Aktualności

Ponad dwa tysiące podmiotów otrzyma pomoc z Funduszu Wsparcia Kultury

13.11.2020

2064 podmioty otrzymają pomoc finansową w ramach Funduszu Wsparcia Kultury, którego budżet wynosi 400 mln zł. Środki z FWK zostaną wykorzystane między innymi na zapewnienie ciągłości działalności artystycznej i utrzymanie miejsc pracy.

Powołanie i uruchomienie Funduszu Wsparcia Kultury było bardzo wyczekiwane przez środowisko. Ze względów epidemicznych czas nie był naszym sprzymierzeńcem, działaliśmy pod jego dużą presją i wiedzieliśmy o tym. Dlatego tym bardziej cieszę się, że cały proces - w tym proces legislacyjny - udało się przeprowadzić w tak szybkim tempie. Pozostał nam ostatni i zarazem najważniejszy krok: wypłata świadczeń - podkreśla wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, prof. Piotr Gliński.

O pomoc finansową w ramach utworzonego we wrześniu Funduszu Wsparcia Kultury ubiegało się 2246 podmiotów - samorządowych instytucji artystycznych, organizacji pozarządowych oraz przedsiębiorców - prowadzących działalność kulturalną w obszarze teatru, muzyki lub tańca. Ocenie merytorycznej poddano 2064 prawidłowo wypełnione i złożone wnioski.

 

BENEFICJENCI FUNDUSZU WSPARCIA KULTURY

 

Zgodnie z rozporządzeniem, wsparcie finansowe jest przeznaczone na działalność kulturalną w dziedzinie teatru, muzyki lub tańca, w tym polegającą na świadczeniu usług wspomagających tę działalność przez organizację zaplecza technicznego, na finansowanie lub refinansowanie wydatków ponoszonych w okresie od dnia 12 marca do dnia 31 grudnia 2020 r.

Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego zwraca uwagę, że epidemia postawiła w niezwykle trudnej sytuacji ludzi kultury nie tylko w naszym kraju. Ten problem nie respektuje zamykania granic. Dziś ma oczywisty wpływ na sytuację materialną osób pracujących „w” i „dla” kultury, ale nie tylko na nią. Często zwracamy uwagę, że tracąc zajęcie, traci się możliwość zarobku. Rzadko mówimy natomiast o tym, że traci się także możliwość działania, tworzenia, co w aktywności artystycznej jest niezwykle ważne. I tu także widzę wielkie znaczenie Funduszu Wsparcia Kultury oraz wartość, nie tylko materialną, tych środków.

- Liczba złożonych wniosków świadczy o sukcesie programu - wskazuje z kolei Katarzyna Meissner, dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca. - W trakcie naboru nasi specjaliści byli dostępni dla wnioskodawców za pośrednictwem infolinii, poprzez skrzynki mailowe oraz media społecznościowe. Wspólnie z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego udzielaliśmy informacji i pomocy przez siedem dni w tygodniu. Odebraliśmy w tym czasie kilka tysięcy połączeń telefonicznych i odpisaliśmy na ponad tysiąc dwieście maili od wnioskodawców. Równolegle do startu naboru ruszyła weryfikacja wniosków pod kątem oceny formalnej i merytorycznej - dzięki temu proces zakończyliśmy w rekordowym, jak na skalę tego działania, tempie.

Fundusz Wsparcia Kultury w liczbach

2064 prawidłowo wypełnione i złożone wnioski.

Pomoc otrzymają:
144 samorządowe instytucje artystyczne - przyznana kwota 94 716 434 zł;
306 organizacji pozarządowych (NGO-sów) - przyznana kwota 38 578 661;
448 przedsiębiorców - przyznana kwota 90 959 964 zł;
1166 firm świadczących usługi zaplecza scenotechnicznego - przyznana kwota 175 235 109 zł.

JAK OTRZYMAĆ ŚRODKI Z FUNDUSZU WSPARCIA KULTURY:

Jesteś beneficjentem? Oto kolejne kroki:

1. Niebawem otrzymasz poprzez platformę https://fwk.witkac.pl/ wygenerowaną umowę, uzupełnij  ją o dane, o które zostaniesz poproszony, dołącz niezbędne dokumenty i zaakceptuj.
2. Po weryfikacji poprawności dokumentu przez odpowiedni instytut podpisz umowę, korzystając z wybranej formy:
- podpisu kwalifikowanego i odeślij umowę elektronicznie
- podpisz ręcznie i odeślij niezwłocznie do właściwego Instytutu.
Pamiętaj! Do umowy dołącz wniosek oraz dokumenty rejestrowe instytucji/firmy.

Aktualności

zobacz wszystkie

Po konferencji Zespołu Eksperckiego. Nowe rozwiązania niezbędne by stawić czoło rzeczywistości

23.10

"Ciągły namysł nad kształtem organizacji, finansowania, warunków pracy oraz sukcesywne wdrażanie rozwiązań systemowych stały się niezbędne, by stawić czoło rzeczywistości w pandemii i po niej."

czytaj dalej

Ponad 2000 podmiotów aplikuje o wsparcie Funduszu Wsparcia Kultury

26.10

Ponad dwa tysiące instytucji i przedsiębiorstw artystycznych złożyło wniosek, ubiegając się o rekompensatę z tytułu utraconych z powodu pandemii przychodów

czytaj dalej

Finał 26. edycji Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej w najbliższą środę

18.11

18 listopada poznamy laureatów 26. edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

czytaj dalej

Najlepsze teatralne zdjęcia sezonu 2019/2020. 15 grudnia finał VI edycji KFT

15.11

16 fotografów znalazło się w finale VI edycji Konkursu Fotografii Teatralnej

czytaj dalej

Fundusz Wsparcia Kultury

czytaj więcej

2064 podmioty otrzymają pomoc finansową w ramach Funduszu Wsparcia Kultury, którego budżet wynosi 400 mln zł.