Kalendarium

„Sonata Kreutzerowska” | Spektakl Fundacji Między Słowami

19:00 27.09.2020

Adaptacja „Sonaty Kreutzerowskiej” Lwa Tołstoja to studium zazdrości i obsesji mężczyzny, które prowadzą w konsekwencji do zbrodni. Wydarzenie odbędzie się w siedzibie Instytutu Teatralnego 27 września o godz. 19.00.

Akcja rozgrywa się w ciągu jednej nocy, w pociągu.

Pasażer Pozdnyszew popijając szatańsko mocną herbatę, spowiada się ze swego życia i zguby do jakiej doprowadziła go kobieta. Kobieta, która była jego żoną i matką jego dzieci. Mężczyzna jest przekonany, że zdradzała go z ubogim muzykiem. Punktem kulminacyjnym opowiadania jest scena, w której żona i domniemany kochanek, przepełnieni muzyczną pasją, grają sonatę Kreutzerowską Beethovena.

Spowiedź Pozdnyszewa to swoisty poemat emocjonalny, w którym bohater porusza wiele aspektów małżeństwa i miłości, a także analizuje kolejne etapy swojego procesu uczuciowego. Ale jest to również traktat o przywarach społeczeństwa wśród którego bohater dorastał mówiący w sposób szalenie dobitny i bezpośredni o hipokryzji moralnej i lekkości obyczajów.

Głos Tołstoja jest dziś szalenie aktualny, gdyż jest  z jednej strony manifestem przeciwko moralnej degradacji a z drugiej ostrzeżeniem przed fanatyzmem tych co na straży tej moralności próbują stawać.

Artur Bocheński tak uzasadnia wybór Sonaty:
„Zdumiewające, jakie bywają zbiegi okoliczności”. Tekst Sonaty dostałem od Marcina Kwaśnego po kilkunastu godzinach od podjęcia decyzji o przygotowaniu i wykonaniu własnego monodramu. Przypadek? Lew Tołstoj opisał historię tak dotkliwie mi bliską, że po pierwszych stronach Sonaty, wiedziałem, że ta „spowiedź rozpustnika” jest częścią mojej własnej spowiedzi. Wiedziałem też, że słowa i styl, w jakim jest poprowadzona, są "zapisane" również w moim DNA. A do tego, ta z pozoru oczywista historia kryje tajemniczą głębie ludzkiego życia, w którą ze wszystkich sił chce się zajrzeć i przynajmniej częściowo odkryć.

Twórcy spektaklu:
Autor: Lew Tołstoj
Adaptacja: Marcin Kwaśny
Reżyseria: Marcin Kwaśny
Występuje: Artur Bocheński
Muzyka: Marcin Nierubiec
Autor plakatu: Mariusz Fransowski
Autor zdjęć: Marcin Gregorczyk
Organizacja produkcji i promocja: Dorota Bogucka