pomoc świadczymy także telefonicznie - w okresie naboru wniosków czynne są dwie infolinie (od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-17:00 oraz w soboty i niedziele w godzinach 10:00-15:00): Instytut Teatralny: 22 122 11 83 oraz Instytut Muzyki i Tańca: 22 122 11 82.

Głównym zadaniem powołanego pod koniec maja 2020 Zespołu Eksperckiego ds. sytuacji teatrów jest wypracowanie konkretnych rozwiązań prawnych, mających chronić podmioty prowadzące działalność teatralną, ich pracowników i współpracowników oraz łagodzić negatywne skutki spowodowane przez zagrożenie epidemiczne.

Prace Zespołu są na bieżąco relacjonowane na stronie internetowej Instytutu Teatralnego.

Aktualności

zobacz wszystkie

Po pierwszym posiedzeniu zespołu przy IT.

02.06

W czwartek 28 maja 2020 odbyło się pierwsze spotkanie zespołu eksperckiego ds. sytuacji teatrów, który został powołany przy Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego. Wzięli w nim udział prakty

czytaj dalej

400 mln zł dla kultury na walkę ze skutkami pandemii

05.08

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy wsparciu Instytutu Teatralnego powołuje Fundusz Wsparcia Kultury, którego celem będzie zapewnienie stabilnego funkcjonowania instytucji i utrzymanie

czytaj dalej

Pakiet dokumentów COVID-owych dla teatrów | [wzory dokumentów]

20.08

Udostępniamy pakiet wzorów dokumentów opracowany przez Zespół Ekspercki ds. sytuacji teatrów przy IT mogący stanowić pomoc dla podmiotów wznawiających działalność kulturalną

czytaj dalej

Fundusz Wsparcia Kultury. Ostatnie dni na złożenie wniosku

19.10

Tylko do 21 października instytucje artystyczne, organizacje pozarządowe oraz przedsiębiorcy prowadzący działalność kulturalną w obszarze teatru, muzyki lub tańca mogą wnioskować o pomoc finansową w r

czytaj dalej

ZESPÓŁ EKSPERCKI

czytaj więcej

W tym miejscu dokumentujemy i prezentujemy prace Zespołu Eksperckiego ds. sytuacji teatrów, powołanego przez Instytut Teatralny w związku z pandemią wirusa ‎SARS-CoV-2. Głównym zadaniem Zespołu jest wypracowywanie konkretnych rozwiązań prawnych, mających chronić podmioty prowadzące działalność teatralną, ich pracowników i współpracowników o