Aktualności

Wojtyła-Grotowski &. | Zmiana terminu konferencji

05.11.2020

Z przykrością informujemy, że w związku z panującą epidemią COVID-19 konferencja naukowa "Wojtyła-Grotowski &. Religijny horyzont nowoczesnego teatru i dramatu w Polsce i na świecie", mimo zaawansowanych prac na nad jej organizacją, nie odbędzie się w planowanym terminie - a więc w dniach 12-14 listopada. Ogłoszone w środę (04.11.2020) nowe obostrzenia uniemożliwiają zorganizowanie takiego wydarzenia, o jakie nam chodziło. Uznaliśmy, że w tym przypadku, nie sprawdzi się również formuła online.

Dotykające cały świat ograniczenia związane z panującą pandemią skłaniają nas do zastosowania wszelkich środków ostrożności, co w praktyce uniemożliwia zorganizowanie bezpośredniego spotkania osób, które zgłosiły chęć uczestniczenia w tym wydarzeniu. Rozważaliśmy wprawdzie możliwość przeprowadzenia obrad w trybie mieszanym - częściowo na żywo, częściowo zdalnie - ale ostatecznie uznaliśmy, że taka formuła nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Naszym celem było bowiem nie tylko zaprezentowanie Państwa referatów, lecz również realne spotkanie osób, umożliwiające wymianę poglądów oraz nawiązanie trwałych, bezpośrednich kontaktów. Chcieliśmy, aby konferencyjne obrady zainicjowały powstanie wspólnoty uczonych i artystów, którym bliski jest temat planowanej konferencji. Formuła polegająca w praktyce na prezentacji zarejestrowanych wystąpień nie może spełnić tych oczekiwań.

Pandemia z pewnością kiedyś ustąpi. Mamy nadzieję, że mniej więcej za rok będziemy mogli zaprosić Państwa do Warszawy na wspólne dyskusje, na pokazy warsztatowe i na długie rozmowy przy zastawionym stole. Wszystkich, którzy zdeklarowali chęć uczestnictwa, już teraz zapraszamy na tych samych warunkach, co poprzednio. O szczegółach będziemy informować z wyprzedzeniem.

Do zobaczenia wkrótce!

Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego
Artur Grabowski, pomysłodawca i kurator konferencji

Z jednej strony papież, święty Kościoła Katolickiego, z drugiej radykalny reformator teatru, oskarżany nawet o bluźnierstwa. W przypadku Karola Wojtyły religijny horyzont jest czymś oczywistym, jednak także i Jerzego Grotowskiego trudno w pełni zrozumieć bez uwzględnienia tej perspektywy. Zestawienie to może być bardzo dobrym punktem wyjścia do tego, by opowiedzieć zarówno o tych momentach, gdy polskiemu teatrowi było z religią po drodze, jak i o tych, gdy wchodził z nią w zwarcie. Planowana w setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły konferencja jest okazją do tego, aby w osobie artysty-kapłana dostrzec symptom i symbol ważnego dla polskiej kultury zjawiska - szeroko pojętych związków nowoczesnego teatru polskiego z religią, z chrześcijaństwem i z katolicyzmem, z innymi religiami, ale też z post-sekularyzmem i post-religijnością, oraz różnorodnymi praktykami duchowymi. W tym kontekście nie sposób nie pomyśleć o Grotowskim - osobie równie symbolicznej i symptomatycznej, stojącej zarazem obok i naprzeciw Wojtyły, jako dramaturga, performera i teoretyka - wybitnym reformatorze teatru światowego, którego twórcza wyobraźnia wywodzi się wszak w przeważającej mierze z tych samych, esencjalnie lokalnych, romantycznych i chrześcijańskich, inspiracji.

Aktualności

zobacz wszystkie

CYRK: GENEALOGIE, IMAGINARIA, TRANSLACJE | TRANSMISJA ONLINE

28.10

Międzynarodowa konferencja poświęcona historii i współczesnemu obliczu sztuki cyrkowej

czytaj dalej

Finał 26. edycji Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej w najbliższą środę

18.11

18 listopada poznamy laureatów 26. edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

czytaj dalej

Ponad dwa tysiące podmiotów otrzyma pomoc z Funduszu Wsparcia Kultury

13.11

2064 podmioty otrzymają pomoc finansową w ramach Funduszu Wsparcia Kultury, którego budżet wynosi 400 mln zł.

czytaj dalej

Najlepsze teatralne zdjęcia sezonu 2019/2020. 15 grudnia finał VI edycji KFT

15.11

16 fotografów znalazło się w finale VI edycji Konkursu Fotografii Teatralnej

czytaj dalej