Instytut Teatralny zaprasza we wrześniu i październiku na showcase EASTERN STAGE, czyli pokaz projektów scenicznych zrealizowanych z udziałem rezydentek i rezydentów Programu Rezydencji Artystycznych dla twórczyń i twórców teatralnych z Białorusi i Ukrainy. Pierwszy otwarty pokaz w ramach przeglądu już 10 września. Wstęp bezpłatny, obowiązuje rezerwacja miejsc pod adresem bilety@instytut-teatralny.pl.
W ramach przeglądu zobaczymy pokazy prac rezydentek i rezydentów od początku istnienia Programu Rezydencji Artystycznych, czyli 2021 roku. Większość prezentowanych produkcji znana już jest polskiej publiczności. Ich premiery odbyły się na scenach polskich teatrów i są przykładami udanej artystycznej współpracy między artystami polskimi, ukraińskimi i białoruskimi, a także otwartości polskich scen na języki artystyczne wschodnich sąsiadów. Wśród nich zobaczymy spektakle oparte na archaicznych pieśniach i rytuałach, ale i muzyce współczesnej, reinterpretacje klasyki światowej, herstorie i kobiece dramaty intymne, opowieści o poszukiwaniu nowego „domu”. Z kolei 7 września o godzinie 10:00 w Sali Kolebkowej CSW w ramach EASTERN STAGE i showcae’u Generation After rozpocznie się pitching nowych projektów teatralnych twórców ukraińskich, białoruskich i gruzińskich, skierowany do widowni branżowej.
ESTERN STAGE to unikalna okazja usłyszenia nowych głosów teatralnych z Białorusi i Ukrainy, opowiadających o problemach i doświadczeniach, z jakimi mierzą się w obliczu represji, wojny i konieczności rozpoczęcia życia w nowym miejscu.
Harmonogram wydarzeń:
7.09 | 10:00, CSW – pitching projektów EASTERN STAGE (we współpracy z Generation After) WYDARZENIE ZAMKNIĘTE
10.09 | 19:00, sala IT – „Z@klęcie”/„З@мова” (BY)
11.09 | 19:00, sala IT – „Czuję do ciebie miętę” (UA)
12.09 | 19:00, sala IT – „10 Godzin w linii prostej do domu” (BY)
19.09 | 19:00, sala IT – „Ofelia. Studium przedmiotu” (UA)
23.09 | 18:00, sala IT – „10 Przykazań” | 67 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień
9.10 | 19:00, sala IT – szczegóły wkrótce
Wstęp na pokazy od 10 września jest bezpłatny, ale z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc konieczna jest rezerwacja. Można jej dokonać pod adresem: bilety@instytut-teatralny.pl. Rezerwacja będzie ważna po otrzymaniu wiadomości potwierdzającej, która zostanie wysłana w ciągu trzech dni roboczych. Osoby, które nie dokonały rezerwacji, będą wpuszczane w ramach dostępnych miejsc.
„Z@klęcie”/„З@мова”
koncepcja: Maksym Shyshko
muzyka: Nikita Zalatar
dźwięk/światło: Aliaksandr Volkov
występują: Andrei Novik, Darya Novik, Maryia Piatrovich
Spektakl oparty na archaicznych pieśniach i rytuałach z Polesia – krainy na pograniczu Białorusi i Ukrainy. W scenariuszu wykorzystano „zamowę” – stary, zanikający gatunek ustnej poezji ludowej z Białorusi, któremu przypisywano niegdyś magiczne właściwości. Ten artystyczny wieczór będzie próbą wskrzeszenia dawnej tradycji i oswojenia z nią odbiorcy epoki cyfrowej.
Twórcy chcą poprzez ten projekt odkrywać prawdziwą tożsamość swoją i widzów: „Jesteśmy pokoleniem, które stoi na skrzyżowaniu epok. Korzystamy z komputerów i telefonów komórkowych, a jednocześnie słyszeliśmy od naszych dziadków dawne pieśni, przysłowia i fantastyczne historie z przeszłości. Z@klęcie jest próbą odnowienia i przekształcenia ustnej sztuki ludowej, znalezienia formy folkloru, która mogłaby zainteresować nas, a może i nasze dzieci.”
Premiera 11 i 12 listopada 2022, godz. 19:00, TR Warszawa, Sala Warsztatowa, Marszałkowska 8
„Czuję do ciebie miętę”
pomysł, praca z listami i dokumentami: Nina Batovska, Kateryna Vasiukova
opieka reżyserska: Jacek Jabrzyk
konsultacja dramaturgiczna: Wojtek Zrałek-Kossakowski
konsultacja scenograficzna: Dominika Żłobińska
teksty piosenek: Nina Batovska
muzyka: Mateusz Zegan
wideo-art: Denys Belyaev
występują: Nina Batovska, Kateryna Vasiukova
czas trwania: 90 minut
To opowieść o przyjaźni i niezwykłej bliskości twórczej dwóch ukraińskich pisarek. To opowieść o rzeczywistości, w której kreatywność nabiera znaczenia i o tym, jak przyjaźń potrafi przypominać miłość, a miłość nienawiść. Mówi też o tym co jest ważne i intymne, o tym co ukrywamy albo właśnie potrzebujemy wyrazić, o tym czym osoby tworzące sztukę są w stanie podzielić się z jej odbiorcami.
Premiera: 23 listopada 2022, Teatr Zagłębia w Sosnowcu
„10 Godzin w linii prostej do domu”
głos: Kiryl Maszeka
muzyka: Żenia Dawidenka
reżyseria: Żenia Dawidenka
występują: Iryna Kupczanka, Elizawieta Milintsewicz, Żenia Dawidenka
Główne bohaterki sztuki pochodzą z Białorusi, poznają się i spotykają regularnie na plaży w Gdańsku. To historia o rozpoczynaniu od nowa, zawiązywaniu przyjaźni, poszukiwaniach „domu” mimo bagażu doświadczeń z przeszłego życia, które już nie wróci.
Nie jest to sztuka o bólu ani skarga na los emigranta, ale raczej okazja do spojrzenia na trudne okoliczności jako na możliwość rozpoczęcia od nowa i znalezienia dobrych sojuszników i przyjaciół w tej trudnej podróży.
Premiera: 14 grudnia 2023 r. w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku
„Ofelia. Studium Przedmiotu”
scenariusz i reżyseria: Ewa Kaczmarek we współpracy z Heleną Romanovą i Patrycją Piwosz
kostiumy i scenografia: Patrycja Pi Pa Piwosz
muzyka: Marta Knaflewska
światło: Marta Figurska
występują: Ewa Kaczmarek, Helena Romanowa
Spektakl został laureatem open call „Szekspir OFF” Gdańskiego Festiwalu Szekspirowskiego. Premiera spektaklu na festiwalu przyniosła mu prestiżową nagrodę KSIĘGĘ PROSPERA, przyznawaną za Najciekawsze Odczytanie Sztuki Williama Shakespeare’a zaprezentowane podczas 28. Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego. Ocenie Polskiego Towarzystwa Szekspirowskiego, które przyznaje to zaszczytne wyróżnienie, podlegały wszystkie spektakle. To pierwszy raz w historii, gdy Księgę Prospera odebrał spektakl z nurtu Szekspir OFF. W uzasadnieniu nagrody Kapituła napisała: Nagrodę przyznano spektaklowi „Ofelia. Studium przedmiotu” – Kaczmarek / Pi Pa Piwosz / Romanova za “porywające emocjonalnie i pogłębione intelektualnie odczytanie “Hamleta” po zdjęciu z niego horacjańskiego filtru. Za wyrafinowaną formalnie opowieść, w której woda i karafki mają moc ilustrowania walki o władzę. Za empatyczne i twórcze posprzątanie po Hamlecie.”
Premiera: 26 lipca 2024 w ramach: SZEKSPIR OFF / Gdański Festiwal Szekspirowski
„10 Przykazań” | 67 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień
autorka koncepcji i kompozytorka: Yana Shliabanska
wykonawcy: zespół artystów Iron Collective
Multimedialny performans „10 przykazań” opiera się na interpretacji polskich plakatów autorstwa wybitnych artystów XX wieku za pomocą dźwięku (instrumentów akustycznych i elektronicznych), światła, wideoartu oraz działania performatywnego. Choć na pierwszy rzut oka pouczające opowieści z codziennych plakatów mogą brzmieć ironicznie, to okazuje się, że przy głębszym zastanowieniu każde z tych haseł może być interpretowane także w nieco innym, przenośnym sensie. Pozornie proste slogany zaczynają generować głębsze pytania pytania o ucisk i wolność w różnych ich przejawach.
Za koncepcję performansu odpowiada Yana Shliabanska (ur. 1994) – ukraińska kompozytorka i artystka dźwiękowa. Absolwentka Narodowej Akademii Muzycznej w Kijowie. Tworzy muzykę instrumentalną i elektroakustyczną, interaktywne instalacje dźwiękowe oraz muzykę do teatru, tańca, performance’ów i wideo. Jest także artystką wykonującą improwizowane live electronics. Uczestniczyła w ponad 30 projektach, które były prezentowane w 16 krajach.
Pitching EASTERN STAGE/GENERATION AFTER
Oprócz pokazów w ramach EASTERN STAGE we współpracy z Nowym Teatrem w Warszawie i showcase’m Generation After odbędzie się pitching projektów work-in-progress.
Do prezentacji zostało wybranych 8 projektów z udziałem byłych i obecnych uczestników Programu Rezydencji Artystycznych Instytutu Teatralnego:
- „Object ’48” – spektakl interdyscyplinarny, zaprezentuje Palina Dabravolskaya;
- „Ślepcy” – spektakl, zaprezentuje Konstantin Vasiukov;
- „Captivity” – spektakl, zaprezentuje Dasha Miller;
- „The year of the Rat” – spektakl/performance muzyczny, zaprezentuje Senia Doliak;
- „Rhizomatic Orchestra” – performance muzyczny, prezentuje Aleksey Vorsoba;
- „Whispering the Sun” – multidisciplinarny project, zaprezentuje Uladzimir Maliukov;
- „Z matką w łóżku” – spektakl, zaprezentuje Natalia Uvarova;
- „Stypa” – performance, prezentuje Victoryia Myroniuk;
Pitching odbędzie się 7 września o godzinie 10:00 w Sali Kolebkowej CSW i skierowany jest do widowni branżowej. Kuratorów i przedstawicieli teatrów zainteresowanych udziałem w wydarzeniu prosimy o przesłanie zgłoszeń do koordynatorki Leny Tworkowskiej na adres: ltworkowska@instytut-teatralny.pl