Projekty

Encyklopedia teatru polskiego

Encyklopedia teatru polskiego to internetowy portal o otwartej treści, łączący elementy klasycznie uporządkowanego wydawnictwa naukowego i źródłowej platformy tematycznej.

Encyklopedia obejmuje hasła przedmiotowe dotyczące zjawisk i terminów teatralnych, hasła osobowe, czyli rozwijany i uzupełniany leksykon osób związanych z życiem teatralnym, rejestr premier na polskich scenach dramatycznych, muzycznych, lalkowych oraz wybranych teatrów nieinstytucjonalnych, kalendarium wydarzeń ukazujących historię polskiego teatru na osi czasu w kontekście historii teatru na świecie oraz bazy danych gromadzące informacje dotyczące historii teatrów i zespołów, Teatru Telewizji, Teatru Polskiego Radia, architektury teatralnej, scenografii, krytyki etc.

Encyklopedia to platforma i narzędzie oddane do współużytkowania, rozbudowy i korygowania zarówno środowisku naukowemu, jak i innym osobom interesującym się teatrem.

Jej otwarta formuła pozwala na nieustanne uzupełnianie i poprawianie zapisów zaproponowanych w pierwszej odsłonie. Służy temu widoczny na każdej stronie formularz „zasugeruj zmianę”, zachęcający do współtworzenia Encyklopedii. Dzięki niemu każdy użytkownik może przesłać redakcji swoje propozycje i uwagi.

Encyklopedia jest tworzona przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego we współpracy z Polskim Towarzystwem Badań Teatralnych. Za redakcję merytoryczną odpowiedzialni są prof. dr hab. Wojciech Dudzik (Uniwersytet Warszawski) i prof. dr hab. Dariusz Kosiński (Uniwersytet Jagielloński).

Wszystkie hasła przedmiotowe mają charakter autorski, a za ich koordynację i redakcję odpowiada prof. dr hab. Małgorzata Leyko (Uniwersytet Łódzki). Całością prac kieruje dyrektor Instytutu Teatralnego Dorota Buchwald, zarazem inicjatorka utworzenia Encyklopedii.

4 grudnia 2015 podczas premiery Encyklopedii, użytkownicy internetu otrzymali dostęp do ponad 200 haseł przedmiotowych i olbrzymiej ilości materiałów cyfrowych: ponad 50 tys. zdigitalizowanych recenzji, 80 tys. rekordów dotyczących artystów, blisko 100 tys. zdjęć ze spektakli oraz dziesiątek tysięcy programów teatralnych, afiszy i plakatów. Dzięki współpracy z Biblioteką Narodową udostępnionych cyfrowo zostało także ponad 200 książek i czasopism. Platforma przeznaczona jest dla szerokiego grona odbiorców – można z niej korzystać na poziomie popularno-edukacyjnym, profesjonalnym i naukowo-badawczym.

Praca nad Encyklopedią podzielona została na etapy. Pod koniec 2014 roku powołany został specjalny zespół programistyczny, którego zadaniem  było wypracowanie oryginalnego, funkcjonalnego i innowacyjnego narzędzia, które zintegrowałoby pracę ponad 100 redaktorów odpowiedzialnych za wytwarzanie treści. Połączyła już istniejące bazy oraz umożliwiła dodanie nowych treści, powstałych specjalnie na potrzeby Encyklopedii. Te nowe, to zbiór haseł rzeczowych, w tym opracowanych po raz pierwszy pojęć specyficznych dla polskiego teatru oraz – stworzone po raz pierwszy na taką skalę – informacje o krytyce i badaniach teatralnych. Wszystkie prace będą kontynuowane w kolejnych latach, przy czym w roku 2016 zespół redakcyjny skupi się przede wszystkim na stworzeniu serii esejów-opisów biograficznych i najważniejszych polskich przedstawieniach.

PRZEJDŹ DO ENCYKLOPEDII

www.encyklopediateatru.pl

O projekcie

Aktualności

zobacz wszystkie

Premiera internetowej Encyklopedii teatru polskiego

04.12

Kompendium wiedzy o polskim teatrze.

czytaj dalej