Kalendarium

Praktyki dotyku w czasach zarazy. Renata Piotrowska-Auffret

10:00 29.06.2020

29 czerwca, godz. 10:00-12:00

W ramach dwóch spotkań warsztatowych chciałabym zaproponować praktyki performatywne i ruchowe dotyczące dotyku, bliskości i potrzeb ciała. W czasach pandemii dotyk przeobraził się w zagrożenie. Jednocześnie w sytuacji izolacji stał się dla wielu nieosiągalnym pragnieniem lub drogą do samoopieki, samospełniania. Ta sytuacja otwiera przestrzeń na nowe eksperymenty i pytania wokół praktykowania, performowania i choreografowania dotyku.

Jak praktyka dotyku może stać się praktyką oporu? Jak aktywizować ciało do ruchu poprzez dotyk w sytuacji warsztatu online? Jak zmienia się relacja między ruchem a słowem w sytuacji warsztatu o praktykach dotyku w formie online? Jaki jest wirtualny potencjał performatywny i choreograficzny dotyku?

Będziemy ruszać się i performować (rozgrzewka i praktyki), czytać fragmenty tekstów oraz dyskutować.

Renata Piotrowska-Auffret

Choreografka. W swoich pracach wykorzystuje narzędzia tańca eksperymentalnego, sztuk performatywnych, dramaturgii i teatru. Kontempluje współczesny świat poprzez czerpanie inspiracji z intymnych doświadczeń, realnych i fikcyjnych, osadzonych w danym kontekście społecznym. Interesuje ją przewrotność relacji między politykami ciał współczesnych i historycznych, między publicznym i prywatnym oraz tekstem i ruchem.

Współpracuje z takim miejscami jak: Nowy Teatr, Teatr im. Słowackiego, Teatr Łaźnia Nowa, Instytut Teatralny, Galeria Zachęta, CSW Zamek Ujazdowski, Art Stations Foundation z Poznania, CK Zamek w Poznaniu, Centrum Choreograficzne w Montpellier, Narodowe Centrum Tańca w Paryżu, Scena Narodowa w St. Brieuc i inne. Priorytetowa artystka prestiżowej sieci Aerowaves w roku 2017 (spektakl "Śmierć. Ćwiczenia i wariacje") oraz w roku 2019 (spektakl "Wycieka ze mnie samo złoto").

Jest kilkukrotną stypendystką Instytutu Adama Mickiewicza, Art Stations Foundation, stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego programu "Młoda Polska" (2010) i programu "Stypendium Ministra" (2013). Jako pedagożka prowadzi warsztaty w Polsce i za granicą, współpracuje z Ruchem w Instytucie (cykl zajęć w Instytucie Teatralnym), Ogniskiem Teatralnym Teatru Ochoty oraz współtworzy Choreografię w Centrum - kurs choreografii eksperymentalnej organizowany przez Fundację Burdąg. Członkini kolektywu warszawskich choreografów Centrum w Ruchu.

www.renatapiotrowska.pl

Projekty

zobacz wszystkie

C I A Ł O P R Z E S T R Z E Ń I T

29.06

Program warsztatów online C I A Ł O P R Z E S T R Z E Ń IT to różnorodne zajęcia ze świadomości ciała i ruchu, podzielone na 14 tygodniowych bloków-tematów - od Pilatesu i języka GaGa, po praktyki do

czytaj dalej