28 listopada w ramach finału Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej KLASYKA ŻYWA na 45 scenach w całej Polsce zagrane zostaną spektakle klasycznego repertuaru. Poprzedzi je specjalny program emitowany o godz. 19:00 w TVP Kultura, w którym poznamy zwycięzców Konkursu.
W najbliższą sobotę widzowie w całym kraju będą uczestniczyć w finale Konkursu, który stanie się nieformalnym „świętem klasyki”. Program TVP Kultura, w którym znajdzie się m.in. krótki reportaż na temat KLASYKI ŻYWEJ, będzie można obejrzeć wspólnie w większości teatrów biorących udział w Konkursie.
W I edycji Konkursu KLASYKA ŻYWA wzięło udział 60 teatrów z 31 miast. Spośród 83 spektakli zgłoszonych aż 47 pokazanych zostanie w sobotę 28 listopada – razem ułożą się one wyjątkowy, klasyczny repertuar, współtworząc „święto klasyki” w polskich teatrach. Najwięcej przedstawień, bo aż pięć, będzie można zobaczyć w Warszawie. Stołeczne teatry pokażą spektakle dla dorosłych („Fantazy” Juliusza Słowackiego w Teatrze Powszechnym), dla dzieci („Plastusiowy pamiętnik” Marii Kownackiej w Teatrze Baj), w święto włączyły się także teatry niezależne i offowe („Rodzina” Antoniego Słonimskiego w Fundacji „HI ART!” oraz „M’IRONIA. Sonata sceniczna z codą do radości” Unii Teatr Niemożliwy). W nieodległej Łodzi zagrane zostaną aż cztery przedstawienia, w tym dwa – „Ich czworo” Gabrieli Zapolskiej i „Iwona, księżniczka Burgunda” – na scenach Teatru im. Stefana Jaracza. Po trzy przedstawienia przygotowały teatry Gdańska (np. „Faraon” w Teatrze Wybrzeże, „Remus” w Miejskim Teatrze Miniatura), Poznania (m. in. „Dziady” w Teatrze Nowym), Krakowa (m.in. „Król Maciuś I” Kornela Makuszyńskiego w Teatrze Figur Kraków). Najdalej wysuniętym punktem na południe na mapie finału „Klasyki Żywej” jest Cieszyn – na Scenie Polskiej Teatru Cieszyńskiego zobaczyć będzie można „Powsinogi beskidzkie” Emila Zegadłowicza. Na Facebooku Instytutu Teatralnego zamieszczane są od poniedziałku informacje, w których teatrach i jakie spektakle z polskiego repertuaru klasycznego będzie można zobaczyć tego wieczoru.
W I edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej KLASYKA ŻYWA wzięły udział realizacje sceniczne polskich tekstów powstałych przed końcem roku 1969, tj. rokiem śmierci Witolda Gombrowicza, których premiera odbyła się pomiędzy 26 września 2013 a 31 sierpnia 2015 roku.
Konkurs organizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego jest jednym z najważniejszych wydarzeń realizowanych dla uczczenia przypadającego w 2015 roku jubileuszu 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE. Wręczenie nagród laureatom odbędzie się 4 grudnia o godz. 18:00 w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie i połączone będzie z uroczystym zakończeniem obchodów.