Kalendarium

WIEK XIX. PRZEDSTAWIENIA

18:00 25.11.2014

Wiek XIX. Przedstawienia

"Podróż po Warszawie, czyli Widz-konsument" - wykład Ewy Partygi i Agnieszki Wanickiej.

XIX wiek to epoka, w której dynamicznie rozwijają się miasta, stając się zarazem przestrzenią niekończącego się spektaklu pobudzającego wszystkie zmysły. Człowiek wkracza w tę komercyjną przestrzeń jako widz i konsument zarazem: po to, by oglądać i być oglądanym, by uczestniczyć w coraz liczniejszych i dostępniejszych praktykach konsumpcyjnych i by stwarzać samego siebie w interakcji z innymi. Podróż po Warszawie Feliksa Schobera (1879), operetka komiczna w siedmiu obrazach, wielka atrakcja teatrów ogródkowych, ukazuje całą galerię mieszkańców unowocześniającej się Warszawy, jest kroniką mód, obyczajów, cywilizacyjnych wynalazków.

W miejskiej przestrzeni spektaklu podążanie za nowymi modami staje się sposobem kreowania swojej tożsamości. To, co się nosi, co się je, co się tańczy, gdzie się bywa, decyduje o tym, kim się jest. Wodewil Schobera nie tylko dostarczał rozrywki starej i nowej publiczności teatralnej, ale także pomagał mieszkańcom Warszawy oswoić rytm nowego życia i przepracować poczucie niepewności i zmienności, które stanowi jądro doświadczenia nowoczesności.

WSTĘP WOLNY
STRONA INTERNETOWA:

www.teatrpubliczny.pl

ADRES:

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego
ul. Jazdów 1
00-467 Warszawa

Projekty

zobacz wszystkie

TEATR PUBLICZNY. PRZEDSTAWIENIA | WIEK XIX

17.12

Cykl wykładów Ewy Partygi i Agnieszki Wanickiej o teatrze XIX wieku – czwarta odsłona multimedialnego projektu historii polskiego teatru.

czytaj dalej