Już we wtorek 15 września o godz. 20:30 na placu Defilad zobaczyć będzie można „Tango” – spektakl Teatru TV w reżyserii Jerzego Jarockiego.
W ramach 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE na placu Defilad we współpracy z Teatrem Studio prezentujemy filmowe wersje uznanych i różnorodnych spektakli teatralnych.
WSTĘP WOLNY
ADRES:
Plac Defilad 1
Sławomir Mrożek „Tango”
premiera: 29 października 2009, Teatr Narodowy Warszawa, Scena przy Wierzbowej im. Jerzego Grzegorzewskiegoreżyseria: Jerzy Jarockiscenografia: Jerzy Juk Kowarskireżyseria światła: Jerzy Juk Kowarskiopracowanie muzyczne: Stanisław Radwanchoreografia: Leszek Bzdylukład walk: Wiesław Chmielińskiasystentka reżysera: Pia Partumasystentki scenografa: Jadwiga Michalska, Anita Trzaskowska
Obsada:Artur – Marcin HycnarEleonora – Grażyna Szapołowska, Katarzyna Gniewkowska (od 10 maja 2011)Stomil – Jan FryczEugenia – Ewa WiśniewskaEugeniusz – Jan EnglertEdek – Grzegorz MałeckiAla – Kamilla Baar
„Tango” Sławomira Mrożka w opracowaniu i reżyserii Jerzego Jarockiego było ostatnią realizacją znakomitego reżysera. Premiera w Teatrze Telewizji odbyła się 10 grudnia 2012 roku, TVP1.
Jerzy Jarocki po raz drugi w swej karierze sięgnął po Tango, jedną z wcześniejszych, a jednocześnie najsławniejszych sztuk Sławomira Mrożka. Ta tragikomedia, utrzymana w poetyce groteski, tylko z pozoru wydaje się zabawna. Jest utworem demaskującym prymitywny i brutalny ustrój totalitarny. Jest również kpiną z tak zwanej elity intelektualnej, która w swych eksperymentach często podąża drogą prowadzącą do zniewolenia. To wybitna inscenizacja Jarockiego. Reżyser wraz ze scenografem Jerzym Jukiem Kowarskim odnaleźli współczesne brzmienie i na nowo odkryli strukturę sztuki Mrożka. Właśnie te strukturalne i architektoniczne rozwiązania inscenizacyjne są tak odkrywcze i nowatorskie. Trzyaktowy dramat został podzielony na dwie części i dwie przestrzenie.
Telewizyjna wersja „Tanga” nie jest prostym „przeniesieniem” spektaklu teatralnego do studia TV. Jerzy Jarocki dokonał specjalnie dla potrzeb Teatru TV kolejnego opracowania tekstu, a dekoracja teatralna została przystosowana przez scenografa Jerzego Juka Kowarskiego do potrzeb realizacji telewizyjnej, której podjął się znakomity operator – Zbigniew Wichłacz.