Kalendarium

Dom. A gdzie jest ten twój? | Divadlo Nová Scéna | SPEKTAKL ODWOŁANY

13:30 08.09.2020

8 września, godz. 13:30 | SPEKTAKL ODWOŁANY

Z przyczyn niezależnych od organizatora spektakl "Dom. A gdzie jest ten twój?" teatru Divadlo Nová Scéna został odwołany.

Wyobraź sobie, że jest wojna. Nie gdzieś daleko, tutaj. W Europie. W twoim mieście. Gdzie pójdziesz? Wyobraź sobie, że europejską demokrację zastąpiła dyktatura. Masz 12 lat i każdego dnia walczysz o przeżycie. Jednym rozwiązaniem jest ucieczka. Twoja i całej twojej rodziny. Chcecie zacząć nowe życie, dlatego uciekacie do Egiptu - najbliższego miejsca, w którym panuje pokój. Znajdujecie się w obozie dla niechcianych uchodźców z Europy Środkowej. Nim zakończy się procedura azylowa nie możecie go opuścić, pracować, uczyć się języka. Czekacie, a urzędowe procedury trwają. Wyobraź sobie to wszystko. Jakie to uczucie? 

Dramat duńskiej autorki, kierowany do dzieci i młodzieży, to pewien myślowy eksperyment. Obrócona optyka, zmiana sytuacji. Wywraca do góry nogami nasze dotychczasowe doświadczenia. Pozwala lepiej rozumieć rzeczy, które znamy tylko z mediów i statystyk. Rzadko mamy możliwość bardziej dosłownie zobaczyć, co by było gdyby.

“Wyobrażenie sobie, że nasze życie mogłoby się zmienić w życie uchodźcy, jest jak wyobrażenie sobie, że mielibyśmy żyć na Marsie. Chcę dać widzom możliwość wczucia się w życie innych. W ich decyzje, które, miejmy nadzieję, nigdy nie będą nasze.”  Janne Teller, autorka

dramaturgia, wybór muzyki, reżyseria: Svetozár Sprušanský
występują: Dávid Hartl i Michal Candrák
aranżacje muzyczne: Tomáš Michalčák

Czas trwania: 60 min. (bez przerwy)

po spektaklu zapraszamy na rozmowę z twórcami

Divadlo Nová Scéna, Bratysława
premiera 8 listopada 2018