Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego: https://www.instytut-teatralny.pl.
Data publikacji strony internetowej: 11.06.2021
Data ostatniej dużej aktualizacji: 11.06.2021
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej:
- brak audiodeskrypcji i/lub podpisów i/lub tłumaczenia na polski język migowy (PJM) części treści wideo (zasoby będą dostosowywane do wskazanych wyżej potrzeb w trakcie dalszych prac nad implementacją strony www);
- brak tekstów alternatywnych dla części grafik i zdjęć zamieszczonych na stronie www;
- brak transkrypcji/OCR części dokumentów oraz ich skanów zamieszczanych na stronie www (zasoby będą dostosowywane do wskazanych wyżej potrzeb zgodnie z zasadą nieobciążania w sposób nadmierny podmiotu publicznego);
- część zamieszczonych dokumentów oraz ich skanów może nie być w całości poprawnie odczytywanych przez programy dla osób niewidzących;
- brak oznaczenia fragmentów treści obcojęzycznych znacznikiem lang;
- okazjonalnie używane idiomy, żargon, nietypowe słowa; brak wyjaśnień dla tekstów wymagających umiejętności czytania na poziomie wyższym niż gimnazjalny;
- częściowy brak identyfikatorów a11y-system.
SKRÓTY KLAWIATUROWE
Na stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki.
Deklaracja:
Strona internetowa została zaprojektowana w taki sposób, aby umożliwić korzystanie z niej jak najszerszej grupie odbiorczyń i odbiorców. Publikowane treści są uhierarchizowane, a język, którym się posługujemy zrozumiały i przystępny. Pozwala to na efektywne dotarcie z przesłaniem, a także – w sytuacjach tego wymagających – na skuteczne wsparcie technologii asystujących. Żadna z wykorzystywanych funkcjonalności nie posiada limitu czasu. Strona nie prezentuje migających treści, nie korzysta także z funkcji „pop-up” (wyskakujące okienka). Wykorzystywany interfejs oraz struktura pozwalają na sprawną nawigację – także przy pomocy samej klawiatury / skrótów klawiszowych.
ANALIZA DOSTĘPNOŚCI
Oświadczenie sporządzono dnia: 20.12.2021
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.
INFORMACJE ZWROTNE I DANE KONTAKTOWE
W przypadku problemów z dostępnością cyfrową strony internetowej przez osoby z niepełnosprawnością wzroku lub słuchu prosimy o kontakt. Koordynatorką do spraw dostępności w Instytucie Teatralnym jest Anna Gołębiowska, instytutotwarty@instytut-teatralny.org (tel. +48 791 877 377). Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz skargi na brak zapewnienia dostępności.
Z sekretariatem Instytutu Teatralnego można skontaktować się dzwoniąc pod numer telefonu +48 22 501 70 02 lub pisząc wiadomość e-mail na adres sekretariat@instytut-teatralny.pl.
Z Biurem Obsługi Widowni Instytutu Teatralnego można skontaktować się dzwoniąc pod numer telefonu +48 791 877 377 lub pisząc wiadomość e-mail na adres bilety@instytut-teatralny.pl.
Za redakcję i prowadzenie strony internetowej odpowiedzialny jest Dział Komunikacji i Promocji (adres: PR@instytut-teatralny.pl).
PROCEDURA WNIOSKOWO-SKARGOWA
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także żądać udostępnienia informacji w formach alternatywnych, na przykład o odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji, itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz preferowany sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji w formie alternatywnej, powinna także określić formę tej informacji.
Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie i nie później, niż w terminie 7 dni. Jeżeli jego dotrzymanie nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż dwa miesiące. Jeżeli zapewnienie dostępności nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.
W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego dostępu do informacji, można złożyć skargę na takie działanie.
Po wyczerpaniu wszystkich możliwości skargę można przesłać także do Rzecznika Praw Obywatelskich. Link do strony internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich: https://www.rpo.gov.pl/pl/kategoria-tematyczna/dostepnosc-wcag