Kalendarium

noc przed oczy nagle upadła

19:00 13.01.2019

441 lat temu Jazdów był miejscem prapremiery "Odprawy posłów greckich" Jana Kochanowskiego - pierwszej polskiej tragedii. Spektakl wystawiono w niezwykle ważnych dla państwa okolicznościach. Performans "noc przed oczy nagle upadła" w reżyserii Marzeny Sadochy powstał na podstawie "Odprawy..." oraz tekstów reżyserki i nawiązuje do tamtych wydarzeń.

>>12 I 1578 roku w Jazdowie odbyła się prapremiera "Odprawy posłów greckich" Jana Kochanowskiego. Było to pierwsze przedstawienie teatralne w Warszawie<< - o tych faktach przypomina tablica, wmurowana w ścianę budynku Instytutu Teatralnego. Budynku, który mieści się na warszawskim Jazdowie pod numerem 1.

          

Jazdów od 440 lat dla każdego historyka polskiego teatru jest miejscem fundamentalnym. Jak zauważała niedawno Magdalena Raszewska premiera "Odprawy..." "miała konsekwencje polityczne, obywatelskie i wysoko zawiesiła poprzeczkę ideowemu obliczu narodowego teatru". Konsekwencje związane były z okolicznościami, w jakich znalazło się wówczas państwo - krótko po premierze miał zebrać się sejm, aby uchwalić podatki na wojnę moskiewską. Dlatego na Jazdowie tego wieczoru pojawiły się najważniejsze osoby w państwie - z parą królewską na czele.

Miejsce i czas prezentacji performansu Marzeny Sadochy "noc przed oczy upadła" nie są przypadkowe. Odważny, oryginalny, w pełni autorski tekst "Odprawy posłów greckich", który stał się inspiracją dla reżyserki, ciągle prowokuje bowiem nowe „sny znikome”. Rocznica prapremiery jest jak oglądanie albumu, w którym na wyblakłych zdjęciach odnajdujemy przodków z naszymi twarzami. Political fiction tylko na odwrót.Reżyseria, teksty – Marzena Sadocha
Muzyka – Dariusz Jackowski
Wideo – Anita Jackowska
Śpiew, kompozycje – Iwona Karbowska
Obsada: Paulina Wosik, Mariusz Bąkowski, Konrad Wosik
Taniec – Mateusz Czyczerski
Asystent – Marek Mardosewicz
 

Premiera: 13 stycznia 2018,  Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie

Producent: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Samorządu Województwa Dolnośląskiego


 

Partner: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie
 

Projekt współfinansowany ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego 


 

BILETY

20 / 25 PLN

KUP BILET

ADRES:

Instytut Teatralny
im. Zbigniewa Raszewskiego
ul. Jazdów 1
00-467 Warszawa