Aktualności

Ogłaszamy VI edycję programu

15.07.2020

Rusza szósta edycja programu "Placówka" Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, którego celem jest wspieranie poszukiwań teatralnych oraz umożliwienie twórcom realizacji oryginalnych i eksperymentalnych projektów. Zgłoszenia do programu przyjmowane będą do 15 października 2020 roku.

Ideą konkursu jest finansowa i organizacyjna pomoc przy powstawaniu spektakli twórczo wykorzystujących nowe formy sztuki teatralnej, języka scenicznego i estetyki. W tym roku w związku z sytuacją pandemii i utrudnionego powrotu do wcześniej praktykowanych form aktywności twórczej, a także wynikającą z tego trudną sytuacją materialną wielu artystów, szczególnie zależy nam na wspieraniu działań performatywnych, realizowanych w świecie realnym lub wirtualnym (internet, radio). Program zakłada możliwość doświadczenia tego, co najistotniejsze, czyli spotkania twórcy i odbiorcy, przy jednoczesnym zachowaniu obostrzeń sanitarnych, dlatego preferowane są pomysły wychodzące poza ramy prostego przeniesienia - nagrania czy streamingi - poszukujące nowych dróg kontaktu oraz podejmujące próby adaptowania istniejących już form i narzędzi.

Nabór aplikacji trwa do 15 października 2020 roku (zgłoszenia należy przesyłać na adres jbiernacka@instytut-teatralny.pl). W pierwszym etapie nadesłane eksplikacje zostaną sprawdzone pod względem formalnym przez koordynatora  i ocenione przez Komisję, a jego wyniki zostaną ogłoszone do 15 listopada. Etap drugi odbędzie się w drugiej połowie listopada i przyjmie formę rozmowy Komisji z wybranymi we wcześniejszym etapie twórcami. Etap trzeci to "inkubacja pomysłów"; artyści wybrani mają 30 dni na rozmowy i weryfikację swoich pomysłów, zarówno pod względem finansowym, jak i merytorycznym, czyli oceny skali ryzyka logistycznego, finansowego i technologicznego (precyzyjne uzgodnienia i konsultacje z pracownikami Instytutu oraz niezbędnymi ekspertami: co będzie przedmiotem projektu, co efektem, jak będzie dokumentowany, realizowany, oceniany. Po trzecim etapie Komisja wybiera zwycięzcę lub zwycięzców edycji.

W tegorocznej edycji programu wybranych do realizacji zostanie maksymalnie pięć projektów, których pojedynczy budżet nie może być wyższy niż 20 tys. zł. brutto. 

Zaproszenie ma charakter otwarty, nie obowiązują żadne ograniczenia formalne wobec kandydatów, jak i zgłaszanych projektów.

Szczegółowe informacje na temat warunków aplikowania znaleźć można w Regulaminie VI edycji Programu „Placówka”.

KARTA ZGŁOSZENIOWA

PLACÓWKA

Program "Placówka" wystartował w 2015 roku, a w jego ramach zrealizowanych zostało pięć projektów: "Życie i śmierć Janiny Węgrzynowskiej" Ludomira Franczaka (premiera 6 maja 2016), trans-opera "Anestezja" grupy daed baitz (premiera 3 grudnia 2016), "Negronautki" Wiktora Okwara (premiera 7 września 2017), "Flaga nr 5" Moniki Drożyńskiej (premiera 21 września 2017), "Malina" Marty Malikowskiej (pokazy premierowe: 3 ,4 listopada 2018) i "Zastanawiam się…" Joanny Pawlik (pokazy premierowe: 14, 15 listopada 2019). Jesienią 2020 odbędzie się premiera projektu Klaudii Hartung-Wójciak "Święto wiosny na mimozy i aturii wstydliwe", który zwyciężył w V edycji programu.

Postępy w realizacji projektów oraz ich dokumentację można śledzić na - prowadzonym przez twórców - blogu www.placowkateatru.pl oraz fanpage'u na FB.

Projekty

zobacz wszystkie

Program „Placówka”

07.04

Konkurs na projekt teatralny

czytaj dalej