Projekty

LATO W TEATRZE

Lato w teatrze jest programem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego realizowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego najważniejszym elementem jest konkurs grantowy adresowany do teatrów, samorządowych instytucji kultury oraz organizacji pozarządowych – ośrodków, które w okresie letnich wakacji szkolnych chciałyby zorganizować warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży, zakończone pokazem spektaklu. Najciekawsze projekty wybrane przez Komisję Ekspertów otrzymują dofinansowanie, które wynosi maksymalnie 40 000 złotych.

Program Lato w teatrze, promując prowadzone w nowoczesny i atrakcyjny sposób teatralne działania edukacyjne, udowadnia, że teatr może być medium ważnym dla młodych ludzi. Instruktorzy podejmują istotne dla młodych tematy, pozwalają im mówić ze sceny o bliskich im sprawach. 

Każdy projekt ma charakter autonomiczny. O tematyce i formie artystycznych działań, o wyborze metod pracy teatralnej decydują osoby zaproszone do współpracy przez wnioskodawców, uwzględniając potrzeby i zainteresowania uczestników. Zajęcia mogą prowadzić etatowi pracownicy instytucji, członkowie grup teatralnych, animatorzy kultury, instruktorzy teatralni, artyści, studenci szkół artystycznych oraz muzycy lub dziennikarze.

Od 2011 roku w ramach Lata w teatrze we współpracy z lokalnymi ośrodkami kultury realizowane są artystyczno-edukacyjne projekty w namiocie cyrkowym. Spektakl "Gdzie jest Pinokio?" w reżyserii Roberta Jarosza w ciągu trzech lat został zagrany 50 razy w małych miejscowościach w całej Polsce. W 2013 roku Instytut Teatralny we współpracy z Teatrem Pinokio w Łodzi wyprodukował spektakl "Pippi Pończoszanka" w reżyserii Konrada Dworakowskiego, który do tej pory gościł w 73 miejscowościach. W 2015r. powstał kolejny spektakl, tym razem w reżyserii Michała Walczaka "Jak wytresować dziewczynkę?", który został zaprezentowany 14 razy. Najnowszą premierą w namiocie cyrkowym jest spektakl "Piotruś Pan", reż. Konrad Dworakowski, powstały we współpracy z Teatrem Pinokio z Łodzi w 2019 r.

Programowi Lato w teatrze towarzyszy również rozbudowany cykl działeń edukacyjnych adresowanych do pracowników instytucji kultury i organizacji, aktorów i edukatorów realizowany pod hasłem Szkoły Pedagogów Teatru.

KONTAKT:

Katarzyna Kotarska
tel. 730 189 180
latowteatrze@instytut-teatralny.pl


 


 

Projekty

zobacz wszystkie

PIPPI POŃCZOSZANKA

11.04

Spektakl i warsztaty w namiocie cyrkowym prezentowane w ramach programu LATO W TEATRZE.

czytaj dalej

LATO W TEATRZE - „Jak wytresować dziewczynkę?”

15.09

Spektakl Warszawskiego CYRKU Magii i Ściemy.

czytaj dalej

Aktualności

zobacz wszystkie

Lista beneficjentów programu Lato w teatrze 2018

13.04

Poznajcie projekty, które będą realizowane już w najbliższe wakacje!

czytaj dalej

PIOTRUŚ PAN - premierowy spektakl w namiocie!

11.06

To już dziewiąte wakacje, gdy namiot cyrkowy rusza w Polskę!

czytaj dalej

Studiuj Pedagogikę Teatru w 2019/2020!

19.06

Do 9.09.19 trwa rekrutacja na dwuletnie studia podyplomowe

czytaj dalej

CYRKOWY PIOTRUŚ PAN W WARSZAWIE!

21.08

Zapraszamy na niezwykły spektakl w namiocie cyrkowym

czytaj dalej

ZOBACZ LATO W TEATRZE NA YOUTUBE

Lato w teatrze | edycja 2015