Projekty

41. Opolskie Konfrontacje Teatralne

Od 5 do 10 kwietnia kwietnia trwały 41. Opolskie Konfrontacje Teatralne „Klasyka Polska”. Festiwal w 2016 roku odbył się w nowej formule. Jego organizatorem jest Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu, a współorganizatorem Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

W przeglądzie głównym 41. OKT „Klasyka Polska” znalazły się spektakle wytypowane przez Jury I edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”, zainicjowanego w związku z obchodami 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE w 2015 roku. Pierwszego dnia Konfrontacji (5 kwietnia) pokazany został Fantazy Teatru Powszechnego w Warszawie w reżyserii Michała Zadary, a dzień później Samuel Zborowski Teatru Polskiego w Bydgoszczy w reżyserii Pawła Wodzińskiego.

W kolejnych dniach festiwalowa publiczność zobaczyła Cara Samozwańca, czyli polskie na Moskwie gody Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy w reżyserii Jacka Głomba, Faraona Teatru Wybrzeże w Gdańsku w reżyserii Adama Nalepy, Remusa Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku w reżyserii Remigiusza Brzyka, a ostatniego dnia (10 kwietnia) - Grażynę Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie w reżyserii Radosława Rychcika.

W programie 41. OKT znalazło się także wiele zdarzeń towarzyszących, w tym trzy dodatkowe spektakle: [ˈdʑadɨ] Opolskiego Teatru Lalki i Aktora w reżyserii Pawła Passiniego, Rodzina Fundacji HI ART! z Warszawy w reżyserii Agaty Dyczko oraz Maria Stuart PWST w Krakowie w reżyserii Szymona Kaczmarka.

Podczas sześciu festiwalowych dni widzowie mogli również wysłuchać czytań klasyki na żywo w Radiu Opole, obejrzeć ekranizacje polskiej młodej dramaturgii teatralnej w ramach Teatroteki WFDiF (Miss HIV Macieja Kowalewskiego, w reżyserii Krzysztofa Czeczota, Nad Mariusza Bielińskiego, w reżyserii autora i Walentynę Julii Kijowskiej, Wojciecha Farugi, w reżyserii Wojciecha Farugi), wybrać się na koncerty młodych twórców – reprezentantów różnych nurtów muzycznych oraz na dyskusje i spotkania z artystami. 9 kwietnia odbył się panel z udziałem Mai Komorowskiej Jerzy Grotowski w Opolu – remiks, a w ostatni dzień festiwalowy dyskusja Interpretacja klasyki - perspektywy z udziałem dyrektorów teatrów i reżyserów.

Proponowana nowa formuła Opolskich Konfrontacji Teatralnych ma zachęcać widzów do żywego, twórczego poznawania i interpretowania rodzimej klasyki, która będzie obecna nie tylko na głównej scenie, ale także w innych – być może mniej oczywistych dla teatru – miejscach. „Nowe oblicze” Opolskich Konfrontacji Teatralnych ujawni się już w tym roku, a dopełni w przyszłym, kiedy na 42. OKT zagoszczą spektakle rekomendowane przez Komisję Artystyczną trwającej obecnie II edycji Konkursu „Klasyka Żywa”. To właśnie podczas 42. OKT Jury Festiwalu wyłoni zwycięzców Konkursu.

Organizatorem Opolskich Konfrontacji Teatralnych jest Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu, a współorganizatorem w tym roku Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Sfinansowane zostały ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, budżetu województwa opolskiego i Urzędu Miasta Opola.

Strona internetowa:

www.teatropole.pl

 

WERDYKTY

WERDYKT JURY SPOŁECZNEGO 41. OPOLSKICH KONFRONTACJI TEATRALNYCH "KLASYKA POLSKA":

Jury społeczne przyznało dwie nagrody i jedno wyróżnienie.

Pierwsza nagroda w wysokości 3.000 zł dla GRZEGORZA ARTMANA aktora Teatru Polskiego w Bydgoszczy za najciekawszą i złożoną kreację aktorską.

Druga nagroda w wysokości 2.000 zł dla MACIEJA CHOJNACKIEGO z Teatru Wybrzeże w Gdańsku za najlepszą scenografię w spektaklu "Faraon".

Wyróżnienie otrzymał CHÓR Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie.

Pięcioosobowe jury obradowało w składzie:

Wojciech Bimek
Jolanta Gębczak
Olga Papacz
Elżbieta Szczepanik
Rafał Wałęka


Uznanie jury dziennikarzy otrzymali:

KAROLINA BACIA za rolę Diany w spektaklu "Fantazy" w reż. Michała Zadary.

GRZEGORZ ARTMAN za rolę Lucyfera w spektaklu "Samuel Zborowski" w reż. Pawła Wodzińskiego.

ROBERT URBAŃSKI za adaptację "Cara Samozwańca" w reż. Jacka Głomba.

Gratulujemy!

Czteroosobowe jury dziennikarzy obradowało w składzie:

Justyna Przyborowicz Radio Opole
Iwona Kłopocka NTO
Beata Kustra Didaskalia
Henryk Mazurkiewicz teatralny.pl