Kalendarium

Free the dance. Małgorzata Haduch

10:00 25.05.2020

25 maja, godz. 10:00-12:00

"Free the dance" to praktyka ruchu, w której słuchamy, a nie patrzymy. Podczas tych zajęć nie będziemy przywiązywać większej uwagi do kamery, by posłuchać ciała w skupieniu, uwolnić i usłyszeć taniec. Poprowadzę ćwiczenia oddechowe, uwalniające głos, a następnie ruch. Długa, spokojna podróż. Potem pobawimy się trochę czasem i pauzą, z wykorzystaniem ćwiczenia "15 sekund sławy".

Spotkanie adresuję do profesjonalistów związanych ze sztukami performatywnymi, którzy zainteresowani są autonomiczną ekspresją, improwizacją ciała i głosu.

Małgorzata Haduch

Tancerka/choreografka, absolwentka School for New Dance Development w Amsterdamie (2004), związana jest z holenderską i polską sceną free jazzową i punkową, współpracowała w ostatniej dekadzie z takimi znakomitymi muzykami jak Ab Baars, Wilbert de Joode, Andy Moor, Paulina Owczarek, Marcin Masecki, Arvind Ganga. W 2013 roku założyła własny zespół Help Me To Crash, z którego narodził się najważniejszy duet artystyczny z Marią Mavridou i ich wspólny performance "No Sugar No Candy".

Haduch jest autorką kilkunastu spektakli tanecznych, w tym najbardziej istotne to "Whisper in my Eye" wyprodukowany przez Centro de las Artes de San Luis Potosi w Meksyku oraz "Zona Segura", solo powstało w ramach programu Solo Projekt/Stary Browar Nowy Taniec. Od 2012 roku realizuje swój autorski program poświęcony badaniu improwizacji w dziedzinie muzyki i tańca: Free The Dance. Jej praca artystyczna jest unikatowa w skali kraju, gdyż poszerza awangardowe działania w dziedzinie choreografii, szczególnie improwizacji. Współpracowała z choreografami Davidem Zambrano przy "Soul Project PL", Katie Duck oraz z reżyserką Dominiką Knapik w "Obozie Katarakta", reżyserem Marcelo Evelin w Brazylii i Martinem Inthamoussu w Urugwaju. Od 6 lat stale współpracuje jako choreografka z Teatrem Bagatela w Krakowie, tworząc ruch do spektakli Dariusza Starczewskiego, między innymi w przedstawieniu "Kotka na gorącym blaszanym dachu".

Haduch była dwukrotnie Stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz kilkakrotnie nagrodzona dofinansowaniem z Instytutu Adama Mickiewicza - Program Kultura Polska Na Świecie. Laureatka Stypendium Twórczego Miasta Krakowa, Stypendium Rządu Meksykańskiego dla Obcokrajowców oraz Programu Wspieranie Aktywności Międzynarodowej. Uczy techniki Flying Low, kompozycji i improwizacji na Kursie Choreografii Scenicznej w Krakowie oraz w ramach sezonowych warsztatów Praktyka Improwizacji i Performance (PIP).

 

Projekty

zobacz wszystkie

C I A Ł O P R Z E S T R Z E Ń I T

29.06

Program warsztatów online C I A Ł O P R Z E S T R Z E Ń IT to różnorodne zajęcia ze świadomości ciała i ruchu, podzielone na 14 tygodniowych bloków-tematów - od Pilatesu i języka GaGa, po praktyki do

czytaj dalej