Już po raz drugi zapraszamy do świętowania z nami Ogólnopolskiego Dnia Pedagogiki Teatru ustanowionego na 7 października. Zależy nam na tym, by pedagożki i pedagodzy teatru mieli swoje święto, a dzięki niemu okazję do spotkania się oraz podejmowania refleksji na temat swojej pracy.
Zarejestruj się na wydarzenie – zapisy do 13 września.
Do tegorocznego świętowania w naszym dziale Pedagogiki Teatru poszukiwałyśmy tematu, który będzie impulsem do odkrywania w pracy pedagogiczno-teatralnej tego, co nam potrzebne, co nas inspiruje i jest dla nas ważne, by wciąż tę dziedzinę praktykować. W efekcie, chcemy zaprosić Was do wspólnego przyjrzenia się hasłu: ,,Pedagogika teatru jako kultura współpracy”.
Wierzymy, a w zespole same doświadczamy tego, że pedagogika teatru może służyć pracy w grupie podczas realizowania działań projektowych z odbiorcami, jak również kształtować współpracę w codziennym funkcjonowaniu organizacji czy instytucji kultury. Początek października to czas, w którym otwieramy nowy sezon w teatrach, domach kultury i na uczelniach. To dobry moment na podsumowania i nowe otwarcia w kontekście różnorodnych współprac, które podejmujemy. Filary pedagogiki teatru praktykowane w grupach, których częścią jesteśmy, mogą być fundamentem określonej kultury współpracy. Wymienić wśród nich warto:
- Szacunek wobec podmiotowości osób, z którymi współpracujemy.
- Uwzględnienie różnorodności współpracowniczek i współpracowników.
- Komunikacja pozwalająca na spotkanie odmiennych punktów widzenia i twórcze, konstruktywne ich przetwarzanie.
- Ciało jako narzędzie do wyrażania siebie i doświadczania na własnej skórze.
- Znalezienie czasu na zatrzymanie i poddanie własnej pracy autorefleksji – indywidualnie i w zespole.
- Dobrostan jako dbanie o siebie i innych.
Pedagogika teatru daje przy tym konkretne narzędzia, które pozwalają na pogłębianie refleksji o sobie i otaczającym świecie, tym samym wpływając na dbanie o relacje i budowanie wspólnot oraz rozwój swój i osób, z którymi pracujemy.
Jeśli masz chęć doświadczyć i porozmawiać z innymi o tym, jakie kultury współpracy tworzymy jako pedagożki i pedagodzy teatru, to zapraszamy Cię do udziału w wydarzeniu 6 i 7 października! Złoży się ono z trzech głównych części:
- Spotkajmy się! Przyjdź na Jazdów już w niedzielę wieczorem (6.10), by spotkać pedagożki i pedagogów teatru z całej Polski, porozmawiać, pobyć ze sobą, pośmiać się…
- Inspirujmy się! Weź udział w jednym z trzech warsztatów prowadzonych przez specjalistów z innych niż pedagogika teatru dziedzin.
- Wymieńmy się! Do 6 września zgłoś propozycję swojego warsztatu związanego z hasłem tegorocznego dnia: ,,Pedagogika teatru jako kultura współpracy”.
Szczegółowy program, informacje i formularz zgłoszeń poniżej.
Program wydarzenia
6 października 2024 (niedziela)
[Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego, Jazdów 1, Warszawa]
19:00-23:00 Spotkajmy się! Wieczór w Instytucie
W planie integracja prowadzona przez pracowniczki Działu Pedagogiki Teatru, wspólna kolacja i okazja do swobodnego spotkania z pedagożkami i pedagogami teatru z całej Polski
7 października 2024 (poniedziałek)
[wydarzenie odbędzie się w Warszawie, miejsce zostanie podane w późniejszym czasie]
9:30 Przywitanie uczestniczek i uczestników
10:00-13:00 Inspirujmy się!
Zapraszamy do udziału w jednym z trzech warsztatów prowadzonych przez specjalistów z innych niż pedagogika teatru dziedzin. Do wyboru:
Magdalena Przybysz (choreografka, psycholożka, edukatorka)
Koregulacja – jak możemy razem wspierać się w zespole?
Paulina Jędrzejewska (facylitatorka, superwizorka, coachka), Olga Perzyna (arteterapeutka)
Chwila zatrzymania: znajdź sens w pauzie
Maciej Ścibor (trener/coach)
Konstruktywna konfrontacja jako metoda komunikacji we współpracy
Opisy warsztatów i biogramy osób prowadzących znajdują się poniżej.
13:00 Obiad
14:00-16:30 Wymieńmy się! Warsztaty z otwartego naboru
Zapraszamy, byś współtworzyła/współtworzył Ogólnopolski Dzień Pedagogiki Teatru razem z nami. Do 6 września można zgłosić propozycję swojego warsztatu związanego z hasłem tegorocznego dnia: ,,Pedagogika teatru jako kultura współpracy”. Proponowane działanie może mieć dowolną formę. Prosimy o jak najdokładniejsze opisanie pomysłu, czasu trwania inicjatywy (może to być 30, 60, 90 lub 120 minut) oraz potrzeb związanych z przestrzenią, materiałami itp. Za prowadzenie działania przewidujemy (proporcjonalne do czasu trwania) wynagrodzenie w wysokości 120 zł netto za godzinę + 200 zł netto za wymyślenie i przygotowanie działania. Wyboru dokonają pracowniczki Działu Pedagogiki Teatru i poinformują o nim najpóźniej 18 września. Zgłoszenia warsztatów odbywają się przez formularz zgłoszeń na całe wydarzenie.
Osoby, które zarejestrują się na wydarzenie, ale nie zgłoszą swojego warsztatu otrzymają po naborze informacje o warsztatach i zostaną poproszone o wybór.
17:00-17:30 Podsumowanie wydarzenia
Informacje organizacyjne
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, natomiast należy zarejestrować się przez formularz zgłoszeniowy. Na zgłoszenia czekamy do 13 września 2024.
Organizator zapewnia kolację 6.10 oraz obiad i przerwy kawowe 7.10, ale nie pokrywa kosztów podróży i zakwaterowania.
Liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Prosimy o świadome zapisywanie się na wydarzenie by nie zajmować niepotrzebnie miejsc.
Zachęcamy do obejrzenia relacji wideo z zeszłorocznego Ogólnopolskiego Dnia Pedagogiki Teatru.