Projekty

TEATRALNY PLAC ZABAW JANA DORMANA

Jan Dorman, twórca Teatru Dzieci Zagłębia, wielokrotnie podkreślał, że dziecko uczy się i rozwija przez zabawę. "Teatralny Plac Zabaw" to przeznaczona dla dzieci w wieku 6-9 lat instalacja teatralno-edukacyjna inspirowana twórczością tego pedagoga i reżysera oraz postulowaną przez niego teorią wychowania poprzez teatr. W scenografii nawiązującej do najważniejszych spektakli Jana Dormana aktorzy podejmują działania, do których angażowane są dzieci. Zabawa jest skoncentrowana wokół odkrywania możliwości każdego z obiektów, funkcji, które może pełnić we wspólnie stwarzanym świecie. Projekt ma zachęcić dzieci do poznawania teatru poprzez spontaniczną zabawę oraz oswoić je ze specyfiką teatralnej umowności.

SPEKTAKL
Spektakl inspirowany trzema realizacjami Jana Dormana, wybitnego reżysera i pedagoga teatru. Twórczynie przedstawienia udowadniają, że tematy podejmowane w spektaklach "Która godzina?", "Konik" oraz "Kaczka i Hamlet" są nadal ważne dla młodego widza. Pytania o dorastanie, podążanie za swoimi marzeniami, sens wywoływania konfliktów pojawiają się w scenach improwizowanych przez trójkę aktorów, którzy wchodzą również w interakcje z dziećmi. Istotą tego spektaklu jest żywioł swobodnej i niczym nieskrępowanej zabawy. Dzięki temu mali widzowie odbierają pierwszą lekcję teatralnej umowności.

 

reżyseria: Justyna Sobczyk
dramaturgia: Justyna Lipko-Konieczna
scenografia i kostiumy: Justyna Łagowska
projekt lalki: Katarzyna Proniewska-Mazurek
wykonanie lalki: Rafał Budnik
opracowanie muzyczne: Ania Broda
aktorzy: Monika Babula, Iwona Milerska, Natalia Leszczyńska, Jakub Snochowski, Barbara Songin, Wojciech Stachura

produkcja: Agnieszka Szymańska
tour manager: Justyna Czarnota

spektakl dla dzieci w wieku 6–9 lat
premiera: 13.10.2012

INSTALACJA ARTYSTYCZNA
Teatralny Plac Zabaw Jana Dormana łatwo może stać się atrakcją dla dorosłych widzów.
Elementy scenografii mogą być równocześnie obiektami instalacji artystycznej, po której przewodniczką będzie Iwona Dowsilas, córka Jana Dormana. Jej wspomnienia o spektaklach przygotowanych przez ojca złożą się na elementarz wiedzy o genialnym pedagogu i reżyserze. Materiał zostanie udostępniony zwiedzającym w formie mp3.

WARSZTATY
W ramach projektu odbywać się będą również warsztaty dla nauczycieli, animatorów, instruktorów teatralnych, podczas których prowadzący przybliżą postulowaną przez Jana Dormana koncepcję pedagogiczno-teatralną. Każdy z uczestników warsztatów otrzyma broszurę edukacyjną, zawierającą materiały do pracy teatralnej z podopiecznymi.

Projekt prezentowany jest w teatrach i szkołach podstawowych w całej Polsce. Szczegóły: www.dorman.e-teatr.pl.

KONTAKT:

Joanna Krukowska
tel. +48 22 501 70 20 jkrukowska@instytut-teatralny.pl

STRONA INTERNETOWA:

www.dorman.e-teatr.pl

TEATRALNY PLAC ZABAW JANA DORMANA | reż. Justyna Sobczyk

RAPORT: