Zapraszamy na spotkanie z cyklu Książka w teatrze zatytułowane “Adolf Dymsza. Ewolucja wizerunku. Od króla polskiej komedii do powojennego symbolu minionych czasów”. Pretekstem do rozmowy jest książka Zuzanny Szydłowskiej I Elżbiety Draczyńskiej “Śmiech przez łzy. Opowieść o Adolfie Dymszy, Dodku”.
W rozmowie udział wezmą: współautorka książki – Elżbieta Draczyńska i Michał Smolis. Spotkanie w formule online poprowadzi Ewa Hevelke. Zapraszamy 11 lutego o godzinie 18:00. Link do spotkania udostępniony zostanie na facebooku i kanale YouTube Instytutu Teatralnego.
W 2020 roku przypada 120. rocznica urodzin i 45. rocznica śmierci polskiego Chaplina, jak nazywano Adolfa Bagińskiego (pseudonim Dymsza). Należał on do grona najbardziej popularnych artystów okresu międzywojennego. Na jego temat powstało wiele artykułów i dwie biografie, jednak ta publikacja jest całkiem inna. Została napisana przez osoby spokrewnione z artystą, nie związane ze światem artystycznym, ani kręgiem krytyków teatralnych czy filmowych. Książka przedstawia Dymszę z innej strony – jako człowieka, kolegę, męża, ojca i dziadka. Wykorzystano w niej wiele niepublikowanych dotąd wspomnień, faktów, dokumentów oraz zdjęć. Ukazuje zainteresowania i wszechstronne uzdolnienia aktora, jego rodzinę, przyjaciół oraz przybliża trudny okres okupacji, związany z koniecznością dokonywania wyborów.
Roman Dziewoński