Kalendarium

SZTUKA I NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ: PRZEKRACZANIE GRANIC | KONFERENCJA

09:30 04.04.2019

British Council wraz z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, Instytutem Muzyki i Tańca oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapraszają na konferencję „Sztuka i Niepełnosprawność: Przekraczanie granic”, poświęconą zwiększeniu dostępności oraz aktywności osób z niepełnosprawnościami – zarówno artystów, jak i publiczności – w obszarze kultury i sztuki. Konferencja odbędzie się 4-5 kwietnia na Akdemii Sztuk Pięknych Warszawie.

Dwudniowe spotkanie stanie się okazją do rozmowy o sytuacji w Polsce i w Wielkiej Brytanii: przyjrzymy się barierom, wyzwaniom i możliwości zmiany. Wśród gości znajdą się m.in.: Claire Cunningham (choreografka i tancerka), Jo Verrent (główna producentka Festiwalu Unlimited), Marcus Dickey-Horley (kurator programów otwartych w Tate Modern) oraz przedstawiciele Fundacji Kultury bez Barier i Teatru 21.

Konferencja jest częścią międzynarodowej współpracy w ramach projektu ‘Europe Beyond Access’, realizowanego przy wsparciu programu Creative Europe, finansowanego przez Unię Europejską.

Konferencja będzie tłumaczona symultaniczne na język polski, angielski i polski język migowy.

Udział w konferencji jest bezpłatny i obejmuje uczestnictwo w panelach oraz catering (przerwy kawowe + wegetariański lunch). Organizatorzy nie pokrywają kosztów podróży ani kosztów noclegu uczestników konferencji.

PROGRAM KONFERENCJI

4 kwietnia 2019
9.30-10.00 
Przyjazd i rejestracja uczestników

10.00-10.30 
Powitania. Przedstawienie planu konferencji

10.30-11.20
Sztuka i niepełnosprawność w Polsce i w Wielkiej Brytanii. Nakreślenie krajobrazu – prezentacja | Ben Evans (British Council), Ewelina Godlewska-Byliniak (Instytut Kultury Polskiej UW), Justyna Lipko-Konieczna (Teatr 21)

Konferencję rozpoczną dwa wystąpienia, które mają na celu zarysowanie lokalnego kontekstu dla relacji między sztuką i niepełnosprawnością. Ben Evans opowie o rozwoju sytuacji w Wielkiej Brytanii, podczas gdy Justyna Lipko-Konieczna i Ewelina Godlewska-Byliniak przedstawią ewolucję  na polskim gruncie.

11:30-12.45

Cztery dobre nogi – wykład performatywny Claire Cunningham

Światowej sławy multidyscyplinarna artystka opowie o swojej drodze artystycznej, a w szczególności o używaniu / nietypowym używaniu  oraz badaniu możliwości kul w praktyce scenicznej.

12.45-14.00
Lunch

14:00-14.50
O barierach i przezwyciężaniu barier – prezentacje i dyskusja | Jo Verrent (Unlimited) i Robert Więckowski (Fundacja Kultury bez Barier)

Jo Verrent, główna producentka brytyjskiego UNLIMITED podzieli się doświadczeniem kształtowania procesów służących stworzeniu środowiska, w którym niepełnosprawni artyści mogą się rozwijać. W Polsce udostępnianie kultury osobom z niepełnosprawnością jest już faktem, ale wydarzenia „bez barier” mają wciąż charakter święta. Ciągle brakuje powszechności, systematyczności, wciąż na styku kultura – osoby z niepełnosprawnością sporo jest niejasności i obaw, ale też dużo nadziei. Czy kultura w Polsce stanie się naprawdę dostępna? – z tym pytaniem zmierzy się Robert Więckowski.

14:50-16:00
Dlaczego nikt nie przyszedł? – panel dyskusyjny

Rozmowa wokół przezwyciężania trudności, jakie napotykają osoby z niepełnosprawnościami w uczestniczeniu w wydarzeniach kulturalnych.  Jak identyfikować i niwelować bariery? Jak planować, projektować i realizować dostępne wydarzenia kulturalne, pamiętając o komforcie, poczuciu bezpieczeństwa i indywidualnych potrzebach różnej publiczności? Jak zwiększyć szanse udziału osób z niepełnosprawnościami w wydarzeniach kulturalnych?

PANELIŚCI:  Marcus Dickey Horley (Tate Modern), Monika Dubiel (Fundacja Kultury bez Barier), Jo Verrent (Unlimited), tTomasz Włodarski (Małopolski Instytut Kultury)
MODERATOR: Agata Etmanowicz  (Fundacja Impact, Fundacja Polska Bez Barier)
PODSUMOWANIE:  Agata Etmanowicz Orange Warsaw Festival & Fundacja Polska Bez Barier, czyli jak wspólnymi siłami robi się festiwal muzyczny DLA WSZYSTKICH – studium przypadku

16.00-16.15
Przerwa

16.15-17.00
Niepełnosprawni w kulturze i sztuce – artyści i organizacje w krótkich prezentacjach
Chętni artyści, zgłoszeni przez open call, mają szansę zaprezentować się w krótkich, sześciominutowych prezentacjach w formule Pecha Kucha.

 

PROGRAM TOWARZYSZĄCY:
3 kwietnia 2019
19.00 | m-ce| venue: Teatr Studio, PKiN, Pl. Defilad 1
„Opera dla Głuchych” – spektakl STUDIO teatrgaleria oraz Fundacji 4.99 i Fundacji Automatophone.
„Opera dla Głuchych” to opowieść o próbach znalezienia wspólnego języka. Historie głuchych i słyszących przez stulecia biegły obok siebie, a ich skrzyżowania zbyt często okazywały się aktami arogancji i przemocy.
(rezerwacja i zakup biletów przez hasło podane w odpowiedzi na zgłoszenie)

4 kwietnia 2019
19.00-21.00 (m-ce: Instytut Teatralny, ul. Jazdów 1)
„Klauni, czyli o rodzinie. Odcinek 3” – spektakl Teatru 21
„Klauni, czyli o rodzinie. Odcinek 3” to finałowa część teatralnego serialu zrealizowanego przez Teatr 21. Każdy z odcinków serii stanowi samodzielny element, każdy opowiada o jednej wartości, jednym marzeniu. Pracy, miłości, pieniądzach.... Tym razem spotykamy bohaterów w mieszkaniu treningowym.
(rezerwacja i zakup biletów przez hasło podane w odpowiedzi na zgłoszenie)

10.30-12.00
m-ce: sala 1.01 | Akademia Sztuk Pięknych,
ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 37/39, Warszawa

Projektowanie uniwersalne dla instytucji kultury – prezentacje i dyskusje. W gronie projektantów, wykładowców, przedstawicieli instytucji i organizacji sektora kultury spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, jak projektowanie uniwersalne może wspierać dostępność zasobów, wydarzeń i przestrzeni kultury. Jak dobrze zidentyfikować wyzwania i jak projektowanie uniwersalne może pomóc w ich rozwiązywaniu?

Moderator: Ewa Gołębiewska (Zamek Cieszyn)