Aktualności

VII edycja programu „Placówka” - zgłoś swój pomysł!

07.04.2021

Rusza siódma edycja programu „Placówka” Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, którego celem jest wspieranie poszukiwań teatralnych oraz umożliwienie twórcom realizacji oryginalnych i eksperymentalnych projektów. Na zgłoszenia czekamy do 31 lipca 2021.

Ideą konkursu jest finansowa i organizacyjna pomoc przy powstawaniu spektakli twórczo wykorzystujących nowe formy sztuki teatralnej, języka scenicznego i estetyki. W VII edycji Programu wobec przedłużającej się pandemii COVID-19, przymusowego zamknięcia i utrudnionego powrotu do wcześniej praktykowanych form oraz aktywności twórczych, szczególnie zależy nam na wspieraniu działań performatywnych realizowanych w świecie realnym lub wirtualnym (radio, internet). Mamy nadzieję, że mimo ograniczeń pozwolą one twórcom/twórczyniom i odbiorcom/odbiorczyniom doświadczać tego, co najważniejsze, czyli spotkania (z zachowaniem obostrzeń np. fizycznego dystansu). I dlatego - tak jak w roku ubiegłym - zachęcamy do nadsyłania zgłoszeń dotyczących projektów niebędących prostym przeniesieniem, nagraniem czy streamingiem, a prawdziwym poszukiwaniem nowych dróg kontaktu z publicznością lub twórczym adaptowaniem form i narzędzi już istniejących.

Na aplikacje czekamy do 31 lipca 2021. Zgłoszenia należy przesyłać na adres jbiernacka@instytut-teatralny.pl.

W pierwszym etapie nadesłane eksplikacje zostaną sprawdzone pod względem formalnym przez koordynatorkę i ocenione przez Komisję, w której skład wchodzą przedstawiciele wszystkich działów merytorycznych Instytutu Teatralnego. Wyniki tej fazy Programu ogłosimy do 20 września. Etap drugi odbędzie się w listopadzie i przyjmie formę rozmowy Komisji z wybranymi wcześniej twórcami. W trzecim - ostatnim - etapie, czyli tzw. „inkubacji”, znajdzie się maksymalnie sześć projektów. Ich autorzy będą mieli 30 dni na rozmowy i weryfikację swoich pomysłów (zarówno pod względem finansowym, jak i merytorycznym) oraz dokonanie oceny skali ryzyka logistycznego, finansowego i technologicznego (precyzyjne uzgodnienia i konsultacje z pracownikami Instytutu oraz niezbędnymi ekspertami: co będzie przedmiotem projektu, co efektem, jak będzie dokumentowany, realizowany, oceniany, etc.).

Ogłoszenie zwycięzców tegorocznej edycji „Placówki” nastąpi do 10 lutego 2022.

Budżet programu wynosi 100 tys. zł brutto. W tegorocznej edycji planujemy podzielić go na maksymalnie trzy projekty.

Szczegółowe informacje na temat warunków aplikowania można znaleźć w Regulaminie dostępnym poniżej. Zapraszamy!

Program „Placówka”

Program „Placówka” wystartował w 2015, a w jego ramach zrealizowanych zostało do tej pory sześć projektów: „Życie i śmierć Janiny Węgrzynowskiej” Ludomira Franczaka (premiera 6 maja 2016), trans-opera „Anestezja” grupy daed baitz (premiera 3 grudnia 2016), „Negronautki” Wiktora Okwara (premiera 7 września 2017), „Flaga nr 5” Moniki Drożyńskiej (premiera 21 września 2017), „Malina” Marty Malikowskiej (pokazy premierowe: 3 ,4 listopada 2018), „Zastanawiam się…” Joanny Pawlik (pokazy premierowe: 14, 15 listopada 2019) i „Święto wiosny na aturi i mimozy wstydliwe” Klaudii Hartung-Wójciak (pokazy premierowe: 18, 19, 20 września 2020).

W tym roku, w ramach VI edycji Programu, zrealizowanych zostanie aż pięć projektów: „Czyściciele” Beniamina Bukowskiego / Trzeciej Grupy Krakowskiej, „Trzynasty znak” Lukáša Jiřički i Jacka Sienkiewicza, „Spektakle, których nie zrobiłam” Uli Kijak, „Zostałam sceną” Moniki Reks oraz „Vortex” Pawła Sakowicza.

Postępy w realizacji projektów oraz ich dokumentację można śledzić na - prowadzonym przez twórców - blogu www.placowkateatru.pl oraz fanpage'u na FB.

Regulamin

Formularz zgłoszeniowy

RIDER SALA

Plan oświetlenia

Projekty

zobacz wszystkie

Program „Placówka”

07.04

Konkurs na projekt teatralny

czytaj dalej

Aktualności

zobacz wszystkie

Odzyskana awangarda teatralna. Nowe wydawnictwa IT

24.03

Rozpoczynamy publikację serii książek składających się na krajobraz teatralnej awangardy Polski i Europy Środkowo-Wschodniej.

czytaj dalej

O widowni teatru online. Raporty z badań i webinar

27.03

Publikujemy kolejne raporty (i ich streszczenia) z szeroko zakrojonych badań prowadzonych na zlecenie Instytutu Teatralnego.

czytaj dalej

WYNIKI KONKURSU NA NAJLEPSZĄ PRACĘ MAGISTERSKĄ

27.03

Jak co roku, w Międzynarodowy Dzień Teatru, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ogłasza laureatów Konkursu na najlepszą pracę magisterską z zakresu wiedzy o teatrze, widowisku i performansie

czytaj dalej

II edycja programu DRAMATOPISANIE. Czekamy na pomysły dramatopisarskie

01.04

15 autorek i autorów dramatów znalazło się w finale II edycji programu DRAMATOPISANIE Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.

czytaj dalej