Kalendarium

Choreografia towarzysząca. Praktyka uważności. Aleksandra Osowicz

10:00 06.07.2020

06 lipca, godz. 10:00-12:00

Na zajęciach podzielę się praktykami choreograficznymi które rozwijam od dwóch lat w ramach pracy nad projektem badawczym dotyczącym sztuki międzygatunkowej. Bazują one na organizacji uważności i nawigacji pomiędzy kanałami uwagi. Szczególnie ważne jest dla mnie uaktywnienie wyobraźni poprzez praktyki kompozycyjne i ich potencjał performatywny. Praca nad doświadczeniem, czasem, relacją, wymianą. Podczas zajęć zaproponuję ćwiczenia rozwijające świadomość ciała, przestrzeni, grupy (w tym wypadku domowników) i ich relacje.

 

Aleksandra Osowicz

Tancerka. Choreografka. Ukończyła Forum Danca - PEPCC - Choreography, Dance Research and Training w Lizbonie oraz Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Fotografia i Multimedia. Stypendyska wiedeńskiego programu danceWEB2017. Członkini kolektywu Centrum w Ruchu. Pierwszy kontakt z tańcem miała w 1995 roku. Od tego czasu występowała na deskach wielu teatrów repertuarowych oraz niezależnych przestrzeni artystycznych w Polsce i Europie.

Od 2010 związana z portugalską sceną choreografii eksperymentalnej (DEPARTS). Współzałożycielka lizbońskiego kolektywu THIS TAKES TIME. Jako performerka współpracowała m.in. z Agnieszką Glińską, Anią Nowak, Anią Nowicką, Benem Riepe, Doris Ulrich, Magdą Ptasznik, Renatą Piotrowską-Auffret, Rodrigo Garcia czy Ulą Sickle. Swoje prace choreograficzne pokazawała w przestrzeniach miesjkich, domowych, galeryjnych i teatralnych między innymi w Centro de Arte Contemporáneo de Andalucia (Walencia), Triennial of Contemporary Art (Izmir), Alkantara Festival (Lizbona), Espaco do Tempo (Montemor o Novo), PACT Zollverein (Essen).

W pracach poszukuje alternatywnych rozwiązań teatralnych, przestrzeni w których odbywa się performans oraz relacji widz-performer, opartych na równościowym współuczestnictwie. Od kilku lat rozwija swoje zainteresowania sztuką pro-zwierzęcą. Interesują ją obszary pomiędzy sztuką a nauką. Bada relacje międzygatunkowe i różne modele współobecności.

Projekty

zobacz wszystkie

C I A Ł O P R Z E S T R Z E Ń I T

29.06

Program warsztatów online C I A Ł O P R Z E S T R Z E Ń IT to różnorodne zajęcia ze świadomości ciała i ruchu, podzielone na 14 tygodniowych bloków-tematów - od Pilatesu i języka GaGa, po praktyki do

czytaj dalej