Aktualności

Książka w teatrze | Rosjanie

03.11.2020

3 listopada o godz. 18.00 Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia oraz Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza zapraszają na spotkanie z cyklu KSIĄŻKA W TEATRZE poświęcone obecności teatru i dramatu rosyjskiego w polskiej kulturze. Punktem wyjścia do dyskusji będzie zbiór tekstów Jerzego Koeniga zebranych w tomie „Rosjanie”, a współwydanych przez Wydawnictwo Instytutu Teatralnego, Akademię Teatralną i Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu. Spotkanie odbędzie się w formie online. Jego transmisja dostepna będzie na stronie Instytutu Teatralnego na Facebook'u.

O „Rosjanach” porozmawiają byli studenci profesora Koeniga i absolwenci wydziału Wiedzy o Teatrze AT - Paweł Płoski, autor wyboru i redaktor tomu oraz Anna Hausner, kierowniczka Biblioteki i Czytelni Instytutu Teatralnego. Kameralna forma spotkania podyktowana jest sytuacją epidemiczną. Do rozmowy na temat polskiej recepcji rosyjskiego dramatu powrócimy - w szerszym składzie - gdy pozwolą na to okoliczności.

__________

Gogol. Ostrowski. Czechow. Stanisławski. Meyerhold. Wachtangow. Tairow. Także Eisenstein. Także Łunaczarski. Ten krąg wybitnych ludzi teatru rosyjskiego stanowi dla Jerzego Koeniga punkt wyjścia do rozważań, które od kwestii sztuki prowadzą ku sprawom historii, społeczeństwa, polityki. Jerzy Koenig kilkukrotnie przymierzał się do napisania książki o teatrze rosyjskim. Wśród przyjaciół i studentów przez wiele lat mówiło się o jego mitycznej książce o Meyerholdzie. Nic z tych planów i rozmów nie wyszło. Zamiast tamtej książki jest teraz zbiór tekstów rozproszonych dotychczas po książkach i czasopismach. Koenig napisał jednak dość, by zbudować barwną i spójną opowieść o wczoraj i przedwczoraj teatru rosyjskiego.

Aktualności

zobacz wszystkie

Ponad 2000 podmiotów aplikuje o wsparcie Funduszu Wsparcia Kultury

26.10

Ponad dwa tysiące instytucji i przedsiębiorstw artystycznych złożyło wniosek, ubiegając się o rekompensatę z tytułu utraconych z powodu pandemii przychodów

czytaj dalej

Biblioteka IT oraz Pracownia Dokumentacji pozostają dostępne tylko online

02.11

Czytelnia Instytutu Teatralnego, książki i analogowe zasoby dokumentacyjne - w związku z rozwojem sytuacji epidemicznej oraz objęciem Warszawy tzw. czerwoną strefą ostrzegawczą - pozostaną niedostępne

czytaj dalej

Wojtyła-Grotowski &. | Zmiana terminu konferencji

05.11

W związku z panującą epidemią COVID-19 konferencja naukowa nie odbędzie się w planowanym terminie

czytaj dalej

Piękni czterdziestoletni: Maria Seweryn | ONLINE

20.11

W listopadzie Michał Smolis spotka się z aktorką teatralną i filmową – Marią Seweryn.

czytaj dalej