Projekty

Konkurs Wydawniczy Instytutu Teatralnego 2019-2020

Konkurs został ogłoszony w celu wyłonienia publikacji finansowanych i wydawanych przez IT w ramach serii Nowa Biblioteka Instytutu Teatralnego. Istotna jest jego otwarta formuła, umożliwiająca wszystkim autorkom i autorom, którzy są zainteresowani współpracą z Instytutem – niezależnie od ich instytucjonalnych afiliacji czy dorobku – przedstawienie swoich propozycji.

Celem Konkursu Wydawniczego jest wspieranie rozwoju rodzimej refleksji poświęconej sztuce scenicznej, w tym w szczególności teatrowi polskiemu, a także przedstawieniom kulturowym i performansom poprzez wydawanie oryginalnych, niepublikowanych wcześniej rozpraw i monografii. Instytut wspiera w szczególności te projekty, które podejmują problematykę teatru polskiego w szerszym kontekście badania kultury, rozpoznając rozmaite funkcje, jakie spełnia on wobec wspólnoty kulturowej. Ze szczególnym zainteresowaniem spotkają się propozycje, w których teatr traktowany jest jako medium spraw publicznych, mechanizmów wyłaniania i przepracowywania tożsamości i świadomości zbiorowej, ujawniania afektów decydujących o dynamice kultury i życia zbiorowego.

Na zgłoszenia czekamy do 31 marca 2020, rozstrzygnięcie czwartej edycji Konkursu nastąpi do 30 kwietnia 2020 roku. Realizacja projektów rozpoczyna się od maja 2020.

W pierwszej edycji Konkursu do realizacji wyłoniono dwa projekty:
Doroty Sajewskiej „Nekroperformans. Kulturowa rekonstrukcja teatru Wielkiej Wojny”
Łucji Iwanczewskiej „Polski teatr intelektualnej wspólnoty”

W drugiej edycji Konkursu do realizacji wyłoniono projekt Marcina Kościelniaka „Egoiści. Kultura Zrzuty i trzecia droga w kulturze polskiej lat 80.”

W trzeciej edycji Konkursu laureatem został Zbigniew Majchrowski z projektem „Dziady. Transformacje. Wokół najnowszych inscenizacji dramatu”.

 

REGULAMIN KONKURSU (2019)

FORMULARZ APLIKACYJNY

 

Aktualności

zobacz wszystkie

Kolejna edycja Konkursu Wydawniczego

22.06

czytaj dalej

Trzecia edycja Konkursu Wydawniczego

06.10

czytaj dalej

Książka „Egoiści. Trzecia droga w kulturze polskiej lat 80.” już w sprzedaży

07.01

Książkę Marcina Kościelniaka można kupić w księgarni Prospero i na stronie www.prospero.e-teatr.pl

czytaj dalej

Konkurs Wydawniczy – nowy termin zgłoszeń!

31.03

czytaj dalej