Projekty

KONKURS FOTOGRAFII TEATRALNEJ - VI EDYCJA

Konkurs Fotografii Teatralnej to najważniejsze i najciekawsze prace fotograficzne odsłaniające polskie życie teatralne.  Organizowany jest od 2015 roku i umożliwia prezentację różnych języków twórców zajmujących się fotografowaniem teatru. Co roku na Konkurs nadsyłane są setki, a nawet tysiące prac. W zeszłorocznej, piątej edycji padł rekord – wzięło w niej udział 118 fotografów w wieku od 15 do 75 lat, którzy łącznie zgłosili prawie 2000 zdjęć. Do tej pory, w pięciu rozstrzygniętych edycjach KFT, wzięło udział ponad 600 fotografów, którzy przesłali blisko 8000 zdjęć.

Do tegorocznej VI edycji Konkursu można zgłaszać prace wykonane między 1 września 2019 a 31 sierpnia 2020. Jury najpierw wskaże finalistów poszczególnych kategorii, a później laureatów.

W każdej kategorii za zdobycie I miejsca przewidziano nagrodę w wysokości 10 tys. zł, II miejsce – 6 tys. zł, III miejsce – 4 tys. zł.

Zainteresowani mogą zgłosić prace w dwóch kategoriach: „teatralne zdjęcie sezonu” (kategoria A) – czyli pojedynczą fotografię, ukazującą spektakl lub pracę nad nim, odznaczającą się szczególnymi walorami artystycznymi i dokumentacyjnymi – oraz „zestaw dokumentacyjny z przedstawienia” (kategoria B), którego premiera odbyła się w sezonie artystycznym 2019/2020. Jeden uczestnik może zaproponować maksymalnie trzy dokumentujące przedstawienie zestawy (do 10 fotografii w każdym). Do udziału zapraszamy nie tylko profesjonalnych fotografów, ale również osoby traktujące fotografię hobbystycznie.


Celem Konkursu jest popularyzowanie i wspieranie rozwoju fotografii teatralnej jako dziedziny sztuki. Każdej edycji towarzyszą liczne wystawy, warsztaty i publikacje albumów fotograficznych, w tym Magdy Hueckel, Tomasza Tyndyka, Wojciecha Plewińskiego (obecnie przygotowywany jest album Bartka Warzechy). Wystawy pokonkursowe KFT odwiedzają co roku najważniejsze przeglądy i festiwale fotograficzne, prace finalistów i laureatów Konkursu pokazywane były do tej pory w ponad 20 miastach.


Zgłoszenia przyjmujemy  do 30 września 2020. Lista finalistów wskazanych przez Jury zostanie opublikowana do 30 listopada 2020, a finał Konkursu zaplanowany został na 11 grudnia 2020.

Zgłoszenia należy przesyłać na adres: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, ul. Jazdów 1, 00-467 Warszawa, z dopiskiem „Konkurs Fotografii Teatralnej”.


Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem. 

 

FINALIŚCI KFT VI EDYCJA / KAT. A

FINALIŚCI KFT VI EDYCJA / KAT. B - Iwona Bandzarewicz, Inni ludzie

FINALIŚCI KFT VI EDYCJA / KAT. B - Karol Budrewicz, Nowy dekameron

FINALIŚCI KFT VI EDYCJA / KAT. B - Przemysław Jendroska, Czy pan się uważa za artystę

FINALIŚCI KFT VI EDYCJA / KAT. B - Grzegorz Krzysztofik, Edu. DANCE II/Ślady

FINALIŚCI KFT VI EDYCJA / KAT. B - Przemysław Konefał, Irria i Eana

FINALIŚCI KFT VI EDYCJA / KAT. B - Tobiasz Papuczys, Leśni. Apokryf

FINALIŚCI KFT VI EDYCJA / KAT. B - Tobiasz Papuczys, Żeglarz

FINALIŚCI KFT VI EDYCJA / KAT. B - Dawid Stube, I tak nikt mi nie uwierzy

FINALIŚCI KFT VI EDYCJA / KAT. B - Maurycy Stankiewicz, Matka Joanna od aniołów

FINALIŚCI KFT VI EDYCJA / KAT. B - Małgorzata Wakuluk, Incognito

Aktualności

zobacz wszystkie

Najlepsze teatralne zdjęcia sezonu. Stolorz, Wawrzoła i Zakrzewski

05.12

Poznaliśmy najlepsze teatralne zdjęcia sezonu 2018/2019. Za najlepsze fotografie uznano prace Kacpra Stolorza, Anety Wawrzoły i Macieja Zakrzewskiego.

czytaj dalej

Warsztaty fotograficzne online z Krzysztofem Bielińskim

14.04

Zapraszamy na mistrzowskie warsztaty fotografii teatralnej. Bezpłatne zajęcia, w formie cotygodniowych spotkań online, potrwają 10 tygodni. Na zgłoszenia czekamy do 24 kwietnia.

czytaj dalej

Wyniki naboru na fotograficzne warsztaty online z Krzysztofem Bielińskim

11.05

Zajęcia rozpoczną się w najbliższych dniach i potrwają 10 tygodni

czytaj dalej

Ogłaszamy VI edycję Konkursu Fotografii Teatralnej

13.05

Czekamy na teatralne zdjęcie sezonu oraz zestawy dokumentujące premiery

czytaj dalej