Aktualności

Ponad 2000 podmiotów aplikuje o wsparcie Funduszu Wsparcia Kultury

26.10.2020

Ponad dwa tysiące instytucji i przedsiębiorstw artystycznych złożyło wniosek, ubiegając się o rekompensatę z tytułu utraconych z powodu pandemii przychodów. Nabór wniosków w ramach Funduszu Wsparcia Kultury zakończył się 21 października br.

Statystyki

Do Funduszu łącznie wpłynęło 2246 wniosków, w tym 589 do Instytutu Teatralnego oraz 1 657 do Instytutu Muzyki i Tańca:

• 177 wniosków od samorządowych instytucji artystycznych;
• 316 wniosków od organizacji pozarządowych (NGO-sów);
• 1753 wniosków od przedsiębiorców.

Następne kroki

Obecnie zespoły specjalistów i ekspertów powołanych przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Instytut Muzyki i Tańca dokonują oceny formalnej i merytorycznej wszystkich wniosków. Lista beneficjentów Funduszu Wsparcia Kultury zostanie ogłoszona w pierwszej połowie listopada, a zaraz po tym będą zawieranie z umowy, na podstawie których rozpocznie się przekazywanie środków finansowych. Ich rozliczenie będzie musiało być zakończone do 31 grudnia br., przy czym kwalifikowalność kosztów obejmuje okres od 12 marca br., czyli od początku lockdown’u.

Mechanizm Funduszu
Fundusz Wsparcia Kultury o wartości 400 mln zł to kolejny element działań pomocowych rządu dla kultury, których łączna wartość szacowana jest na ok. sześć miliardów zł. Operatorami Funduszu z ramienia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego są Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Instytut Muzyki i Tańca.

Podstawą prawną uruchomienia Funduszu jest Rozporządzenie Rady Ministrów z 30 września 2020 r. Założenia finansowe Funduszu zostały wypracowane przez działający przy Instytucie Teatralnym zespół ekspercki ds. sytuacji teatru w czasie pandemii, ekspertów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przedstawicieli środowisk muzycznych i tanecznych.

Więcej informacji na stronie: www.gov.pl/kultura/fundusz-wsparcia-kultury.

Aktualności

zobacz wszystkie

Pakiet dokumentów COVID-owych dla teatrów | [wzory dokumentów]

20.08

Udostępniamy pakiet wzorów dokumentów opracowany przez Zespół Ekspercki ds. sytuacji teatrów przy IT mogący stanowić pomoc dla podmiotów wznawiających działalność kulturalną

czytaj dalej

Rozpoczynają się konsultacje społeczne dotyczące Funduszu Wsparcia Kultury

31.08

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpoczęło dziś konsultacje społeczne dotyczące przygotowywanego rozporządzenia w sprawie powołanego na początku sierpnia Funduszu Wsparcia Kultury.

czytaj dalej

Fundusz Wsparcia Kultury. Ostatnie dni na złożenie wniosku

19.10

Tylko do 21 października instytucje artystyczne, organizacje pozarządowe oraz przedsiębiorcy prowadzący działalność kulturalną w obszarze teatru, muzyki lub tańca mogą wnioskować o pomoc finansową w r

czytaj dalej

Fundusz Wsparcia Kultury | Webinaria

12.10

Relacja ze spotkań dostępna jest na stronie internetowej oraz stronie Instytutu Teatralnego na Facebooku'u.

czytaj dalej

Aktualności

zobacz wszystkie

Instytucje artystyczne w nowej rzeczywistości - zadaj pytanie [zapis rozmowy]

15.06

8 czerwca 2020 r. odbyła się konferencja on-line "Instytucje artystyczne w nowej rzeczywistości - zadaj pytanie ekspertowi", zorganizowana przez IT oraz IMiT. Poniżej publikujemy jej zapis.

czytaj dalej

400 mln zł dla kultury na walkę ze skutkami pandemii

05.08

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy wsparciu Instytutu Teatralnego powołuje Fundusz Wsparcia Kultury, którego celem będzie zapewnienie stabilnego funkcjonowania instytucji i utrzymanie

czytaj dalej

400 milionów dla kultury. Pakiet Zespołu Eksperckiego przy IT przyjęty

14.08

W piątek (14.08.2020) Sejm przyjął wart 400 mln zł pakiet pomocowy dla kultury

czytaj dalej

ZESPÓŁ EKSPERCKI

czytaj więcej

W tym miejscu dokumentujemy i prezentujemy prace Zespołu Eksperckiego ds. sytuacji teatrów, powołanego przez Instytut Teatralny w związku z pandemią wirusa ‎SARS-CoV-2. Głównym zadaniem Zespołu jest wypracowywanie konkretnych rozwiązań prawnych, mających chronić podmioty prowadzące działalność teatralną, ich pracowników i współpracowników o