Aktualności

VI edycja programu Placówka rozstrzygnięta

15.02.2021

W ramach VI edycji programu „Placówka” Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego zostanie zrealizowanych pięć projektów. Wszystkie pomyślnie przeszły etap inkubacji - ich premiery odbędą się w tym roku.

Z powodu pandemii inne są ostatnie sezony teatralne, ale inna jest także „Placówka”. W tym roku po raz pierwszy w ramach jednej edycji programu zrealizowanych zostanie aż pięć projektów. Uznaliśmy, że w trudnym dla polskiej sceny i jej twórców czasie jeszcze bardziej niż zwykle liczy się możliwość działania w warunkach bezpiecznych do pracy artystycznej, badawczej, społecznej. Stąd właśnie zmiany w regulaminie i nowe zasady finansowania.

Zwycięskie projekty VI edycji „Placówki” wybrała komisja złożona z kierowników oraz przedstawicieli działów merytorycznych Instytutu Teatralnego. Rozstrzygnięcie programu poprzedziły trzy etapy konkursowe – etap preselekcji eksplikacji, rozmowy z twórcami projektów zakwalifikowanych do finału oraz etap inkubacji.

Wszystkie projekty, które znalazły się w ostatniej fazie zostaną sfinansowane przez Instytut i zrealizowane do końca 2021. Będą to:

- Beniamin Bukowski / Trzecia Grupa Krakowska „Czyściciele”;
- Lukáš Jiřička, Jacek Sienkiewicz „Trzynasty znak”;
- Ula Kijak „Spektakle, których nie zrobiłam”;
- Monika Reks „Zostałam sceną”;
- Paweł Sakowicz „Vortex”;

Ogłoszony w czerwcu 2015 program „Placówka” wspiera prowadzenie poszukiwań teatralnych przez artystów i grupy twórcze, posiadające ograniczone możliwości długofalowej pracy. Program pomaga w powstawaniu projektów, które mają szansę w sposób znaczący przyczynić się do wzbogacenia polskiego życia teatralnego dzięki oryginalnym propozycjom artystycznym i tematycznym. Zgłaszać można wszystkie odmiany współczesnej sztuki scenicznej, także łączące teatr z tańcem, sztukami wizualnymi, mediami czy aktywizmem społecznym.

Do tej pory w ramach „Placówki” Instytut Teatralny sfinansował siedem projektów: „Życie i śmierć Janiny Węgrzynowskiej” Ludomira Franczaka (premiera 6 maja 2016), trans-operę „Anestezja” grupy daed baitz (premiera 3 grudnia 2016), „Negronautki” Wiktora Okwara (premiera 7 września 2017), „Flagę nr 5” Moniki Drożyńskiej (premiera 21 września 2017), „Malinę” Marty Malikowskiej (pokazy premierowe: 3,4 listopada 2018) oraz  performans „Zastanawiam się…” Joanny Pawlik (premiera 14 listopada 2019) oraz „Święto wiosny na aturi i mimozy wstydliwe” Klaudii Hartung-Wójciak (pokazy premierowe: 18, 19 i 20 września 2020).

Projekty

zobacz wszystkie

Program „Placówka”

07.04

Konkurs na projekt teatralny

czytaj dalej

Aktualności

zobacz wszystkie

Otwarcie kin, teatrów, filharmonii i oper od 12 lutego

05.02

Od 12 lutego kina, teatry, filharmonie i opery będą mogły być otwarte dla publiczności w rygorze sanitarnym

czytaj dalej

Pomoc psychologiczna | spotkania w lutym i w marcu

08.02

Trwają zapisy na spotkania w ramach programu bezpłatnej, interwencyjnej pomocy psychologicznej dla artystów, pracowników i współpracowników teatrów

czytaj dalej

Wracamy na scenę! Piękni czterdziestoletni: Karolina Gruszka

22.02

Bohaterką najbliższego spotkania z cyklu „Piękni czterdziestoletni” będzie aktorka teatralna i filmowa Karolina Gruszka.

czytaj dalej

C I A Ł O P R Z E S T R Z E Ń IT vol. 2 | Oddajemy Wam nową pulę zaproszeń

12.02

W związku z dużym zainteresowaniem warsztatami udało się nam uruchomić dodatkową pulę bezpłatnych zaproszeń

czytaj dalej