Aktualności

Wracamy na scenę! Piękni czterdziestoletni: Karolina Gruszka

22.02.2021

Bohaterką najbliższego spotkania z cyklu „Piękni czterdziestoletni” będzie aktorka teatralna i filmowa Karolina Gruszka. Po tygodniach oczekiwania miło nam poinformować, że na rozmowę, która odbędzie się 22 lutego o godz. 18:00, zapraszamy nie tylko przed komputery, ale także do Instytutu Teatralnego. Bezpłatne zaproszenia czekają na stronie IT oraz w serwisie GoOut.net.

Cykl „Piękni czterdziestoletni” to comiesięczne spotkania Michała Smolisa z pokoleniem artystów i artystek, wchodzących do zawodu już po transformacji ustrojowej, z przedstawicielami generacji, której dokonania zmieniły i zmieniają oblicze polskiego teatru.

Rozmowa z Karoliną Gruszką odbędzie się w sali teatralnej Instytutu Teatralnego i będzie transmitowana na naszej stronie internetowej oraz w oficjalnych kanałach IT w mediach społecznościowych.

Bezpieczeństwo widzów, którzy odwiedzą nas po dłużej przerwie spowodowanej obostrzeniami w związku sytuacją epidemiczną, jest dla nas najważniejsze. Dlatego spotkanie odbędzie się z zachowaniem znanej już Państwu dyscypliny sanitarnej oraz wytycznych w zakresie minimalizowania zagrożenia dla odwiedzających.

Tak jak nakazują aktualne zasady dotyczące organizacji wydarzeń kulturalnych udostępniamy Państwu 50% miejsc na widowni. Uczestnicy zobowiązani są do zakrywania ust i nosa oraz dezynfekcji rąk. Więcej informacji o tym, co robimy, aby nasi goście czuli się bezpiecznie i co mogą zrobić widzowie, znajduje się tutaj.

Zachęcamy do lektury i dziękujemy za życzliwe podejście do naszych próśb.

___

Projekt graficzny: Elipsy
Fot. Adam Tuchliński

Karolina Gruszka

Absolwentka warszawskiej Akademii Teatralnej (2003). Aktorka Teatru Narodowego (2003–2008), gościnnie scen stołecznych: Teatru Polonia, Teatru Na Woli, Teatru Studio, Teatru Powszechnego, Teatru Polskiego oraz Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie. Wystąpiła w przedstawieniach Andrzeja Seweryna, Jana Englerta, Jacquesa Lassalle’a, Natashy Parry-Brook, Krystyny Jandy i Krystyny Zachwatowicz, Iwana Wyrypajewa. Zagrała Królową Izabelę w „Ryszardzie II” Shakespeare’a (2004), Luizę we „Władzy” Deara, (2005), Mariannę w „Tartuffie” Molière’a (2006), Irinę w „Trzech siostrach” Czechowa (2006), Saszę w „Iwanowie” Czechowa (2008), główną rolę w „Lipcu” Wyrypajewa (2009), Katarzynę w „Tańcu >Delhi<” Wyrypajewa (2010), Agafię Tichonowną w „Ożenku” Gogola (2013), Monicę w „Nieznośnie długich objęciach” Wyrypajewa (2015), Barbarę w „Słonecznej linii” Wyrypajewa (2016), Helenę w „Wujaszku Wani” Czechowa (2017). Autorka przekładów z języka rosyjskiego na język polski dramatów Iwana Wyrypajewa: „Taniec >Delhi<”, „Iluzje”, „Irańska konferencja”. Zagrała w filmach, m. in.: „Spona”, „Russkij bunt”, „Daleko od okna”, „Przedwiośnie”, „Bez litości” „Kochankowie z Marony”, „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”, „Inland Empire”, „Futro”, „Tlen”, „Trzy sezony w piekle”, „Trick”, „Mistyfikacja”, „Žyvie Biełaruś”, „Ivan syn Amira”, „Pani z przedszkola”, „Maria Curie”, „Sztuka kochania”, „Ach śpij kochanie” oraz serialach telewizyjnych, m.in.: „Sposób na Alcybiadesa”, „Sława i chwała”, „Boża podszewka”, „Wiedźmin”, „Sfora”, „Oficer”, „Fałszerze. Powrót sfory”, „Tajemnica twierdzy szyfrów”, „Czas honoru”, „Królestwo kobiet”, „Kod genetyczny”, „Dom pod dwoma orłami”. Wystąpiła w przedstawieniach Teatru Telewizji, m.in.: „Perła”, „Dziady”, „Pasożyty”, „Beztlenowce”, „Śmiech w ciemności”. Laureatka, m.in.: nagrody za najlepszą główną rolę kobiecą w filmie „Kochankowie z Marony”  na 30. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i nagrody za drugoplanową rolę żeńską w filmie „Pani z przedszkola” na Festiwalu Aktorstwa Filmowego we Wrocławiu. Za rolę w przedstawieniu „Lipiec” otrzymała: nagrodę dla najlepszej aktorki na 3. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym BOSKA KOMEDIA w Krakowie, Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza, Gwarancję Kultury w kategorii „Teatr” za „popis aktorski […] gdzie dała dowód, że aktorstwo jest kreacja formy stworzonej z wyobraźni”, Nagrodę Promocyjną im. Kazimierza Krzanowskiego oraz Nagrodę Dziennikarzy na XLV Międzynarodowym Przeglądzie Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT w Szczecinie. Otrzymała Wdechę w kategorii człowiek roku za spektakle  „Lipiec” i „Taniec >Delhi<”; Kryształowe Zwierciadło magazynu „Zwierciadło” za „aktorski kunszt, łączący artystyczny pomysł na rolę z wiarygodnością kreowanej postaci; za to, że nie poddaje się modom i środowiskowej presji, tylko idzie własną drogą; za poważne traktowanie aktorstwa i widza”.

Aktualności

zobacz wszystkie

Laureaci programu grantowego dla teatrów

03.02

Ośmioro laureatów, w tym teatry i grupy teatralne, otrzyma dofinansowanie od Związku Cyfrowa Polska i YouTube na realizację spektakli online

czytaj dalej

Książka w teatrze | Adolf Dymsza

11.02

Instytut Teatralny zaprasza na spotkanie z cyklu Książka w teatrze zatytułowane “Adolf Dymsza. Ewolucja wizerunku. Od króla polskiej komedii do powojennego symbolu minionych czasów”.

czytaj dalej

Otwarcie kin, teatrów, filharmonii i oper od 12 lutego

05.02

Od 12 lutego kina, teatry, filharmonie i opery będą mogły być otwarte dla publiczności w rygorze sanitarnym

czytaj dalej

Pomoc psychologiczna | spotkania w lutym i w marcu

08.02

Trwają zapisy na spotkania w ramach programu bezpłatnej, interwencyjnej pomocy psychologicznej dla artystów, pracowników i współpracowników teatrów

czytaj dalej