Aktualności
Otwarcie wirtualnej wystawy „Inscenizacje Dybuka w Polsce”
Z okazji setnej rocznicy prapremiery „Dybuka” Szymona An-skiego powstała wirtualna wystawa „Inscenizacje Dybuka w Polsce”. Wystawę można oglądać na stronie internetowej dybuk.pl.
Projekt scenograficzny „Dybuka” w Teatrze Telewizji, reż. Agnieszki Holland, 1999 r.
9 grudnia 1920 w Elizeum (sala podziemna), przy ul. Karowej 18 w Warszawie odbyła się prapremiera sztuki S. An-skiego przygotowana przez zespół kierowany przez Mordechaja Mazo w 30 dni po śmierci Szymona An-skiego (Szlojme-Zajnwela Rapoport zmarł 8 listopada 1920 w Otwocku pod Warszawą). Spektakl wyreżyserowany przez Dawida Hermana (1876–1937), wywodzącego się z rodziny chasydzkiej, był prezentowany także w Europie Środkowej i w USA.
Wystawa wirtualna „Inscenizacje Dybuka w Polsce” prezentuje 25 inscenizacji sztuki An-skiego, od 1920 do 2017 roku, zrealizowanych w języku jidysz i polskim. Są tam m.in. pierwsze przedstawienia w Warszawie, Łodzi, Lublinie, Krakowie, Poznaniu i Bielsku-Białej; „Dybuk” w getcie warszawskim, pierwszy powojenny „Dybuk” w jidysz (Teatr Żydowski w Łodzi, 1946) i języku polskim (przedstawienie Andrzeja Wajdy w Starym Teatrze, 1988), a także pierwszy „Dybuk” w Teatrze Telewizji (Agnieszki Holland z 1999).
Wystawę dybuk.pl opracował Rafał Węgrzyniak, zaprojektował Janusz Legoń, a tłumaczenia przygotowała Katarzyna Pastuszak.
Aktualności
zobacz wszystkieProgram „DYBUK na stulecie” w rocznicę prapremiery dramatu Szymona An-skiego

9 grudnia 2020 roku mija 100 lat od światowej prapremiery „Dybuka” Szymona An-skiego
czytaj dalejCyfrowa Polska i YouTube ogłaszają program grantowy wspierający teatry

Inicjatywę wspiera Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowe Centrum Kultury.
czytaj dalejProgram „DYBUK na stulecie” | Wydarzenia online

Program „DYBUK na stulecie” w rocznicę prapremiery dramatu Szymona An-skiego
czytaj dalejDRAMATOPISANIE część II. Czekamy na zgłoszenia reżyserów

Na eksplikacje reżyserskie, przygotowane w oparciu o teksty laureatek – Amanity Muskarii i Antoniny Grzegorzewskiej – czekamy do 15 stycznia 2021.
czytaj dalej