Kalendarium

WIEK XIX. PRZEDSTAWIENIA

18:00 21.10.2014

Wiek XIX. Przedstawienia

"Halka, czyli Kobieta" - wykład Ewy Partygi i Agnieszki Wanickiej.

Na dziewiętnastowiecznych modelach kobiecości największe piętno odcisnął melodramat, uwypuklając ambiwalencję wpisaną we wszelkie dostępne kobietom scenariusze tożsamościowe.
W melodramatycznym świecie heroina jest najczęściej wcieleniem najwyższych wartości nadających sens światu, ale temu uwzniośleniu kobiecości towarzyszy jej całkowite uprzedmiotowienie. Halka z opery Stanisława Moniuszki, z librettem Włodzimierza Wolskiego (1848/1858) to jeden z popularniejszych wariantów takiej heroiny: kobieta upadła, która w głębi duszy jest wcieleniem cnoty. Figura kobiety upadłej powracała w XIX-wiecznym teatrze w różnych formach, stała się fundamentem repertuaru wielkich aktorek. Równolegle, od lat 40. XIX wieku trwały próby przewartościowania relacji płci i wykuwał się projekt emancypacji kobiet będący owocem kryzysu męskości. Czy w melodramatycznej figurze kobiety upadłej tkwi jakiś zalążek scenariuszy emancypacyjnych? I czy wpłynęły one jakoś na kształt teatru? Co łączy Halkę
z wyzwalającymi się i wyzwolonymi kobietami, które pojawią się na scenie pod koniec wieku?

WSTĘP WOLNY
STRONA INTERNETOWA:

www.teatrpubliczny.pl

ADRES:

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego
ul. Jazdów 1
00-467 Warszawa

Projekty

zobacz wszystkie

TEATR PUBLICZNY. PRZEDSTAWIENIA | WIEK XIX

17.12

Cykl wykładów Ewy Partygi i Agnieszki Wanickiej o teatrze XIX wieku – czwarta odsłona multimedialnego projektu historii polskiego teatru.

czytaj dalej