Aktualności

Nowy projekt IT ze wsparciem "funduszy norweskich"

31.07.2020

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło listę projektów, które otrzymają dofinansowanie w ramach Programu Kultura III edycji funduszy EOG (tzw. funduszy norweskich) – Działanie 2: "Poprawa dostępu do kultury i sztuki". Na tej liście znalazł się zgłoszony przez Instytut Teatralny projekt "Historia znikania – scenograficzna dekonstrukcja pamięci", który uzyska wsparcie finansowe jako jeden z 14 spośród 57 zakwalifikowanych pomysłów.

Zgłoszony projekt ma na celu połączenie instytucji, artystów i ekspertów z Norwegii i Polski w celu usprawnienia wzajemnej wymiany i współpracy oraz zapoznania polskich artystów, badaczy i instytucji (np. Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu i Muzeum Hutnictwa w Chorzowie) z metodologią badań artystycznych artistc research – podejściem, które zostało opracowane i jest praktykowane przez ekspercką instytucję z Norwegii – Norwegian Theatre Academy, Østfold University College.

Celem projektu jest refleksja nad dziedzictwem kulturowym poprzez sztukę, podjęcie tematu niechcianej pamięci (np. miasta, które zniknęło) i otworzenie tematu przemysłu węglowego i kultury węglowej Śląska w kontekście ekologii. Działania w projekcie mają na celu ukazanie sztuki jako czynnika angażującego różne społeczności w celu zwiększenia świadomości o śladach kulturowych i wspierania rozumienia historii, a przez to także teraźniejszości. Wprowadzenie metodologii opracowanej w ramach norweskiej platformy zajmującej się scenograficzną dekonstrukcją mitologii narodowych, będzie miało formę laboratoryjnych warsztatów ze studentami takich dziedzin jak: scenografia, aktorstwo, reżyseria, muzealnictwo, muzyka i praca społeczna z norweskich, polskich i innych europejskich akademii artystycznych i uniwersytetów, a także z młodymi artystami i badaczami. Warsztaty przeprowadzone na wyspie Håøya w Norwegii i na Śląsku w Polsce zakończą się prezentacją laboratoryjną.

Nazwa projektu zainspirowana została reportażem "Miedzianka. Historia znikania" napisanym w 2011 roku przez Filipa Springera.

Przyznana kwota dofinansowania wynosi 130 984,58 euro. Więcej informacji dotyczących oceny merytorycznej wniosków znajduje się TUTAJ.

Aktualności

zobacz wszystkie

Po pierwszym posiedzeniu zespołu przy IT.

02.06

W czwartek 28 maja 2020 odbyło się pierwsze spotkanie zespołu eksperckiego ds. sytuacji teatrów, który został powołany przy Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego. Wzięli w nim udział prakty

czytaj dalej

MKiDN, MR, GIS: Nowy zestaw wytycznych dla instytucji kultury

02.06

Publikujemy zestaw wytycznych, opracowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Rozwoju oraz Główny Inspektorat Sanitarny, a dotyczący m

czytaj dalej

Instytucje artystyczne w nowej rzeczywistości - zadaj pytanie [zapis rozmowy]

15.06

8 czerwca 2020 r. odbyła się konferencja on-line "Instytucje artystyczne w nowej rzeczywistości - zadaj pytanie ekspertowi", zorganizowana przez IT oraz IMiT. Poniżej publikujemy jej zapis.

czytaj dalej

Wystartowały ogólnopolskie Przestrzenie Sztuki

30.07

29 lipca na Akademii Sztuk Pięknych Warszawie odbyła się konferencja prasowa inaugurująca ogólnopolski pilotaż programu Przestrzenie Sztuki.

czytaj dalej