Aktualności

KSIĄŻKA W TEATRZE: Moje życie w teatrze

05.09.2020

Instytut Teatralny zaprasza na spotkanie z cyklu KSIĄŻKA W TEATRZE poświęcone książce Krzysztofa  Miklaszewskiego Moje życie w teatrze. Rozmowę z autorem poprowadzi red. Janusz R. Kowalczyk. W programie: lektura trzech najbardziej "zadziernych" fragmentów książki autora, który w teatrze spędził 55 lat, w wykonaniu Tomasza Marzeckiego, pokaz dokumentalnego filmu autora "Ja - mistrz" (1986) oraz portret psychologiczny Tadeusza kantora w "szale tworzenia" swego autorskiego spektaklu "Niech sczezną artyści!" (Teatr Cricot 2).

Spotkanie odbędzie się w sali teatralnej Instytutu zgodnie z zachowaniem wszystkich wymogów nowej dyscypliny sanitarnej i wytycznych w zakresie minimalizowania zagrożenia dla odwiedzających. Państwa bezpieczeństwo i zaufanie są dla nas najważniejsze, dlatego wprowadziliśmy nowe zasady sanitarne Instytutu Teatralnego.

Na spotkanie obowiązują bezpłatne zaproszenia, które można pobrać za pośrednictwem naszej strony internetowej. Szczegółowe informacje o tym, co mogą Państwo zrobić przed przyjściem do IT dla zwiększenia własnego bezpieczeństwa oraz o tym, co my robimy w tym zakresie dla Państwa, znajdą Państwo w mailach z potwierdzeniem rezerwacji miejsca.

75 lat życia Krzysztofa Miklaszewskiego oznacza 55 lat jego bezpośredniego kontaktu ze sztuką teatru. Miklaszewski jako publicysta , eseista czy krytyk  ceni sobie  przede wszystkim   n i e z a l e ż n o ś ć . Ma  własny system wartości, który pozwala mu nie iść na żaden układ.
Janusz R. Kowalczyk
krytyk teatralny  i scenarzysta , eseista portalu Culture. pl

Styl pisarski Miklaszewskiego jest żywy i barwny , przyprawiony ironią i dobrej klasy humorem. W jego pisaniu wyraźna jest zarówno walka z terminologiczną abstrakcją , jak i ze zmorą uczonej nudy , a wyrafinowany sposób opowiadania posiłkuje się sensualnymi wrażeniami oka.
Wojciech Ligęza
krytyk literacki , profesor historii literatury współczesnej UJ

Krzysztof Miklaszewski

- scenarzysta teatralny i telewizyjny , reżyser teatralny i filmowy ,  aktor Teatru Cricot -2  1974-1987 , a także   kierownik literacki trzech krakowskich scen (Teatr STU 1967-1971 . Teatr Ludowy 1971-1972 , Stary Teatr 1980-1981), dyrektor krakowskiego Teatru TV 1972-1975 i warszawskiego Teatru Na Targówku 1997-2002 -  swoją duszę  teoretyka -teatrologa  realizował na różnych poziomach popularyzacji polskiej sceny. W latach 70.tych zainicjował praktykę  archiwizacji polskiego teatru w filmie i telewizji. Był  stałym  recenzentem teatralnym  krakowskiego "Dziennika Polskiego" w latach 80-tych,  eseistą   , publikującym na łamach  tygodników kulturalnych ("Życie  Literackie", "Współczesność", "Kultura". "Literatura" ) i pism branżowych ("Teatr", "Scena", "Le Theatre en Pologne") w okresie   1964 - 1990. Pasję pedagogiczną wypełniały mu zajęcia ze studentami  na polonistyce UJ 1966-1971 ,  w dwóch  znakomitych   krakowskich uczelniach artystycznych - ASP i PWST  w latach1966- 1990, a następnie -  na workshopach w zagranicznych szkołach teatralnych  1987-2007  w zakresie nowych metod kształcenia aktora. Jako publicysta telewizyjny o specjalności teatralnej dał się Miklaszewski poznać     kilkoma  ogólnopolskimi  cyklami ,nagrodzonymi   dwoma Złotymi Ekranami   : "Twarze Teatru" 1974- 1980 ,  "Anatomia  spektaklu"  1974 - 2005  ,"Melpomena '70  1982 - 1988 oraz serią ośmiu   kaset video "Artyści polskiego teatru " -1986-1990. Z kilku książek    Krzysztofa  Miklaszewskiego o  teatrze   szczególne znaczenie  zyskały w świecie , przetłumaczone na sześć języków pozycje , dokumentujące związki autora z Tadeuszem Kantorem i jego sztuką . " Moje życie w teatrze" K. Miklaszewskiego  - to nie tylko próba  podsumowania wszystkich rodzajów jego teatralnej aktywności , ale swoista . subiektywna kronika świadka  "złotego" okresu rozwoju polskiej sceny.