Kalendarium

Piękni czterdziestoletni: Monika Krzywkowska | ONLINE

19:00 30.05.2020

Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklu "Piękni czterdziestoletni". 30 maja o godz. 19:00 Michał Smolis porozmawia z aktorką teatralną, filmową i serialową Moniką Krzywkowską.

Spotkanie - podobnie jak było to w przypadku kwietniowej rozmowy z Adamem Woronowiczem - przeniesiemy do internetu. W sobotę o godz. 19:00 jego zapis wideo pojawi się tutaj, na kanale YouTube oraz na fanpage'u Instytutu Teatralnego na Facebooku. Opowieści, jak zwykle, towarzyszyć będą archiwalne materiały ikonograficzne - zdjęcia i filmy. Do rozmowy zaprosimy również gości specjalnych, których wspomnienia i refleksje być może skierują ją na mniej oczywiste tory.

Opracowanie graficzne: ELIPSY
Fot. Karolina Grabowska

Monika Krzywkowska

Absolwentka warszawskiej Akademii Teatralnej (1997). Aktorka Teatru im. Bogusławskiego w Kaliszu, scen warszawskich: Teatru Współczesnego i Teatru Studio oraz gościnnie: Teatru Narodowego, Ateneum, Sceny Prezentacje.

Debiutowała rolą w przedstawieniu "Opętany" według Leśmiana (1998) w Teatrze Ateneum w Warszawie. Występowała w przedstawieniach, m.in.: Agnieszki Glińskiej, Iwony Kempy, Macieja Englerta, Jacka Poniedziałka, Romualda Szejda, Jarosława Tumidajskiego, Artura Tyszkiewicza, Bartłomieja Wyszomirskiego, Krzysztofa Zaleskiego. Zagrała m.in: Julię w "Romeo i Julii" Shakespeare'a (1998), Marię w "Chorobie młodości" Brűcknera (1999), Śmierć w "Krwawych godach" Lorki (1999), Lidię Pawłownę w "Barbarzyńcach Gorkiego" (2000), Dziewczynę w "Imieniu" Fossego (2001), Pannę Grudównę w "Bambini di Praga" wg Hrabala (2001), Grażynę-rozwodniczkę we "Wniebowstąpieniu" wg Konwickiego (2002), Księżniczkę Francuską w "Straconych zachodach miłości" Shakespeare'a (2003), Panią Lebrun w "Napisie" Sibleyrasa (2005), Hankę w "Norymberdze" Tomczyka (2006), Baśkę i Dzidzię w "Wagonie" wg Nowakowskiego (2007), Katarzynę Teremin w "Tereminie" Zelenki (2007), Annę Wojnicew w "Sztuce bez tytułu" Czechowa (2009), rolę tytułową w "Moralności pani Dulskiej" Zapolskiej (2011), Leni w "Sądzie Ostatecznym" Horvátha (2012), Kierowcę, Kobietę, Szatniarkę w "Dwojgu biednych Rumunach mówiących po polsku" Masłowskiej (2013), Raniewską w "Wiśniowym sadzie" (2013), Mamę Bogusia i Panią z telewizji w "Jak zostałam wiedźmą" (2014) Masłowskiej, Lenny Magrath w "Zbrodniach serca Henley" (2018), Annę w "Nim odleci" Zellera (2018), Caroline w "Kuchni Caroline" Bettsa (2020).

Wystąpiła w przedstawieniach Teatru Telewizji, m. in.: "Naszym mieście", "Dzwonach", "Lalku", "Skize", "Czwartej siostrze", "Sandrze K.", "Pamiętniku z powstania warszawskiego", "Pieniądzach i przyjaciołach", "Słowie honoru", "Stygmatyczce", "Czarnobylu". "Czterech dniach w kwietniu", "Najweselszym człowieku".

Zagrała w filmach, m.in.: "Pan Tadeusz", "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową", "Suplement", "Kobieta, która pragnęła mężczyzny", "#Wszystkogra", "Serce nie sługa", "Kobieta sukcesu" oraz serialach telewizyjnych, m.in.: "Dom", "M jak miłość", "Samo życie", "Ekstradycja III", "Ekipa", "Wszystko przed nami", "Piąty stadion", "Skazane", "Druga szansa", "Za marzenia", "Odwróceni. Ojcowie i córki", "39 i pół tygodnia".

Laureatka , m.in.: II nagrody aktorskiej za rolę Marii w "Chorobie młodości" na 39. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych (1999), Grand Prix za rolę w przedstawieniu Teatr TV "Czwarta siostra" Janusza Głowackiego na III Krajowym Festiwalu Teatru PR i Teatru TV "Dwa Teatry" (2003), Nagrody aktorskiej za rolę Anny Wojnicew w przedstawieniu "Sztuka bez tytułu" na 50. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych (2010), Nagrody "Feliks Warszawski" w kategorii: pierwszoplanowa rola żeńska za rolę Dulskiej w "Moralności Pani Dulskiej" (2012), Grand Prix, nagrody dla zespołu wykonawców przedstawienia "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" na 54. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych (2014).

PIĘKNI CZTERDZIESTOLETNI

Cykl "Piękni czterdziestoletni" to comiesięczne spotkania z twórcami, których sceniczny debiut przypadł na przełom XX i XXI wieku. To rozmowy z pokoleniem artystów, wchodzących do zawodu już po transformacji ustrojowej, z przedstawicielami generacji, której dokonania zmieniły i zmieniają oblicze polskiego teatru.

Kalendarium

zobacz wszystkie

Piękni czterdziestoletni: Grzegorz Małecki

09.12

spotkanie

czytaj dalej

Piękni czterdziestoletni: Tomasz Karolak

31.01

czytaj dalej

Piękni czterdziestoletni: Agata Buzek

27.02

spotkanie w ramach cyklu

czytaj dalej

Piękni czterdziestoletni: Adam Woronowicz | ONLINE

30.04

Kolejne spotkanie - tym razem w wersji online - w ramach cyklu Piękni czterdziestoletni. Prowadzenie: Michał Smolis.

czytaj dalej

Projekty

zobacz wszystkie

Piękni czterdziestoletni

30.04

Cykl rozmów z artystami, których sceniczny debiut przypadł na przełom XX i XXI wieku.

czytaj dalej