Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Galeria BWA Warszawa zapraszają na
KONFERENCJĘ PRASOWĄ
dotyczącą udostępnienia projektu muralu Jakuba Woynarowskiego w domenie publicznej oraz inicjatywy Instytutu Teatralnego, która umożliwi – dzięki finansowemu wsparciu – realizację muralu w przynajmniej jednym z polskich miast.
Spotkanie odbędzie się 22 maja (piątek) o godzinie 10:00, w przeddzień Dnia Teatru Publicznego oraz finału akcji „Bilet za 250 groszy”, w siedzibie Instytutu (Jazdów 1, Warszawa).
W konferencji wezmą udział:
Jakub Woynarowski – autor projektu muralu przygotowanego z okazji jubileuszu 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE
Tomasz Plata – teatrolog, kurator, jeden z założycieli Galerii BWA Warszawa
Dorota Buchwald – dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.
***
Podczas spotkania przedstawione zostaną szczegóły propozycji Instytutu Teatralnego, zgodnie z którą projekt muralu Jakuba Woynarowskiego zostanie przekazany publiczności. Realizując założenia głównej idei obchodów jubileuszu 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO w POLSCE, uznaliśmy, że praca ta powinna stać się dobrem PUBLICZNYM. Instytut podjął także zobowiązanie pokrycia kosztów przynajmniej jednej realizacji projektu w najlepszej dla niego przestrzeni. Szczegółowe zasady oraz warunki ubiegania się o sfinansowanie takiej realizacji zostaną omówione podczas piątkowej konferencji w siedzibie Instytutu.
Tego dnia zaprezentowane przez autora zostaną także inne propozycje wykorzystania projektu muralu: na koszulkach, torbach, plakatach i pocztówkach, które będą czekały na uczestników konferencji.
***
Projekt muralu autorstwa Jakuba Woynarowskiego, przygotowany z okazji jubileuszu 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO w POLSCE, nawiązuje bezpośrednio do konwencji graficznych z czasów kształtowania się modelu polskiego teatru publicznego. Umieszczone w centralnym punkcie oko odsyła do twórczości XVIII-wiecznego architekta Claude’a-Nicolasa Ledoux, jak i do dzieł XX-wiecznego awangardowego malarza René Magritte’a. Jednak – jak podkreśla autor – „pomimo odwołań do oświeceniowej ikonografii, rozpiętej między racjonalizmem a mistycyzmem, wielkoformatowa kompozycja wyraża bardziej uniwersalne napięcia”.
Projekt stanowi interpretację towarzyszącego obchodom hasła „Przeżyjemy w teatrze”, które ma przypominać, że zarówno w przeszłości, jak i obecnie, to właśnie teatr jest ważnym miejscem dyskusji i refleksji na temat rzeczywistości.
Kampanii towarzyszą prace innych artystów sztuk wizualnych. W Krakowie projekt muralu (który przybrał postać kurtyny dla Narodowego Starego Teatru) wykonał Mikołaj Małek. 28 maja we Wrocławiu odbędzie się natomiast wernisaż muralu autorstwa kolektywu DWA ZETA (Karolina Zajączkowska i Sławek ZBIOK Czajkowski). Projekt realizowany jest na ścianie Teatru Polskiego.