Projekty

Piękni czterdziestoletni

Cykl "Piękni czterdziestoletni" to comiesięczne spotkania z twórcami, których sceniczny debiut przypadł na przełom XX i XXI wieku. To rozmowy z pokoleniem artystów, wchodzących do zawodu już po transformacji ustrojowej, z przedstawicielami generacji, której dokonania zmieniły i zmieniają oblicze polskiego teatru.

 

18 stycznia 1997 odbyły się w Warszawie premiery "Bzika tropikalnego" Witkacego w reżyserii Grzegorza Jarzyny i "Elektry" Sofoklesa w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego. Ten dzień, a właściwie wieczór - nazwany przez Macieja Nowaka "przełomem styczniowym"- wyznaczył najważniejszą cezurę w najnowszej historii polskiego teatru. Na sceny wkroczyła odmienna estetyka i nowy model aktorstwa.

Generacja dzisiejszych czterdziestolatków pierwsze zawodowe kroki stawiała w warunkach całkowicie odmiennych od tych, do których przygotowywała ich szkoła. Wychowywani w kulcie i micie teatralnej zespołowości, zderzali się z nową rzeczywistością, która weryfikowała ich plany i marzenia. Tworzyła zupełnie nowe perspektywy, ale też była źródłem rozczarowań i frustracji.

Dwie dekady aktywnej i twórczej obecności na scenicznych deskach, a także w wielu przypadkach ekranach kin i telewizorów, to bardzo dobry moment na pierwsze podsumowania. Z jakimi nadziejami rozpoczynali pracę? Co było uciążliwym bagażem? Które role uważają za ważne, a których woleliby nie zagrać? Czego żałują, że jeszcze nie zrobili, a co im się śni po nocach? Co ich denerwuje we współczesnym życiu teatralnym, a co stanowi o jego sile i wyjątkowości? Kim byli ich nauczyciele i mistrzowie, ale też kim są ich następcy?

Cykl "Piękni czterdziestoletni" jest swoistą kontynuacją "Mojej historii" - rozmów z nestorami polskiej sceny teatralnej. Mamy nadzieję, że oddanie głosu wybitnym twórcom średniego pokolenia polskiego teatru pozwoli stworzyć szeroki i różnorodny portret zbiorowy tej generacji.

Kuratorzy: Joanna Biernacka-Płoska, Michał Smolis.

Kalendarium

zobacz wszystkie

Piękni czterdziestoletni: Dominika Ostałowska

28.10

spotkanie

czytaj dalej

Piękni czterdziestoletni: Grzegorz Małecki

09.12

spotkanie

czytaj dalej

Piękni czterdziestoletni: Tomasz Karolak

31.01

czytaj dalej

Piękni czterdziestoletni: Adam Woronowicz | ONLINE

30.04

Kolejne spotkanie - tym razem w wersji online - w ramach cyklu Piękni czterdziestoletni. Prowadzenie: Michał Smolis.

czytaj dalej

FILMOWE ARCHIWUM SPOTKAŃ