Kalendarium

NIBY MAŁO… PRAKTYKA RUCHU BEZWYSIŁKOWEGO. Tomasz Pomersbach

10:00 24.05.2021

24 maja, godz. 10.00-12.00

Wysiłek to pojęcie, które w dziedzinie ruchu/tańca zwyczajowo odnosimy do stopnia zaangażowania naszych mięśni w aktywność poruszania się. Równie dobrze możemy jednak posłużyć się nim do opisu tego, jak w ramach praktyk ruchowych pracujemy wyobraźnią. Jeżeli uczymy się poruszać bez wysiłku, przy jak najmniejszym napięciu mięśniowym, to być może jesteśmy również w stanie bezwysiłkowo używać swojej wyobraźni?


Punktem wyjścia do zajęć będzie Metoda Ilana Leva, której centralne pojęcia stanowią bez-wysiłek, chaos i oddawanie ciężaru. Oddamy się praktyce ruchu lekkiego, radosnego, nieusystematyzowanego. Ruch będzie wspierał obraz, a obraz ruch. Głowa odpocznie na szczycie kręgosłupa. Stopy wejdą w dialog z podłogą. Palce dłoni pogilgotają od środka klatkę piersiową. Szyja jako harfa łącząca swoimi wibracjami głowę i kręgosłup. Przez ciało przepuścimy ożywczy deszcz opadających, wirujących liści... Stawy otworzą się na swobodniejszy przepływ ruchu, przez ciało przepłyną niezliczone nitki poruszeń. Rezygnacja z ambicji opanowywania określonych umiejętności, udoskonalania rzeczy, wykańczania i szlifowania ich, otworzy nasze ciała na doświadczanie ruchu, który energetyzuje, odświeża, łączy i pozwala znaleźć nowe możliwości. Oddamy inicjatywę ciału, obrazowi, sytuacji, momentowi, grawitacji. By bez wysiłku ruszać się i bez wysiłku... być. Więcej o metodzie

Tomasz Pomersbach

Tancerz, pedagog tańca oraz praktyk i wielki entuzjasta Metody Ilana Leva. Pochodzi z Wrocławia, gdzie stawiał pierwsze kroki w tańcu. Taniec współczesny studiował na London Contemporary Dance School, a zawodową karierę taneczną rozpoczął w 2010 roku w Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu. Przez ponad 3 lata pracy w zespole występował w spektaklach polskich i zagranicznych choreografów - Andrzeja Adamczaka, Macieja Kuźmińskiego, Ohada Naharina, Jo Strømgrena, Ewy oraz Pauliny Wycichowskich. Od 2014 roku pracuje jako tancerz niezależny. Jest na stałe związany z Pink Mama Theatre, prowadzonym przez Sławka Bendrata oraz Dominika Krawieckiego w szwajcarskim Bernie. Dzieli swoje życie zawodowe pomiędzy regularnymi zajęciami z tańca współczesnego i praktyką Metody Ilana Leva we Wrocławiu oraz pracą w charakterze tancerza-aktora w Pink Mama Theatre w Bernie. Fascynat ruchu.