Kalendarium

Moje uważności. Tomasz Ciesielski

10:00 24.08.2020

24 sierpnia, godz. 10:00-12:00 

W swojej pracy tancerze skupiają się na doświadczeniu ciała - "skupianie się" to jednak działanie intelektualne. Nawet jeżeli tancerza interesuje ruch w jego aspektach czysto mechanicznych czy fizjologicznych, to myślą kieruje na nie swoją uwagę. Może ona przyjmować różne formy i kierunki, być skoncentrowana na konkretnym wycinku wyobraźni lub ruchu ręki, ale także stawać się rozproszona, wręcz nieobecna by objąć szeroki zakres bodźców i lepiej ujawniać połączenia między nimi. Podczas warsztatów uczestnicy poznawać będą niektóre sposoby używania uwagi w tańcu. Będziemy działali poprzez praktykę-jako-badanie w oparciu o improwizację i ćwiczenia czerpane z różnych technik ruchowych.

 

Tomasz Ciesielski

Performer, choreograf i badacz tańca z Łodzi. Wykładowca na kierunku choreografia w Akademii Muzycznej w Łodzi i Uniwersytecie Łódzkim. Pracuje na styku sztuki i nauki, łączy strategie choreograficzne z metodami z pogranicza kognitywistyki i kulturoznawstwa.

Twórca prezentowanych międzynarodowo performansów, m. in.: Sense-action, Koszty kwalifikowane/Taniec, moja miłość, Idylluzja, Karaoke. Od 2017 roku realizuje projekt badawczy dotyczący uwagi i percepcji tancerzy, autor książki "Taneczny umysł. Teatr ruchu i tańca w perspektywie neurokognitywistycznej".

W latach 2011-2016 tancerz Granhøj Dans (spektakle Men&Mahler i Rite of Spring Extended, oba wyróżnione prestiżową nagrodą Årets Reumert 2013 i 2014). Członek Teatru CHOREA (projekty Oratorium Dance Project, Antyk/Taniec w Re-Konstrukcji, Dotknięci/Poruszeni). Jako performer współpracował także m in. z Robem Haydenem, Tomaszem Rodowiczem, Mikołajem Mikołajczykiem, Liwią Bargieł, Wojtkiem Mochniejem oraz Anną Piotrowską.

www.tomekciesielski.pl

Projekty

zobacz wszystkie

C I A Ł O P R Z E S T R Z E Ń I T

29.06

Program warsztatów online C I A Ł O P R Z E S T R Z E Ń IT to różnorodne zajęcia ze świadomości ciała i ruchu, podzielone na 14 tygodniowych bloków-tematów - od Pilatesu i języka GaGa, po praktyki do

czytaj dalej