Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie we współpracy z Cricoteką zaprasza na warsztaty
“Lament rzeczy martwych” w ramach cyklu „Bardzo krótkie lekcje. Warsztaty teatralne prowadzone przez aktorów Teatru Cricot 2 w stulecie urodzin Tadeusza Kantora”.
1 – 10 lipca 2015
Przedmiot biedny, zużyty, u progu śmietnika, nieprzydatny życiowo, grat, ma największe szanse stać się przedmiotem sztuki.Utrata użyteczności przedmiotu budzi do życia jego przeszłość (Tadeusz Kantor).
Śmierć, zagłada, rozbiórka osobowości jest także zagładą i rozbiórką rzeczy. Tragedia i poniewierka rzeczy dorównywała tragedii i poniewierce ludzi (Rachela Auerbach).
Rzeczy są niewidzialne z winy ludzkiego przyzwyczajenia, a kiedy budzą nas ze snu, objawiają się jako ślad inności, jako materialna skarga po odeszłych (Przemysław Czapliński).
Zamierzeniem warsztatów jest poznanie i eksploracja specyficznych praktyk teatralnych Tadeusza Kantora, poprzez ćwiczenia, etiudy i improwizacje sceniczne. Skoncentrujemy się szczególnie na relacji aktora z przedmiotem, istniejącym nie jako dekoracyjny rekwizyt, lecz równoprawny partner aktora.Krok za krokiem, odważymy się też na próbę spotkania, zetknięcia naszych manipulacji przedmiotem z obrazem zagłady rzeczy opisanym w getcie warszawskim w 1943 roku przez Rachelę Auerbach.I może tym szlakiem uda nam się dotknąć tej niepojętej i pulsującej materii, co zwie się teatrem…
Zgłoszenia i zasady naboru
Warsztaty Ludmiły Ryby odbywać się będą w Instytucie Teatralnym w Warszawie w dniach 1-10 lipca 2015 roku, codziennie, w godzinach 10.30-13.30 i 14.30-18.30. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Wszystkich chętnych prosimy o przesłanie na adres luczkiewicz@instytut-teatralny.pl zgłoszeń zawierających dane adresowe, informacje o sobie oraz krótki list motywacyjny. Termin nadsyłania zgłoszeń: 10 czerwca. Osoby wybrane na podstawie zgłoszeń przez prowadzącą zostaną o tym powiadomione do 20 czerwca.
Ludmiła Ryba
Urodzona w Polsce, mieszka we Włoszech i we Francji. Tłumaczka Tadeusza Kantora i aktorka Teatru Cricot 2 w latach 1979 – 1992. Brała udział w spektaklach Wielopole, Wielopole, Niech sczezną artyści, Maszyna miłości i śmierci, Nigdy tu już nie powrócę i Dziś są moje urodziny. Tłumaczka Tadeusza Kantora podczas jego „lekcji mediolańskich” (Civica Scuola d’Arte Drammatica, 1986) oraz jego asystentka podczas warsztatów w Awinionie (1990).Pracowała z Romanem Siwulakiem przy warsztatach w Civica Scuola d’Arte Drammatica (Mediolan, 1992) i nad spektaklem Magellan w „La Fonderie” (Le Mans, 1996).W latach 1994 – 2007 roku współpracowała z teatrem Compagnie du Singulier założonym przez Marie Vayssière, także byłą aktorką Cricotu.
Bardzo krótkie lekcje
Projekt Bardzo krótkie lekcje to cykl warsztatów teatralnych, które poprowadzą aktorzy Teatru Cricot 2 Tadeusza Kantora, przypominając dokonania artysty i równocześnie prezentując swój dorobek i indywidualne podejście do jego spuścizny. Projekt adresowany jest do studentów szkół artystycznych oraz osób pragnących rozwijać swoje umiejętności sceniczne.Nazwa projektu odnosi się do warsztatów teatralnych, które w Charleville-Mézières poprowadził Tadeusz Kantor, a na koniec których powstała wyjątkowa forma teatralna pt. Bardzo krótka lekcja. Z jednej strony więc nawiązujemy do działalności samego Kantora, z drugiej zaś „krótkie lekcje” mają zaznaczyć charakter spotkań, które nie dążą do kompleksowego przedstawienia metody aktorskiej Kantora, ale przede wszystkim zainicjowania twórczej dyskusji – zarówno w teorii, jak i w praktyce.