Aktualności

Wystawa fotografii Marty Ankiersztejn „No place for…” w Galerii IT

01.02.2021

Co to znaczy być polskim tancerzem na emigracji? Co to znaczy być tancerzem niezależnym? Jak odnaleźć się w systemie? Jak walczyć o swój status? Projekt „No place for...” fotografki Marty Ankiersztejn – finalistki ostatniej edycji Konkursu Fotografii Teatralnej Instytutu Teatralnego – opowiada o artystkach i artystach zajmujących się sztuką tańca w Warszawie i w Berlinie. Oba miasta mogą zaoferować bardzo wiele – ale nie bezinteresownie i nie każdemu.

Weronika Pelczyńska, Warszawa, Fot. Marta Ankiersztejn

Życie freelancera w świecie sztuki to bezustanna walka o widoczność. Nie performujesz, nie aplikujesz, nie informujesz – nie ma cię. Próbujesz być swoim menedżerem, PR-owcem, producentem, coachem. Zamknięty w czterech ścianach wypracowujesz strategię przetrwania. Na pulpicie komputera kolekcjonujesz osiągnięcia, marzenia, plany. Wszystkie work in progress i to be continued...

W „No place for...” Marta Ankiersztejn portretuję 16 tancerzy, choreografów, twórczynie i performerki w ich bezpiecznych strefach. Tu wracają z dalekich podróży, mają ulubione kawiarnie i parki, tu mają przyjaciół oraz półki i ściany na zbierane przez lata książki, plakaty, wspomnienia. Tu jest dom.

Który pokój wybieracie – berliński czy warszawski? W każdym z nich znajdziecie osiem fotografii przedstawiających tancerzy uchwyconych na ulicach miasta oraz osiem obrazów z ich mieszkań – stref komfortu. Wejdźcie i poczujcie się jak u siebie.

Marta Ankiersztejn (ur. 1986)

Magister sztuki na wydziale Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. W 2010 roku ukończyła trzyletnie Studium fotografii w Związku Polskich Artystów Fotografików.

Fotografka niezależna, blisko związana z warszawskim środowiskiem tańca współczesnego i teatru. Od wielu lat stała współpracowniczka Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego; współpracuje także między innymi z Instytutem Muzyki i Tańca, Fundacją Ciało/Umysł oraz z warszawskimi teatrami.

W 2012 roku otrzymała stypendium artystyczne m. st. Warszawy, w ramach którego zrealizowała projekt fotograficzny „Urbanflowers”. Cykl fotografii prezentował tancerzy wpisanych w przestrzeń miejską. Rok później zaprezentowała wystawę o krajobrazach ciała, zatytułowaną „Fleshy”. W 2014 powróciła do tego tematu biorąc na warsztat pary (projekt „Closeness”).

W 2019 jej zestaw dokumentacyjny z przedstawienia „Gra w karty / Święto wiosny”, (choreografia: Jacek Przybyłowicz / Uri Ivgi, Johan Greben; Opera Wrocławska) znalazł się w finale V edycji Konkursu Fotografii Teatralnej.
Jak mówi o swojej pracy, „fotografia daje jej wolność”.

Kurator wystawy: Jadwiga Majewska

Wystawa w Galerii IT czynna do 28 lutego 2021 r.