Aktualności

Poza rzeczywistością. Fotografowanie teatru

08.09.2020

Od 13 września w Starej Galerii Związku Polskich Artystów Fotografików (Plac Zamkowy 8) przez miesiąc będzie można oglądać wystawę prac uczestników i uczestniczek mistrzowskich warsztatów fotografii teatralnej z Krzysztofem Bielińskim (MasterClass. Fotografowanie teatru), zorganizowanych przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się o godz. 16:00, wstęp wolny.

Na wystawę złoży się 48 fotografii, które powstały w ramach 10-tygodniowych zajęć prowadzonych online od maja do lipca przez Krzysztofa Bielińskiego – fotografa i jurora V edycji Konkursu Fotografii Teatralnej. Prace uczestników i uczestniczek mistrzowskich warsztatów będzie można oglądać w Starej Galerii (wstęp wolny) do 11 października.

Zapraszając Państwa na wystawę, zapraszamy tak naprawdę do postawienia pytania, jaka powinna być fotografia teatralna, żeby przybliżyć nas do efemerycznej natury spektaklu? Przecież w naturze teatru leży ulotność, a fotografia jest najczęściej wykorzystywana do rejestrowania rzeczywistości. – Nakładając na zastaną realność filtr własnej wrażliwości, świadomie ją przekształcając i tworząc własną narrację, a nie jedynie rejestrując rzeczywistość, jesteśmy w stanie uchwycić ulotną naturę teatru. Temu przyglądaliśmy podczas zajęć, zgłębiając temat wolności twórczej i odkrywając wrażliwość uczestników warsztatów, ich sposób widzenia świata i obrazowania – tłumaczy Krzysztof Bieliński. I dodaje: – Pandemia narzuca pewne ograniczenia, jednak samoograniczenie daje możliwość skupienia i rozwoju autonomicznej wypowiedzi ora. z poszukiwania głębszych stanów emocjonalnych.

Krzysztof Bieliński

Urodzony w 1978 r. Jest jednym z czołowych fotografów teatralnych, autorem fotografii do blisko 700 spektakli krajowych i zagranicznych, twórcą plakatów teatralnych oraz albumów fotografii teatralnej: „Lupa/Teatr”, „Staniewski. Gardzienice. Antyk”, „Treliński”, „BTL/Lalki”, „Warlikowski/Teatr” (współautor), „Kudlička. Volume I” (współautor). Wykładał fotografię teatralną oraz plakat w Warszawskiej Szkole Filmowej i na Fotografii UW. W 2019 został jurorem V Konkursu Fotografii Teatralnej, organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Od maja do lipca 2020 – na zaproszenie Instytutu – prowadził pierwsze w Polsce zajęcia MasterClass z fotografii teatralnej online.

Partnerzy: