Aktualności

POZNALIŚMY FINALISTÓW VI EDYCJI KONKURSU KLASYKA ŻYWA

25.01.2021

Cztery spektakle z teatrów w Olsztynie, Gnieźnie, Poznaniu i Lublinie znalazły się w finale VI Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”. Wszystkie zostaną pokazane podczas 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych. Komisja Artystyczna Konkursu przyznała również swoje wyróżnienia, w tym wyłoniła laureata Nagrody Specjalnej im. Stanisława Hebanowskiego za odkrycie repertuarowe. Trafiła ona do Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie.

„Baśń o pięknej Parysadzie i Ptaku Bulbulezarze” z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie (reż. Jarosław Kilian), „Krótka rozmowa ze Śmiercią” z Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie (reż. Marcin Liber), „Matka” z Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu (reż. Radek Stępień) i „Nad Niemnem. Obrazy z czasów pozytywizmu” z Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie (reż. Jędrzej Piaskowski) – to wybrane najlepsze spektakle „polskiej klasyki” z 2020 roku, które powalczą w finale ogólnopolskiego Konkursu „Klasyka Żywa” podczas tegorocznych, 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych.

Komisja Artystyczna zdecydowała również o przyznaniu dodatkowych nagród twórcom przedstawień niezakwalifikowanych do finału Konkursu. Wyróżniono Marcina Chlandę za scenografię, kostiumy i reżyserię świateł do spektaklu „Balladyna” w reżyserii Pawła Świątka (Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie) oraz za scenografię i reżyserię świateł do spektaklu „Oni” w reżyserii Piotra Ratajczaka (Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie), Bernardę Bielenię za oryginalny wybór repertuarowy i koncepcję inscenizacyjną   „Śmierci porucznika” (Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Filia w Białymstoku), Konrada Dworakowskiego za umiejętny dobór konwencji w spektaklu „Łysek z pokładu Idy” (Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach) oraz Radosława Hebala za różnorodność środków i umiejętną transformację postaci w spektaklu „Opętani” w reżyserii Igora Gorzkowskiego (Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie). Przyznano również wyróżnienie zespołowe – trafiło ono do grupy Living Space Theatre z Katowic – za spontaniczność i bezpretensjonalność w interpretacji spektaklu „Ferdydurke” w reżyserii Jakuba Margosiaka.
Nagrodą Specjalną im. Stanisława Hebanowskiego przyznawaną za odkrycie repertuarowe uhonorowano Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie za spektakl „Krótka rozmowa ze śmiercią” wg „Rozmowy mistrza Polikarpa ze śmiercią” Mikołaja z Mierzyńca oraz „Krótkiej rozprawy między trzema osobami, Panem, Wójtem a Plebanem" Mikołaja Reja w reżyserii Marcina Libera we współpracy dramaturgicznej z Jarosławem Murawskim.

Finałowa lista spektakli to efekt prac Komisji Artystycznej w składzie: Patryk Kencki (przewodniczący), Zenon Butkiewicz, Marek Chowaniec, Tomasz Domagała, Tadeusz Kornaś, Beata Popczyk-Szczęsna i Agnieszka Wójtowicz. Członkowie Komisji wyłonili finalistów z 32 zgłoszonych do Konkursu przedstawień.

FESTIWAL x2

Najlepsze wystawienia polskich klasyków zaprezentowane zostaną podczas 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych / „Klasyka Żywa”. Festiwal, w związku z sytuacją epidemiczną oraz remontem Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu, będzie zwieńczeniem dwóch ostatnich edycji Konkursu.

Widzowie zobaczą aż 10 spektakli, które powalczą o nagrody – między innymi za reżyserię, scenografię i muzykę – oraz o Nagrodę Główną im. Wojciecha Bogusławskiego. Laureatów wyłoni Jury, w którego skład – jak co roku – wejdą znawcy teatru i dramatu, teoretycy oraz praktycy.

Do kolejnego, VII Konkursu na Wystawienie Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”, teatry będą mogły zgłaszać spektakle od 1 lutego 2021. Jesteśmy pełni nadziei, że mimo obecnych ograniczeń związanych z pandemią życie teatralne wróci na właściwe tory, a rozpoczynający się rok przyniesie wiele interesujących wystawień klasyki polskiej.

Klasyka Żywa

Konkurs „Klasyka Żywa” organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego główny cel to zwiększenie obecności polskich tekstów klasycznych w repertuarach współczesnych teatrów oraz wzmacnianie zainteresowania nimi dzisiejszych twórców i odbiorców teatru, a także przywracanie do repertuaru wartościowych dzieł dramatu polskiego, zapomnianych lub rzadko wystawianych.

Projekty

zobacz wszystkie

Konkurs na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej

24.01

KLASYKA ŻYWA

czytaj dalej

Aktualności

zobacz wszystkie

DRAMATOPISANIE część II. Więcej czasu na przygotowanie koncepcji spektaklu

15.01

Na koncepcje reżyserskie spektakli, które zostaną zrealizowane w oparciu o teksty laureatek czekamy do 31 stycznia 2021.

czytaj dalej

KSIĄŻKA W TEATRZE: Zofia Posmysz

28.01

Instytut Teatralny zaprasza na spotkanie z cyklu Książka w teatrze poświęcone twórczości Zofii Posmysz.

czytaj dalej

Piękni czterdziestoletni: Cezary Kosiński | ONLINE

30.01

Zapraszamy na pierwsze w tym roku spotkanie w ramach cyklu

czytaj dalej

C I A Ł O P R Z E S T R Z E Ń IT vol. 2 | Ruszamy (się) online!

08.02

Rozpoczynamy drugą edycję jednego z naszych najpopularniejszych projektów w ostatnich miesiącach – C I A Ł O P R Z E S T R Z E Ń IT.

czytaj dalej